POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienia
[Dodaj swój artykuł]
Fundacja Historyczna uporządkowała grobowiec Franciszka Saskowskiego
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniapaździernik 19 2019 19:00:00
Fundacja Historyczna uporządkowała grobowiec Franciszka SaskowskiegoW przededniu 129. rocznicy urodzin Franciszka Saskowskiego, przedwojennego właściciela Popowa Ignacewa, które przypadają 25 października, członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” postanowili uporządkować grobowiec F. Saskowskiego znajdujący się przy kościele w Popowie Ignacewie. Grobowiec tego wielkie człowieka, zasłużon
Drukuj 429 czytań . 0 komentarzy Więcej
Pałac w Kołdrąbiu - szukamy fotografii, wspomnień, dokumentów
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 30 2019 13:00:00
Pałac w Kołdrąbiu - szukamy fotografii, wspomnień, dokumentówPałac w Kołdrąbiu i losy właścicieli tego majątku w okresie międzywojennym – rodziny Kazimierza Habera, jego synów Mariana i Kazimierza – to do dzisiaj biała plama w historii naszego regionu. Dlatego poszukujemy wszelkich materiałów związanych z pałacem w Kołdrąbiu oraz rodziną Haberów.
Drukuj 2335 czytań . 0 komentarzy Więcej
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod Gniezna
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 19 2019 09:00:00
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod GnieznaKim jest Augustyn Brzeżański? Okazuje się, że wielką postacią, zupełnie u nas zapomnianą, mieszkającą pod Gnieznem. Spróbujemy przybliżyć postać wybitnego Wielkopolanina, żołnierza napoleońskiego, uczestnika Powstania Listopadowego oraz Wiosny Ludów.
Drukuj 328 czytań . 0 komentarzy Więcej
Mielżyn: rozstrzelani powstańcy..
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 17 2019 18:00:00
Mielżyn: rozstrzelani powstańcy..W Mielżynie w gminie Witkowo odbyła się druga edycja projektu „Rozstrzelani Powstańcy - Ochotnicy 1939 r.” zorganizowanego w 80 rocznicę śmierci powstańców wielkopolskich: Adama Szczepańskiego i Franciszka Świerkowskiego.
Drukuj 324 czytań . 0 komentarzy Więcej
Łopienno świętowało 500-lecie nadania praw miejskich!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 15 2019 16:00:00
Łopienno świętowało 500-lecie nadania praw miejskich!W 1519 r. król Zygmunt Stary nadał prawa miejskie wsi Łopienno. Miastem Łopienno było do 1888 r. I dzisiaj tę 500. rocznicę bardzo hucznie świętowało społeczeństwo Łopienna, jak i gminy Mieleszyn. Widomym znakiem obchodów jest pamiątkowy obelisk, który został dzisiaj odsłonięty.
Drukuj 493 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zapomniany Misjonarz urodzony w lesie…
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 12 2019 23:00:00
Zapomniany Misjonarz urodzony w lesie…O tym człowieku po raz pierwszy usłyszałem kilka lat temu, gdy zacząłem zbierać informacje do książki „Skarb Dziedzica”. Postać ta pojawiła się bowiem w 1936 roku w Popowie Ignacewie podczas konsekracji tamtejszego kościoła. Gdy bliżej zacząłem się jej przyglądać, okazało się, iż jest to osoba wyjątkowa. Wybitna, a dzisiaj zupełnie zapomniana. Mowa o Salezjaninie, ks. Teodorze Wieczorku, który przez ponad 30 lat pracował na misjach w Chinach! Urodził się w okolicach Popowa Ignacewa, a zmarł w Hong Kongu.
Drukuj 1347 czytań . 0 komentarzy Więcej
Cywilna Obrona Kłecka 1939: 10 września
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 10 2019 07:00:00
Cywilna Obrona Kłecka 1939: 10 wrześniaGrupę ok. 60 osób, która spędziła noc w Domu Parafialnym, pod silną eskortą żołnierzy niemieckich, wyprowadzono poza miasto i w okolicy przedwojennej strzelnicy rozstrzelano.
Drukuj 2909 czytań . 0 komentarzy Więcej
Cywilna Obrona Kłecka 1939: 9 września
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 09 2019 07:00:00
Cywilna Obrona Kłecka 1939: 9 wrześniaWznowienie walk i wściekły niemiecki atak na broniące się Kłecko były tylko kwestią czasu. W Komendzie Obrony Narodowej najbardziej obawiano się manewru oskrzydlającego (obejścia obu jezior), okrążenia i uderzenia na miasto od strony południowo – wschodniej. Niestety, najczarniejsze przewidywania Obrońców wkrótce się potwierdziły.
Drukuj 3516 czytań . 0 komentarzy Więcej
Cywilna Obrona Kłecka 1939: 8 września
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 08 2019 08:00:00
Cywilna Obrona Kłecka 1939: 8 wrześniaKomenda oraz członkowie Straży Porządkowej podjęli decyzję o obronie miasta i przekształceniu się w Obronę Narodową. Linię obrony Kłecka podzielono na kilka odcinków, z których każdy obsadzono uzbrojonymi członkami ON.
Drukuj 3443 czytań . 0 komentarzy Więcej
Cywilna Obrona Kłecka 1939: 1 - 7 września
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 07 2019 11:00:00
Cywilna Obrona Kłecka 1939: 1 - 7 września1 września 1939 r. wybucha II wojna światowa. W Kłecku widomym jej znakiem były przelatujące nad miastem niemieckie samoloty, których celem było Gniezno oraz najbliższe okolice Pierwszej Stolicy Polski – w tym między innymi Działyń/Kopydłowo – gdzie znajdowały się nieliczne oddziały Wojska Polskiego. Kłecko, mimo, iż do 2 września stacjonował tutaj jeden z oddziałów 17 Pułku Artylerii Lekkiej, oszczędzono.
Drukuj 3602 czytań . 0 komentarzy Więcej
Niezwykła wojenna historia! Dziedzic postanawia uratować całą wieś!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 02 2019 09:00:00
Niezwykła wojenna historia! Dziedzic postanawia uratować całą wieś!1 września 1939 roku wszystko już wiadomo – Niemcy hitlerowskie napadły na Polskę! – Wiadomość o wybuchu wojny zastała Franciszka Saskowskiego w pałacu w Popowie Ignacewie – mówi Janina Kryszak (rocznik 1930). W ciągu kilku godzin dziedzic decyduje się na wdrożenie w życie planu, który przygotował kilka tygodni wcześniej. Postanowił ewakuować pracowników swojego majątku wraz z rodzinami (łącznie kilkadziesiąt osób) na bezpieczne tereny. Jego wybór padł na… Protektorat Czech i Moraw!
