POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Św. Wojciech na znaczkach, karcie pocztowej i stemplu
Przewodnik: Śladami pierwszych Piastówmarzec 22 2016 19:00:00
Św. Wojciech na znaczkach, karcie pocztowej i stemplu„Św. Wojciech – jego kult na przestrzeni wieków” to wystawa filatelistyczna, którą otwarto dziś Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Można zobaczyć na niej niezwykłą kolekcję znaczków oraz kart pocztowych, które wyeksponowano dzięki współpracy z Wojciechem Śmieleckim.

Ukazane zostały na nich walory filatelistyczne przedstawiające postać biskupa Wojciecha i miejsca związane z jego życiem. - Na tej wystawie są także możni tego świata, którzy modlili się u grobu św. Wojciecha, np. znaczki ze Stefanem Czarneckim – tłumaczy Wojciech Śmielecki, znany gnieźnieński przewodnik, który znaczki zbiera od czasów szkoły podstawowej. - Od czasów liceum zacząłem już tematycznie zbierać o moim patronie. Część nabyłem potem podczas wystawy „Polska 1973-1993” w Poznaniu. Później poznałem zbieraczy znaczków o tematyce religijnej i wtedy ten zbiór się rozwinął – dodaje.

Specjalnie na to wydarzenie przygotowano także pamiątkowe kartki pocztowe z postacią św. Wojciecha, a także okolicznościowy datownik. - Trzeba było szybko działać, bo Wojtek Śmielecki zgłosił się do mnie z tym pomysłem pod koniec stycznia. Najpierw to była mowa o stemplu, a potem pomysł rozszerzył się o kartką pocztową. Na stemplu jest popiersie św. Wojciecha, a już na samej karcie jest cała jego sylwetka oraz dołączony rysunek katedry gnieźnieńskiej – wyjaśnia Janusz Mrozowski, artysta plastyk z Torunia, zajmujący się na co dzień karykaturą. - Tutaj musiałem sprostać realnemu wizerunkowi św. Wojciecha i nie wypadało podchodzić do tego w sposób zabawny – zauważa.

Jaką wartość historyczną mają znaczki pokazane na wystawie Wojciecha Śmieleckiego? O to pytamy gospodarza miejsca, w którym ulokowano ekspozycję. - Często zapominamy o znaczku, który też ukazuje jakieś wydarzenie historyczne. Znaczek też jest nośnikiem jakiejś wiedzy, ale może bardziej upamiętnia niż przekazuje jakąś wiedzę – przypomina Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Jego zdaniem ta kolekcja poświęcona postaci św. Wojciecha jest jedyną pełną poświęconą temu świętemu. - Z tego też względu ta wystawa, nie wielka tak naprawdę, bo koncentrująca się wokół kilkudziesięciu eksponatów jest niezwykle istotna, bo nigdzie indziej jej nie będzie można zobaczyć – zaznacza M. Bogacki.

Autor wystawy pytany na koniec o to, który ze znaczków jest dla niego najcenniejszy, odpowiada bez dłuższego zastanowienia, że wszystkie są bliskie jego sercu. - Ale takim ulubionym moim znaczkiem jest znaczek ze św. Wojciechem, Ottonem i Bolesławem Chrobrym. Wybito to na Zjeździe Gnieźnieńskim, a wydano w formie znaczka 11 listopada 1938 roku w dwudziestą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Taki pomarańczowy, malutki znaczek z serii historycznej – mówi W. Śmielecki.

Podczas wernisażu wystawy, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród oglądających spotkaliśmy mnóstwo znanych osób ze świata lokalnej polityki. Oprócz prezydenta Tomasza Budasza pojawił się także senator Robert Gaweł oraz kilku radnych miejskich i powiatowych. Wystawę będzie można podziwiać przez całą wiosnę w holu głównym muzeum przy ul. Kostrzewskiego w Gnieźnie, której ekspozycja przewidziana została do 26 czerwca.

Wojciech Orłowski
Drukuj 2937 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym w pałacu w Czerniejewie! 21.02.2019 21:00 | [619]
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym ...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 20.02.2019 17:00 | [2295]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
Wspaniała uczta dla miłośników historii w pałacu w Czerniejewie! 15.02.2019 18:00 | [617]
Wspaniała uczta dla miłośników historii w p...
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej rzeczy 12.02.2019 21:00 | [551]
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej ...
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie zostanie upamiętnione! 12.02.2019 12:00 | [340]
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie...
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już w marcu w Czerniejewie! 11.02.2019 13:00 | [459]
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny ...
starsze >
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Franciszka i Antoniego Saskowskich! 03.02.2019 08:00 | [613]
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Fran...
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 30.01.2019 10:30 | [1549]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
8,819,012 unikalnych wizyt