POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Mieszkaniec Rogowa odkrył zbrodnię katyńską!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniakwiecień 03 2018 14:00:00
Mieszkaniec Rogowa odkrył zbrodnię katyńską!O zbrodni katyńskiej dokonanej przez NKWD polegającej na rozstrzelaniu wiosną 1940 roku prawie 22 tys. obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, jest wiadomo od dawna. Ale do dzisiaj niewiele jest informacji, kto odkrył te masowe groby. A okazało się, że dokonali tego Polacy!

Ta historia została ujawniona przez mieszkańca Rogowa, Mariana Idziaka, który w momencie wybuchu wojny miał 13 lat. Pan Marian jest on autorem „Wspomnień ze straconej młodości” - opowiadania, które pięknie opisuje jego wojenne losy z samym miastem w tle. Dzięki temu opracowaniu możemy bardzo wiele dowiedzieć się o historii Rogowa. Swoją opowieść spisał na przełomie 1984/1985 roku. I z jego właśnie wspomnień wyłoniła się ta niesamowita historia - opowieść o mieszkańcu Rogowa, który trafił z Niemcami na front wschodni, a potem odkrył masowe groby pomordowanych Polaków w Katyniu!

Po raz pierwszy o tej historii mogli usłyszeć uczestnicy nocnego zwiedzania Rogowa, które odbyło się 21 czerwca 2013 roku. Po raz drugi, 24 czerwca 2013 roku, gdy z uczniami szkoły w Rogowie spotkał się pan Marian.

Z Rogowa do Katynia
Do dzisiaj w Rogowie stoi dom, w którym mieszkał pan o nazwisku Zielonka (imienia niestety nie udało się ustalić). Pan Zielonka mieszkał w Rogowie przez krótki okres czasu, ale została zapamiętany przez miejscowych.

- Pan Zielonka zamieszkał w Rogowie w 1938 roku i od razu w 1939 roku, jak weszli Niemcy, wzięli go do swoich szeregów, ponieważ on obsługiwał specjalistyczną maszynę do naprawiania drogi z Rogowa, przez Złotniki, Gąsawę do Żnina. Niemcy przejęli tę firmę w której on pracował i gdy w czerwcu 1941 roku Niemcy zaatakowali Związek Radziecki, potrzebne były w Rosji drogi i pan Zielonka, w związku z wykonywaną tutaj pracą, trafił na Wschód by budować drogi – opowiada Daniel Trzeciak, historyk z Zespołu Szkół w Rogowie. - Pan Zielonka wysłany do budowy tych dróg, znalazł się pod Smoleńskiem. Tam w mundurze niemieckim był opluwany przez miejscowych, ale ci zorientowali się, że on mówi po polsku i zaczęły nawiązywać się kontakty z miejscowymi - podkreśla. - Po dłuższym czasie, miejscowi poinformowali Polaków, że do lasu katyńskiego wywożono w 1940 roku chyba Polaków. Pan Zielonka i kilka innych osób dowiedziało się więcej od miejscowego leśniczego i poszli tam w wolnym czasie, w niedzielę z łopatami i zaczęli szukać. Leśnik powiedział im jeszcze, żeby szukali tam, gdzie rośnie młodnik, a pan Zielonka odparł, że tam jest większość młodnika. I gdy rozpoczęli tam kopać, to zaczęły wyłaniać się zwłoki w mundurach – kontynuuje D. Trzeciak i dodaje, że po tym odkryciu pana Zielonki i jego kolegów, czyli de facto Polaków, propaganda niemiecka nagłośniła całą sprawę.

- I to jest historia odkryta przez mieszkańca Rogowa – podkreśla D. Trzeciak i dodaje, że pan Zielonka w czasie wojny tylko raz pojawił się w Rogowie, a później już tutaj nie powrócił. Nieznane są też jego dalsze losy.

Być może więcej na temat tej historii będzie można się dowiedzieć ze wspomnianej książki pt. „Wspomnień ze straconej młodości”, którą zamierza wydać Urząd Gminy w Rogowie.

(kfs)
Drukuj 4565 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wspaniała uczta dla miłośników historii w pałacu w Czerniejewie! 15.02.2019 18:00 | [595]
Wspaniała uczta dla miłośników historii w p...
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym w pałacu w Czerniejewie! 14.02.2019 21:00 | [604]
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym ...
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej rzeczy 12.02.2019 21:00 | [530]
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej ...
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie zostanie upamiętnione! 12.02.2019 12:00 | [312]
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie...
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już w marcu w Czerniejewie! 11.02.2019 13:00 | [432]
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny ...
Pałac w Mielnie „powraca do życia”! 11.02.2019 11:00 | [347]
Pałac w Mielnie „powraca do życia”!
starsze >
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Franciszka i Antoniego Saskowskich! 03.02.2019 08:00 | [588]
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Fran...
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 30.01.2019 10:30 | [1521]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
8,789,519 unikalnych wizyt