Drukuj 429 czytań . 0 komentarzy Więcej
79 lat temu zmarł Franciszek Saskowski…
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialipiec 22 2019 21:00:00
79 lat temu zmarł Franciszek Saskowski…22 lipca 1940 rok w Popowie Ignacewie umiera – na zawał serca – w wieku 50 lat Franciszek Saskowski. Człowiek niezwykły, wielki patriota, pierwszy wójt gminy Mieleszyn, radny powiatowy, budowniczy kościoła w Popowie Ignacewie, twórca tamtejszego pałacu, dobry gospodarz...Przez wiele lat zapomniany, został przywrócony lokalnej pamięci dzięki moim dwóm książkom: „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica”. W przygotowaniu trzecia część o życiu tej wybitnej osoby.
Drukuj 1517 czytań . 0 komentarzy Więcej
Guziki – wielka historia małych zabytków. Kołobrzeg – Gniezno – Kołobrzeg
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialipiec 18 2019 15:00:00
Guziki – wielka historia małych zabytków. Kołobrzeg – Gniezno – KołobrzegHistoria tych dwu miast splata się co najmniej od Zjazdu Gnieźnieńskiego. To w 1000 roku dzięki wpływom Chrobrego biskup Reinbern z Turyngii podjął pierwszą próbę wypędzenia znad Bałtyku Welesa. Wtedy też ustanowiono biskupstwo Kołobrzeskie podległe metropolii gnieźnieńskiej. Po wielu latach w 1807 roku podczas wojny napoleońskiej pod Kołobrzegiem stanęły wojska 1. Pułku Piechoty Legii Poznańskiej tworzonego w Gnieźnie. Kiedy zupełnie niedawno ekipa Olafa Popkiewicza i Roberta Maziarza znalazła miejsce Reduty Sułkowskiego odkrywcy wykopali między innymi guziki z mundurów żołnierzy, którzy wyruszyli z Gniezna. Pułkowe „Jedyneczki”, które mogły mieć pochodzenie jeszcze kościuszkowskie, stały się inspiracją dla Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie do zorganizowania wystawy pod dwuznacznym tytułem „Guzik Wam Pokażemy”.
Drukuj 459 czytań . 0 komentarzy Więcej
Film o I Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamaj 20 2019 11:20:00
Film o I Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”!Blisko 2,5 tysiąca uczestników z całej Polski, 29 wykładów, wystawa, koncert oraz mini-targi książki historycznej i regionalnej – to wszystko złożyło się na I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 marca do 31 marca odbywał się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie niedaleko Gniezna w Wielkopolsce. Organizatorem wydarzenia był Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Zapraszamy do obejrzenia filmu o I Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”.
Drukuj 892 czytań . 0 komentarzy Więcej
Józef Chociszewski - odkrywanie postaci
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamaj 19 2019 23:00:00
Józef Chociszewski - odkrywanie postaciBiblioteka Publiczna Miasta Gniezna debiutowała w roli współorganizatora tegorocznej Nocy Muzeów. Małym, ale słusznym wkładem był spacer śladami Józefa Chociszewskiego. Wiemy, że postać nie jest znana wśród gnieźnian – naszym zdaniem niesprawiedliwie.
Drukuj 633 czytań . 0 komentarzy Więcej
Chrzan dla... pcheł, kiełbasa dla... wężów. Śledź na gałęzi, żur w grobie
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniakwiecień 19 2019 09:00:00
Chrzan dla... pcheł, kiełbasa dla... wężów. Śledź na gałęzi, żur w grobieDawniej okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu charakteryzowały rozliczne rygory, egzekwowane niezwykle skrupulatnie. Nie było więc wolno grać, śpiewać, tańczyć, a nawet gwizdać. Obowiązywała powaga, a wesołków łamiących zakazy straszono karami piekielnymi. Na potępienie zasługiwał nawet ten, kto spoglądał w lustro lub wąchał mięsną potrawę... Za czasów Bolesława Chrobrego jedzącemu mięso wybijano zęby. Księża szczególnie gromili tych, co ubierali się nieprzystojnie, czyli jaskrawo, albo próbowali pić gorzałkę.
Drukuj 6100 czytań . 0 komentarzy Więcej
Dziadkowo w czasach Michała Paruszewskiego
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 24 2019 15:00:00
Dziadkowo w czasach Michała ParuszewskiegoDziadkowo – mała wieś w gminie Mieleszyn, leżąca nad brzegiem pięknego jeziora Dziadkowskiego – to miejscowość o bogatej, aczkolwiek nieznanej historii. Pełna tajemnic i skarbów. Podobnie niewiele wiadomo o jego ostatnich właścicielach, rodzinie Michała Paruszewskiego. Dlatego zwracam się z apelem do Czytelników o udostępnienie wszelkich materiałów (zdjęć, dokumentów, pamiętników, wspomnień) o Dziadkowie w okresie międzywojennym i jego ostatnim przedwojennym właścicieli.
Drukuj 1582 czytań . 0 komentarzy Więcej
Tajemniczy pamiętnik z 1863 roku!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 18 2019 19:00:00
Tajemniczy pamiętnik z 1863 roku!Czy na terenach między miejscowościami Kozielsko, Miąża, Międzylesie i Stępuchowo leżącymi niedaleko Damasławka i Janowca Wielkopolskiego, w 1863 roku został ukryty cenny depozyt? Tak można wnioskować z lektury pamiętnika, który od kilku miesięcy jest w moim posiadaniu. Ma 124 strony, jest napisany gęsim piórem i oprawiony w twardą, nieco już zniszczoną okładkę. Jego pochodzenie jest równie tajemnicze, jak jego zawartość. Nie można wykluczyć, że pamiętnik ma związek z Powstaniem Styczniowym! I z Gnieznem!
Drukuj 765 czytań . 0 komentarzy Więcej
Numer obozowy 21942. Zamęczony w Dachau...
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 07 2019 17:30:00
Numer obozowy 21942. Zamęczony w Dachau...W gronie wybitnych patriotów regionu gnieźnieńskiego, jest dziś już zapomniany działacz społeczny, żołnierz, wielkopolski i naukowiec - ksiądz Julian Dembiński. Niestety, do tej pory pomijano go wśród tych, którzy położyli wyjątkowe zasługi w walce o polskość. Za Polskę także oddał życie - 13 marca 1941 roku został zamęczony w Dachau... - wart jest więc szerszego spopularyzowania.
Drukuj 5624 czytań . 0 komentarzy Więcej
Helena Imbierowicz, Janina Kaczmarek, Jan Jenek - poszukujemy rodzin tych osób
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialuty 02 2019 13:15:00
Helena Imbierowicz, Janina Kaczmarek, Jan Jenek - poszukujemy rodzin tych osóbKarol Soberski, autor książek „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica” opowiadających historię życia i działalności Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa i jego brata Antoniego Saskowskiego, właściciela majątku Wyrobki, rozpoczął pracę nad trzecia częścią historii braci. I w związku z tym zwraca się do naszych Czytelników z prośbą o kontakt osoby, które mają wiedzę na temat losów trzech osób, mocno związanych z braćmi Saskowskimi: Janiną Kaczmarek, Heleną Saskowską z domu Imbierowicz i Janem Jenkiem. O kontakt prosimy również rodziny tych osób.
Drukuj 1741 czytań . 0 komentarzy Więcej
Awiator z 70-letnią pasją!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniagrudzień 12 2018 10:30:00
Awiator z 70-letnią pasją!O lotnictwie z lotnikiem można bez końca… W zasadzie tematyka tych rozmów zawsze obraca się wokół tych samych spraw, problemów, przeżyć i obserwacji a jednak… A jednak rozmowy te, chociaż są te same, to jednak nigdy nie są takie same. Różnorodność odczuć, doznań, obserwacji jest tak bogata i urozmaicona, że trudno zapamiętać lotniczy życiorys naszego jubilata. Zwłaszcza gdy jest wypełniony bogatą treścią. Lotnikiem tego formatu jest instr pil. Telesfor Szulc, jeden z najbardziej zasłużonych dla polskiego lotnictwa sportowego.
Drukuj 908 czytań . 0 komentarzy Więcej
Spacerując alejami cmentarza w Kłecku...
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialistopad 01 2018 19:00:00
Spacerując alejami cmentarza w Kłecku...W Dzień Wszystkich Świętych nachodzi nas pewna nostalgia... Myślimy o tych, którzy odeszli, o tych, którzy byli przed nami... Mnie taka zaduma naszła dzisiaj, gdy wybrałem się z rodziną na taki spacer po cmentarzu w Kłecku na którym spoczywa mój Tata... W codziennym zabieganiu, dopiero spacer w takim dniu jak dzisiejszy, uświadamia nam, ilu zacnych dla Ziemi Kłeckiej, ale i Wielkopolski czy nawet Polski, osób spoczywa na kłeckiej nekropolii...
Drukuj 1080 czytań . 0 komentarzy Więcej
Franciszek Saskowski zostanie upamiętniony!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniapaździernik 16 2018 10:00:00
Franciszek Saskowski zostanie upamiętniony!Z inicjatywy Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” upamiętniony zostanie wybitny Syn Ziemi Wielkopolskiej, zasłużony dla regionu społecznik i działacz samorządowy, Franciszek Saskowski, pierwszy wójt gminy Mieleszyn. Zostanie on upamiętniony pamiątkową tablicą umieszczoną na budynku Urzędu Gminy w Mieleszynie. Fundatorem tablicy będzie Fundacja.
Drukuj 1399 czytań . 0 komentarzy Więcej
Adelajda, zapomniana księżniczka gnieźnieńska
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniasierpień 20 2018 08:00:00
Adelajda, zapomniana księżniczka gnieźnieńskaGniezno, obok Krakowa, posiada najwięcej w literaturze polskiej tzw. „legend piastowskich” - jest to oczywiste, skoro do 1041 r. było stołecznym grodem, w którym koronowano pierwszych królów Polski. Prócz królowych, panteon gnieźnieńskich księżniczek (książęcych córek) i księżnych (książęcych żon) stanowi bogaty „skarbiec kulturowy” miasta, wystarczy choćby wspomnieć Dąbrówkę, bł. Jolentę, Annę Bolesławównę czy Ludgardę, które zostały w Gnieźnie pochowane. Dzisiaj warto przypomnieć legendarną księżniczkę Adelajdę, córkę Mieszka I, która według tradycji urodzić się miała w Gnieźnie...
Drukuj 5352 czytań . 0 komentarzy Więcej
Rzeź wołyńska. Zagaje – historia prawdziwa
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialipiec 08 2018 17:00:00
Rzeź wołyńska. Zagaje – historia prawdziwaDlaczego? Dlaczego ludzie muszą cierpieć? Dlaczego bliźni zadają sobie ból? Dlaczego brat zabija brata, a sąsiad morduje sąsiada? Dlaczego Jadwiga Bracław musiała patrzeć jak banderowcy w okrutny sposób wymordowali prawie całą jej rodzinę oraz wszystkich znajomych? Dlaczego do końca swego długiego i pracowitego życia musiała prześladować ją i dręczyć myśl, że nie wie, co stało się z jej dzieckiem, z najstarszym synkiem – Mieciem?
Drukuj 10292 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Ja czuję, że to był wielki człowiek”
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamaj 17 2018 22:00:00
„Ja czuję, że to był wielki człowiek”Z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy śmierci pisarki Zofii-Kossak, po Polsce z cyklem spotkań przybliżających tę postać podróżuje Anna Fenbry-Taylor, która jest główną spadkobierczynią po słynnej artystce. Ze swoją prelekcją dziś dotarła również do Pierwszej Stolicy Polski, gdzie odbyła dość kameralne spotkanie z miłośnikami działalności i twórczości swojej babki.
Drukuj 1195 czytań . 0 komentarzy Więcej
Mieszkaniec Rogowa odkrył zbrodnię katyńską!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniakwiecień 03 2018 14:00:00
Mieszkaniec Rogowa odkrył zbrodnię katyńską!O zbrodni katyńskiej dokonanej przez NKWD polegającej na rozstrzelaniu wiosną 1940 roku prawie 22 tys. obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, jest wiadomo od dawna. Ale do dzisiaj niewiele jest informacji, kto odkrył te masowe groby. A okazało się, że dokonali tego Polacy!
Drukuj 5096 czytań . 0 komentarzy Więcej
Niezwykłe spotkanie ze świadkiem historii
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 19 2018 11:10:00
Niezwykłe spotkanie ze świadkiem historiiZbierając materiały do moich kolejnych książek spotykam się z niezwykłymi ludźmi – świadkami naszej lokalnej historii. Kolejne takie wyjątkowe doświadczenie spotkało mnie w Łopiennie w gminie Mieleszyn, gdzie odwiedziłem pana Kazimierza Tomaszewskiego (rocznik 1927), który przez ponad trzy godziny opowiadał mi o swoich przeżyciach, często dramatycznych, z okresu sprzed II wojny światowej, czasów okupacji, jak i z lat powojennych.
Drukuj 1292 czytań . 0 komentarzy Więcej
Niezwykła historia. 33 lata mieszkał w leśnej ziemiance!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 12 2018 13:00:00
Niezwykła historia. 33 lata mieszkał w leśnej ziemiance!Historie o ludziach, mieszkających samotnie w leśnych ostępach, kojarzą się nam głównie z Bieszczadami. Tam bowiem do dzisiaj można spotkać zarówno pustelników, jak i osoby, które zdecydowały się porzucić duże miasta i zaszyć się w leśnej głuszy. Tymczasem także w naszym regionie był człowiek, który zdecydował się zamieszkać w leśnej ziemiance. I spędził w niej 33 lata!
Drukuj 1560 czytań . 0 komentarzy Więcej
Trzykrotnie uciekł śmierci...
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 06 2018 10:30:00
Trzykrotnie uciekł śmierci...Podczas moich licznych wyjazdów związanych z odkrywaniem lokalnej historii, czy z wyjaśnianiem zagadek naszego regionu, spotykam wiele wspaniałych osób i wysłuchuje niewiarygodne wręcz historie. Dotyczą one zarówno wydarzeń związanych z naszym regionem, jak i ludzi pochodzących z naszych stron, którzy przeżywali niesamowite przygody. Dzisiaj opowiem o historii nieżyjącego już niestety Kazimierza Banacha, mieszkańca Przysieki w gminie Mieleszyn, który w czasie II wojny światowej... trzykrotnie uciekł śmierci!
Drukuj 1686 czytań . 0 komentarzy Więcej
Jak bezpieka próbowała łamać ludzi w Gnieźnie?
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 05 2018 20:30:00
Jak bezpieka próbowała łamać ludzi w Gnieźnie?W sali widowiskowej MOK-u został pokazany najnowszy film dokumentalny Bogumiła Bieleckiego pt. „W szponach bezpieki”, który opowiada o losach gnieźnian, którzy doświadczyli kontaktu z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa.
Drukuj 1536 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Oni dzisiaj wychodzą ze swoich grobów”
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialuty 27 2018 11:10:00
„Oni dzisiaj wychodzą ze swoich grobów”Gnieźnianie mieli okazję obejrzeć film „Pilecki”, który dwukrotnie wyświetlano w Miejskim Ośrodku Kultury z okazji nadania imienia rotmistrza rondu łączącemu ulice Konikowo ze Słowackiego i Alejami Reymonta.
Drukuj 1344 czytań . 0 komentarzy Więcej
Reminiscencje o Czesławie Czerniejewskim gnieźnieńskim Leonardo da Vinci
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniagrudzień 20 2017 10:00:00
Reminiscencje o Czesławie Czerniejewskim gnieźnieńskim Leonardo da VinciŁacińska sentencja magnum in parvo, czyli wiele treści w małej formie, przyświecało posesyjnym spotkaniom Krzysztofa Borowiaka, autora referatu pt. „Czesław Czerniejewski – gnieźnieński konstruktor i artysta” będącego pokłosiem sesji naukowej „Gniezno w historii i w dokumencie”zorganizowanej przez archiwistów gnieźnieńskich z okazji dwudziestolecia Gnieźnieńskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu we współpracy z Instytutem Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, ale również tytuł wydanej publikacji zawierającej między innymi zbiór dziewięciu wygłoszonych referatów.
Drukuj 1452 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Ta muzyka była genialnie płynna i lekka”
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialistopad 30 2017 21:00:00
„Ta muzyka była genialnie płynna i lekka”W czwartkowe popołudnie gościem Instytutu Kultury Europejskiej był nasz kolega redakcyjny - poeta, śpiewak operowy, krytyk literacki i teatralny oraz regionalista - Dawid Jung. Opowiedział on o muzykach związanych z XIX-wiecznym Gnieznem i jak się okazuje, było ciekawie. Prelekcja odbyła się w ramach Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych.
Drukuj 1857 czytań . 0 komentarzy Więcej
Cmentarze trzech kultur – żywa lekcja historii
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialistopad 10 2017 10:00:00
Cmentarze trzech kultur – żywa lekcja historii„Historia kołem się toczy” to powiedzenie znamy od dzieciństwa. Historia Polski była szczególnie dynamiczna. Aby lepiej ją poznać warto jej „dotknąć”. W ramach współpracy międzyszkolnej w dniu 27-10-2017 uczniowie klas szóstych i siódmych odwiedzili zabytkowe cmentarze powiatu gnieźnieńskiego.
Drukuj 1475 czytań . 0 komentarzy Więcej
Idąc cmentarną aleją w... Popowie Ignacewie
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialistopad 01 2017 18:00:00
Idąc cmentarną aleją w... Popowie IgnacewieJeszcze kilka dni temu cmentarze w naszym regionie tonęły w słońcu i w żółto-czerwonych liściach. Ludzie porządkowali groby swoich bliskich, słychać było szmer rozmów, nekropolie stały się nam bliższe... Dzisiaj we Wszystkich Świętych cmentarze toną w kwiatach i płoną tysiącami zniczy... Spacer po nekropoliach sprawia, że dwa światy żywych i umarłych przenikają się... Ale taki spacer to również wędrówką po lokalnej historii... Dla mnie historii związanych z książka „Skarb Dziedzica”.
Drukuj 2487 czytań . 0 komentarzy Więcej
Szukamy śladów i świadków lokalnej historii
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniapaździernik 25 2017 10:00:00
Szukamy śladów i świadków lokalnej historiiPowiat gnieźnieński i powiat żniński obfitują w tajemnice z czasów odległych, ale i z lat II wojny światowej, jak również z okresu powojennego. Niektóre zagadki udało się wyjaśnić, lecz wiele sekretów i skarbów nadal czeka w ukryciu, aż ktoś je odnajdzie. Dlatego zwracamy się z apelem do naszych Czytelników o przesyłanie do naszej redakcji wszelkich informacji o ciekawych wydarzeniach i postaciach związanych z lokalną historią, które zaprezentujemy na naszych łamach i które zasługują by je ocalić od zapomnienia.
Drukuj 6283 czytań . 0 komentarzy Więcej
Kłecko pamięta. Chwała zwyciężonym!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 09 2017 13:00:00
Kłecko pamięta. Chwała zwyciężonym!Wczoraj odbyły się uroczystości z okazji 78. rocznicy Cywilnej Obrony Kłecka w 1939 r. Uczestniczyli w nich między innymi: samorządowcy z burmistrzem gminy Kłecko - Adamem Serwatką i przewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Kłecko – Janem Borkowiczem na czele, radni, działacze samorządowi, delegacje wychowanków, uczniów i nauczycieli z kłeckich placówek oświatowych i wychowawczych, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji, organizacji społecznych i politycznych, kłeccy rzemieślnicy, rolnicy, mieszkańcy.
Drukuj 2004 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wspomnienie zapomnianego wytwórcy likierów
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniaczerwiec 12 2017 17:00:00
Wspomnienie zapomnianego wytwórcy likierówKto pamięta, co się kiedyś mieściło w kamienicy narożnikowej przy ulicach Warszawskiej i Mickiewicza w Gnieźnie? Chyba mało kto, na takie pytanie odpowie, że fabryka win, wódek i likierów Ludwika Karpińskiego, a tak właśnie należałoby odpowiedzieć. Do dziś żyją w Gnieźnie potomkowie tego trochę zapomnianego przedsiębiorcy, którzy zresztą dziś uczestniczyli w wernisażu poświęconej jego pamięci wystawie.
Drukuj 1926 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Marian Burzmiński jest takim kamyczkiem naszej Małej Ojczyzny”
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniagrudzień 29 2016 12:00:00
„Marian Burzmiński jest takim kamyczkiem naszej Małej Ojczyzny”Odbywające się już od 13 lat w Gnieźnie kwesty przed cmentarzami w okolicach Dnia Wszystkich Świętych przyniosły właśnie długo wyczekiwany efekt w postaci kolejnej odnowionej mogiły. Za kwotę ponad 12 tysięcy złotych odrestaurowano niezwykle piękny pomnik zasłużonego Gnieźnianina - Mariana Burzmińskiego - który zmarł w 1934 roku. Warto podkreślić, że zniszczony nagrobek tej zasłużonej postaci odkrył i opisał w maju 2016 roku Dawid Jung, dziennikarz portalu informacjelokalne.pl.
Drukuj 2519 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zapomniany Misjonarz. Z leśnej głuszy powędrował na Daleki Wschód!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniagrudzień 27 2016 09:30:00
Zapomniany Misjonarz. Z leśnej głuszy powędrował na Daleki Wschód!O tym człowieku po raz pierwszy usłyszałem kilka lat temu, gdy zacząłem zbierać informacje do książki „Skarb Dziedzica”. Postać ta pojawiła się bowiem w 1936 roku w Popowie Ignacewie podczas konsekracji tamtejszego kościoła. Gdy bliżej zacząłem się jej przyglądać, okazało się, iż jest to osoba wyjątkowa. Wybitna, a dzisiaj zupełnie zapomniana. Mowa o Salezjaninie, ks. Teodorze Wieczorku, który przez ponad 30 lat pracował na misjach w Chinach! Urodził się w okolicach Popowa Ignacewa, a zmarł w Hong Kongu.
Drukuj 2977 czytań . 0 komentarzy Więcej
Fundacja Lanckorońskich Wielkim Mecenasem Skarbów Słowa
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialistopad 08 2016 14:15:00
Fundacja Lanckorońskich Wielkim Mecenasem Skarbów SłowaZnana i zasłużona Fundacja Lanckorońskich wsparła Archiwum Archidiecezjalne kwotą 7 500 zł, przeznaczoną na realizację projektu pod nazwą „Nowe życie starych książek. Konserwatorski opis stanu zachowania starodruków Biblioteki Katedralnej w Gnieźnie oraz działania ratownicze przy zagrożonych obiektach". Wsparcie to wpisuje się w program Mecenatu Skarbów Słowa i zasługuje na uhonorowanie Fundacji mianem Wielkiego Mecenasa.
Drukuj 2194 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Nie dało się napisać w tej książce o wszystkim”
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniapaździernik 19 2016 21:00:00
„Nie dało się napisać w tej książce o wszystkim”Wydana właśnie nowa praca naukowa, która ukazuje szczegółowo nowe spojrzenie na dzieje Gniezna, jest już w sprzedaży. Nad książką pracowało dziesięciu historyków, a ich dzieła znalazły się na 820 kartach wydanej monografii. Dzisiaj wieczorem autorzy dokumentu spotkali się z przyszłymi czytelnikami ich dzieła.
Drukuj 2085 czytań . 0 komentarzy Więcej
Historia zapomniana?
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniapaździernik 14 2016 12:00:00
Historia zapomniana?Do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie trafiła właśnie wystawa upamiętniająca deportację obywateli polskich z ziem wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy. Jak się okazuje, budynek tutejszej uczelni nie przypadkiem został wybrany na miejsce ekspozycji. Nie brakuje również żywych świadków tej części wojennej historii Polski, choć wciąż w celu jej wzbogacenia poszukuje się kolejnych.
Drukuj 1975 czytań . 0 komentarzy Więcej
Nowy historyczny szlak Gniezna otwarty
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniasierpień 03 2016 12:45:00
Nowy historyczny szlak Gniezna otwartyMuzeum Początków Państwa Polskiego ponownie wychodzi ze swej siedziby. Właśnie uruchomiono nowy szlak, który wiedzie witrynami lokali usługowych, w których zaprezentowano niezwykłe fotografie prezentujące historię Gniezna.
Drukuj 3291 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wielokulturowe Gniezno: Prawodawstwo pruskie względem Żydów gnieźnieńskich w XIX w. (cz. 3)
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamaj 24 2016 22:30:00
Wielokulturowe Gniezno: Prawodawstwo pruskie względem Żydów gnieźnieńskich w XIX w. (cz. 3)Uchwały i rozporządzenia z dziennika urzędowego „Amtsblatt” w wyborze i opracowaniu Dawida Junga.
Drukuj 2295 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wielokulturowe Gniezno: Prawodawstwo pruskie względem Żydów gnieźnieńskich w XIX w. (cz. 2)
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniakwiecień 20 2016 10:30:00
Wielokulturowe Gniezno: Prawodawstwo pruskie względem Żydów gnieźnieńskich w XIX w. (cz. 2)Uchwały i rozporządzenia z dziennika urzędowego „Amtsblatt” w wyborze i opracowaniu Dawida Junga.
Drukuj 2762 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wielokulturowe Gniezno: Prawodawstwo pruskie względem Żydów gnieźnieńskich w XIX w. (cz. 1)
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniakwiecień 11 2016 22:25:13
Wielokulturowe Gniezno: Prawodawstwo pruskie względem Żydów gnieźnieńskich w XIX w. (cz. 1)Uchwały i rozporządzenia z dziennika urzędowego „Amtsblatt” w wyborze i opracowaniu Dawida Junga.
Drukuj 2948 czytań . 0 komentarzy Więcej
Dzieje Srebrnego Relikwiarza św. Wojciecha - ta historia wciąż żyje!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniakwiecień 01 2016 19:00:00
Dzieje Srebrnego Relikwiarza św. Wojciecha - ta historia wciąż żyje!W piątkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się premiera najnowszego filmu Bogumiła Bieleckiego pt. „Dziedzictwo. Dzieje Srebrnego Relikwiarza św. Wojciecha”. Sala widowiskowa wypełniona była znów po brzegi, a dla każdego, kto się spóźnił zabrakło już miejsc siedzących.
Drukuj 2577 czytań . 0 komentarzy Więcej
Lange niezapomniany...
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 30 2016 20:00:00
Lange niezapomniany...Kolejny wykład z cyklu Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne odbył się w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Mieszka I. Został poświęcony w całości historii Jana Bernarda Langego, którą opowiedziała dr Elżbieta Urbaniak.
Drukuj 2820 czytań . 0 komentarzy Więcej
Sensacyjne odkrycie niedaleko Janowca Wielkopolskiego!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 10 2016 11:10:00
Sensacyjne odkrycie niedaleko Janowca Wielkopolskiego!Dzisiaj rano w lesie niedaleko Janowca Wielkopolskiego doszło do sensacyjnego odkrycia skarbu sprzed 3 tysięcy lat! Policjanci zajmujący się odzyskiwaniem dzieł sztuki, odnaleźli kilkadziesiąt drogocennych przedmiotów pochodzących prawdopodobnie z epoki brązu. Są to m.in. bransolety, naszyjniki i spinki do włosów.
Drukuj 3231 czytań . 0 komentarzy Więcej
Historia jednej łuski... I Konrada...
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 03 2016 13:30:00
Historia jednej łuski... I Konrada...Łuska, która stała się przyczyną zastrzelenia przez Niemców młodego chłopaka ze Szczytnik Duchownych w 1939 roku stała się natchnieniem do wymyślenia historii, która zostanie pokazana w tworzonym właśnie filmie amatorskim. Wszystko wskazuje na to, że pod koniec listopada przygotowywana przez uczniów etiuda zostanie pokazana szerszej publiczności.
Drukuj 2813 czytań . 0 komentarzy Więcej
Spalenie gnieźnieńskiej katedry... Za rok odsłona trzecia i ostatnia...
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniastyczeń 22 2016 19:45:00
Spalenie gnieźnieńskiej katedry... Za rok odsłona trzecia i ostatnia...Zaktualizowana wersja rozdziału historii, który dotyczy zdarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat wciąż wzbudza ciekawość i emocje. Gnieźnianie obejrzeli najnowszy dokument dotyczący podpalenia katedry w reżyserii Bogumiła Bieleckiego.
Drukuj 2792 czytań . 0 komentarzy Więcej
Dokumenty z XV wieku odkryte w gnieźnieńskiej katedrze
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniagrudzień 03 2015 16:00:00
Dokumenty z XV wieku odkryte w gnieźnieńskiej katedrzeNajnowszy fragment historii na własne oczy można było dziś zobaczyć w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, gdzie odbyła się III Sesja Mecenatów Skarbów Słowa. Dowiedzieliśmy się także, jakie cenne informacje udało się już odczytać naukowcom z dokumentów, które kilka miesięcy temu znaleziono w gnieźnieńskiej katedrze.
Drukuj 3708 czytań . 0 komentarzy Więcej
Czym kiedyś handlowano w księgarniach?
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialistopad 25 2015 20:30:00
Czym kiedyś handlowano w księgarniach?Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne odkurzyły historię pierwszych księgarni na ziemi gnieźnieńskiej, które powstały jak się okazuje z bardzo prozaicznych przyczyn. Sprzedawano w nich na przestrzeni tych wszystkich lat rzeczy, których dziś nikt nie pomyślałby nawet tam szukać. To właśnie w jednej z księgarni, jeszcze w XIX wieku zaczęto sprzedawać pierwszą gnieźnieńską gazetę.
Drukuj 2919 czytań . 0 komentarzy Więcej
Legendarne motocykle marki „Sokół” w Gnieźnie! To trzeba zobaczyć!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialistopad 14 2015 16:30:00
Legendarne motocykle marki „Sokół” w Gnieźnie! To trzeba zobaczyć!Motocykle marki „Sokół” wyprodukowane w latach 30. ubiegłego wieku, pokryte jeszcze rdzą najnowsze zdobycze muzeum oraz najstarsze telefony na świecie i fotografie niespotykanych już pojazdów – to wszystko, zebrane w jednym miejscu zobaczyć można w niedzielę w godz. 11.00 – 17.00 na wystawie w Muzeum Zabytków Kultury Techniki w Gnieźnie. Dzisiaj nastąpiło uroczyste otwarcie tego projektu.
Drukuj 3762 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wierzyce pamiętają o dawnych mieszkańcach
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialistopad 08 2015 12:00:00
Wierzyce pamiętają o dawnych mieszkańcachNa przełomie października i listopada w Wierzycach zorganizowana została akcja społeczna mająca na celu ocalenie dawnego cmentarza wiejskiego. Akcja trwała siedem dni i zaangażowała ponad 100 osób, w tym ponad 70 dzieci i młodzieży z trzech szkół.
Drukuj 3266 czytań . 0 komentarzy Więcej
Ocalone od zapomnienia
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 19 2015 15:00:00
Ocalone od zapomnieniaWystawa „Ukazać ocalone” to jedno z wydarzeń zorganizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ekspozycję tworzą zabytkowe przedmioty użytkowe, służące około stu lat temu mieszkańcom Gniezna w codziennej pracy i domowych obowiązkach oraz pamiątki związane z jednym z najsłynniejszych lokalnych przedsiębiorstw pierwszej połowy XX wieku – Wytwórnią Wódek i Likierów Bolesława Kasprowicza. Będzie ją można oglądać w siedzibie muzeum jeszcze jutro.
Drukuj 3598 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Gniezno jakiego już nie ma”
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 14 2015 15:00:00
„Gniezno jakiego już nie ma”Programem wystawienniczy i edukacyjnym pod taki hasłem Muzeum Początków Państwa Polskiego włącza się w obchody tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Zainaugurowano je dziś otwarciem interesującej wystawy zatytułowanej „Szlakiem nieistniejących zabytków” zaaranżowanej w witrynach sklepowych w centrum miasta. Na planszach, które można oglądać m.in. na ulicy Chrobrego pokazane zostały obiekty, które zniknęły z krajobrazu Gniezna na tle współczesnej architektury.
Drukuj 4250 czytań . 0 komentarzy Więcej
Biblijne sceny na policji
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 04 2015 18:00:00
Biblijne sceny na policjiPodczas prac remontowych prowadzonych w budynku Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie odkryto zabytkowe polichromie. Wszystko wskazuje na to, że na dyżurce policji królować będą biblijne sceny uzdrowień dokonanych przez Chrystusa. Wskrzeszenie Łazarza i inne sceny niosące niegdyś nadzieję chorym, powstały tu dlatego, że przed laty na przełomie XIX i XX wieku pomieszczenie było szpitalną kaplicą. Warto jednak też nadmienić, że z innej ściany na funkcjonariuszy spoglądać będzie Chrystus Król.
Drukuj 2869 czytań . 0 komentarzy Więcej
Tablica na pamiątkę właścicieli księgarni
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniasierpień 31 2015 18:15:00
Tablica na pamiątkę właścicieli księgarniDziś przy ulicy Chrobrego 38 w Gnieźnie odsłonięto tablicę upamiętniającej księgarnię funkcjonującą w tamtym miejscu przed wojną, a także jej właścicieli: Józefa Weissa i jego żonę Irenę. Tablica zawisła z inicjatywy Jacka Weissa, wiceministra kultury w rządzie Jerzego Buzka, muzyka pianisty a także gnieźnianina z pochodzenia.
Drukuj 3184 czytań . 0 komentarzy Więcej
Piaski 17 – willa z zagadkowymi obrazami
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialipiec 19 2015 23:00:00
Piaski 17 – willa z zagadkowymi obrazamiCzy zastanawialiście się drodzy Czytelnicy, ile tajemnic i sekretów skrywają najstarsze gnieźnieńskie kamienice lub wille? Zapewne wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Tymczasem wystarczy się rozejrzeć, by dostrzec, że wiele wybudowanych przed II wojną światową budynków ma w sobie to „coś”. I o pewnej tajemnicy jednego z takich budynków opowiedział nam jeden z Czytelników...
Drukuj 4355 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wielkopolska od kuchni
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniaczerwiec 29 2015 09:50:00
Wielkopolska od kuchniZakończył się kolejny rok szkolny, a wraz z nim projekty edukacyjne realizowane w szkołach. W Gimnazjum nr 4 w Gnieźnie podsumowano działania związane z projektem „Wielkopolska od kuchni”, w którym uczestniczyło 23 gimnazjalistów. Jego celem było przybliżenie młodzieży historii, kultury i życia mieszkańców niezwykłej krainy, jaką jest Wielkopolska.
Drukuj 2960 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zapomniany kasztelan Gniezna
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniaczerwiec 21 2015 20:00:00
Zapomniany kasztelan GnieznaNajwybitniejszy kasztelan gnieźnieński – był dyplomatą królewskim, humanistą, mecenasem pisarzy, przeszedł do historii jako jeden z największych podróżników swoich czasów, który przemierzył trzy kontynenty; człowiek, który stał się inspiracją dla Jana Kochanowskiego – dlaczego Gniezno o nim nie pamięta?
Drukuj 3669 czytań . 0 komentarzy Więcej
Muza Salvadore Dali urodziła się w Witkowie!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniaczerwiec 17 2015 12:00:00
Muza Salvadore Dali urodziła się w Witkowie!Światowej sławy sopran, gwiazda operowa osiągająca największe sukcesy na początku XX wieku, śpiewała m.in. z Enrico Caruso; Salvador Dali sportretował ją na obrazie „Melancholia”. A urodziła się 2 sierpnia 1885 r. w... Witkowie pod Gnieznem.
Drukuj 4479 czytań . 0 komentarzy Więcej
Między Bogiem, królem a uciechą
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniakwiecień 07 2015 20:00:00
Między Bogiem, królem a uciechąW młodości posiadał opinię bawidamka i hulaki nie stroniącego od kobiecego uroku, zakrapianych biesiad, muzyki i tańców. Los przeznaczył mu Gniezno, w którym otrzymał infułę prymasowską, szacunek mieszczan, a po śmierci laudację w marmurze. Jako poeta mistrzowsko poskromił XVIII-wieczną polszczyznę i w czasach przełomów, upadku Rzeczpospolitej, przygotował grunt pod nadchodzące dykcje, percepcje, nazywano go nawet „twórcą nowych pokoleń”. Pozostanie nieprzeciętnym intelektualistą i twórcą wybitnej ironii, będącej mieszanką finezji i złośliwości. Często, przez swój prześmiewczy stosunek do kołtuństwa i źle pojętego konserwatyzmu, był atakowany przez środowiska niechętne społecznym reformom. W tym roku mija 280. rocznica urodzin Ignacego Krasickiego.
Drukuj 6614 czytań . 0 komentarzy Więcej
Tłumy na pokazie filmu o spaleniu katedry
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniastyczeń 23 2015 21:00:00
Tłumy na pokazie filmu o spaleniu katedryDziś w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbył się pokaz filmu Bogumiła Bieleckiego „Spalenie katedry gnieźnieńskiej”. Prezentacji towarzyszyły wystawa zdjęć wykonanych w styczniu 1945 roku przez Juliana Śmieleckiego oraz promocja książki „Podpalenie katedry gnieźnieńskiej w 1945 roku” autorstwa Wojciecha Śmieleckiego, Bogumiła Bieleckiego i Marka Szczepaniaka. O tym, że gnieźnianie żywo interesują się wydarzeniami sprzed 70 lat dobitnie świadczyć może fakt, że sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury nie była w stanie pomieścić wszystkich, którzy przybyli na dzisiejsze spotkanie. Dlatego kolejny pokaz filmu odbędzie się 29 stycznia o godzinie 17.00.
Drukuj 6060 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Pamięć i szacunek dla dawnych mieszkańców gminy Łubowo”
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniastyczeń 18 2015 19:00:00
„Pamięć i szacunek dla dawnych mieszkańców gminy Łubowo”Lokalna Grupa Działania „Trakt Piastów” obecna była na uroczystej Gali podsumowującej konkurs „Tu mieszkam, tu zmieniam”, podczas której wręczone zostały zwycięskie granty. Gala, na którą LGD „Trakt Piastów” otrzymał zaproszenie od Mateusza Morawickiego, prezesa Zarządu Banku Zachodniego WBK oraz Elizy Dzwonkiewicz Prezesa Fundacji Banku Zachodniego WBK, odbyła się 14 stycznia.
Drukuj 3222 czytań . 0 komentarzy Więcej
Portrety morderców
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialipiec 25 2014 13:00:00
Portrety mordercówTo niby tylko 3 niewielkie zdjęcia, 3 małe fotografie o wymiarach 6 x 9 cm każda, 3 z pozoru niewinne obrazki, 3 scenki uwiecznione 75 lat temu, a tyle w nich treści, niepojętego ludzkiego bólu i niewypowiedzianego cierpienia. Poniżej publikujemy 3 zdjęcia wkraczających do Kłecka we wrześniu 1939 r. hitlerowskich oprawców.
Drukuj 5751 czytań . 1 komentarz Więcej
Zakończono renowację monumentu
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 26 2014 13:30:00
Zakończono renowację monumentuKońca dobiegł już remont pomnika upamiętniającego Polaków pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939 – 1945. W ramach przeprowadzonych prac wykonana została nowa tablica pamiątkowa. Wymieniono również tablicę z symbolem narodowym. Pomnik został oczyszczony, a część ściany została odmalowana w kolorze biało – czerwonym. Był to kolejny z rzędu remont wykonany na skutek aktów wandalizmu. Miejmy nadzieję, że ostatni.
Drukuj 3551 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zapomniane perły Pałuk
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 07 2014 08:00:00
Zapomniane perły PałukZwiedzając krainę historyczną jaką są Pałuki nie trudno zauważyć śladów historii. Praktycznie na każdym kroku napotykamy cząstkę przeszłości. Oczywiście najbardziej znanym miejscem - zabytkiem jest gród w Biskupinie, który odkryty w 1932 r. przez miejscowego nauczyciela Walentego Szwajcera stał się polskimi Pompejami. Warto jednak oprócz niego zwrócić uwagę na dwory szlacheckie. Jedne zachwycają swą okazałością inne, pozbawione właściciela, marnieją odchodząc w zapomnienie.
Drukuj 7156 czytań . 1 komentarz Więcej
„Perła Oceanu” wraca nad Wrześnicę…
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniastyczeń 31 2014 14:00:00
„Perła Oceanu” wraca nad Wrześnicę…W listopadzie ubiegłego roku, w felietonie zatytułowanym„Syndrom małej dziury, albo…”, pisałem tutaj o bardzo niepospolitej kobiecie. Urodzonej 14 grudnia 1912 roku w Czerniejewie Irenie Wiland, córce miejscowego lekarza Bolesława Wilanda i Haliny Wiland (z domu Wyrembecka) która była córką poznańskiego piekarza mieszkającego na Chwaliszewie. Każdego zainteresowanego znaną mi wtedy historią „Perły Oceanu”, odsyłam do wspomnianego artykułu, który można znaleźć w zasobach archiwalnych mojego cyklu tutaj.
Drukuj 5719 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zabytki uratowane dla potomnych
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniastyczeń 08 2014 11:45:00
Zabytki uratowane dla potomnychMuzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w ramach środków finansowych uzyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończyło konserwację pięciu zabytków Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Wysokość dotacji z Ministerstwa wyniósł 26.500 zł. Uzyskane dofinansowanie połączone z wkładem własnym Muzeum pozwoliło przeprowadzić konserwację 5 zabytków: osiemnastowiecznego feretronu, obrazu Św. Stanisława z XVIII - XIX w. oraz sylwetkę Ukrzyżowanego - trzy malowidła na blasze z XIX w. Konserwacja przeprowadzona zostanie przez Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki „ANTA” z Kostrzyna Wlkp.
Drukuj 4305 czytań . 0 komentarzy Więcej
Połączyła ich polska ziemia…
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialistopad 01 2013 11:00:00
Połączyła ich polska ziemia…Najlepszą rzeczą jaką można zrobić nad grobem, jest zachować się godnie. Co konkretnie znaczy ta sporządzona ad hoc sentencja w konkretnym przypadku i dla konkretnego człowieka, pozostaje kwestią jego sumienia. Nie jest bowiem ważne to, czy wierzy on w takiego czy innego Boga (samo założenie że bogów może być wielu jest chyba absurdalne) ale ja głęboko wierzę w to, że coś takiego jak sumienie posiada każdy i żadna wiara czy wyznanie nie ma tutaj nic do rzeczy… Wobec majestatu śmierci wszyscy jesteśmy równi.
Drukuj 3902 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wydarzyło się 357 lat temu... Bitwa pod Brzozogajem...
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamaj 06 2013 18:00:00
Wydarzyło się 357 lat temu... Bitwa pod Brzozogajem...Z pewnością niewielu Czytelników wie, że jeden z aktów wojny polsko-szwedzkiej w latach 1655-1660, popularnie zwanej „potopem szwedzkim”, rozegrał się niedaleko maleńkiej wsi - Brzozogaj, położonej w połowie drogi pomiędzy Gnieznem a Kłeckiem (w historiografii określana też jako bitwa pod Kłeckiem). Jutro, 7 maja, mija 357. rocznica tamtej dramatycznej bitwy, dlatego postanowiliśmy przypomnieć przebieg tych historycznych wydarzeń.
Drukuj 5799 czytań . 0 komentarzy Więcej
Sekrety starych drzwi... Niecodzienne znalezisko w Kiszkowie!
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamaj 02 2013 08:00:00
Sekrety starych drzwi... Niecodzienne znalezisko w Kiszkowie!Nie trzeba szukać przygody. Nie znajdzie się jej, choćby pojechał się aż na koniec świata, za siedem rzek i za siedem gór. Nie zjawi się, choćby czekało się na nią dzień i noc... Przygoda zjawia się sama! I właśnie takiej niecodziennej, historycznej przygody doświadczył mieszkaniec Kiszkowa – Marek Sztandera, który dokonał niecodziennego znaleziska. W drzwiach budynku przy ul. Polnej 5 w Kiszkowie odnalazł akta szkoły katolickiej z lat 1870-1917. Na znalezisko składa się kilka teczek dokumentów...
Drukuj 7696 czytań . 1 komentarz Więcej
Niesamowita historia. Po 42 latach odkryli prawdę o... śmierci
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniagrudzień 16 2012 22:00:00
Niesamowita historia. Po 42 latach odkryli prawdę o... śmierciTa historia to idealny materiał na scenariusz filmowy. Jest w niej wszystko: dramat, śmierć, rozpacz, poszukiwanie prawdy i do dzisiaj nieodkryta tajemnica. I historia ta nie wydarzyła się podczas II wojny światowej, czy wcześniej, ale już w czasach nam współczesnych. Ale może właśnie dlatego dramatyzm tej historii jest jeszcze bardziej głęboki. A wszystko związane jest z okolicami Dąbrówki Kościelnej w gminie Kiszkowo i katastrofy samolotu do której doszło tam 42 lata temu...
Drukuj 11237 czytań . 1 komentarz Więcej
Gmina Kiszkowo na starej fotografii...
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniagrudzień 08 2012 11:00:00
Gmina Kiszkowo na starej fotografii...Władze gminy Kiszkowo ponownie zwracają się z apelem do wszystkich, którzy posiadają stare fotografie ich regionu. - Zamierzamy zorganizować na stronie internetowej gminy Kiszkowo galerię starych fotografii pokazujących życie codzienne mieszkańców naszej gminy w czasach które już minęły. Interesują nas wszelkie fotografie pokazujące dawnych mieszkańców Kiszkowa i okolicy w różnych sytuacjach życiowych – mówi Anna Frąckowiak z Urzędu Gminy w Kiszkowie.
Drukuj 6254 czytań . 0 komentarzy Więcej
Heroiczny sprzeciw lekarza wobec nazistowskiej eugeniki
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialistopad 10 2012 17:00:00
Heroiczny sprzeciw lekarza wobec nazistowskiej eugenikiMuzeum Historii Polski i Fundacja Świętego Mikołaja – wydawca rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna” przygotowały film dokumentalny pt. „Śmierć psychiatry. Eugenika i totalitaryzm”. Film to dokument o życiu i samobójczej śmierci dr. Mikulskiego, lekarza - psychiatry, od którego 17 marca 1940 r. Niemcy zażądali sporządzenia listy pacjentów „nie rokujących wyzdrowienia" i przeznaczonych do eksterminacji. Mikulski odmówił i na znak protestu przeciwko planowanej zagładzie pacjentów popełnił dzień później w swoim gabinecie samobójstwo.
Drukuj 4548 czytań . 0 komentarzy Więcej
Ksawery Zakrzewski – zapomniany współtwórca wielkopolskiego harcerstwa z Goślinowa
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamaj 29 2012 08:00:00
Ksawery Zakrzewski – zapomniany współtwórca wielkopolskiego harcerstwa z GoślinowaPowiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie” może się wydawać wyświechtane i zapewne na wielu osobach nie robi już większego wrażenia. Okazuje się jednak, że jest ono bardzo aktualne, zwłaszcza w naszym regionie jakim jest powiat gnieźnieński. Za przykład może posłużyć Goślinowo, niewielka wieś w gminie Gniezno, w której znajduje się obelisk upamiętniający miejsce narodzin Ksawerego Zakrzewskiego, współtwórcy harcerstwa wielkopolskiego.
Drukuj 5143 czytań . 1 komentarz Więcej
Hrabia Albin Węsierski – zasłużony i nieznany
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniakwiecień 15 2012 12:00:00
Hrabia Albin Węsierski – zasłużony i nieznanyJest postacią bardzo zasłużoną dla naszego regionu, a jednocześnie cały czas pozostaje w cieniu. O kim mowa? O hr. Albinie Węsierskim właścicielu Zakrzewa i Sławna, którego dwusetne urodziny właśnie obchodzimy. Do historii przeszedł jako twórca zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie. W 1859 roku wybudował tam w rozległym parku krajobrazowym pałac - najpiękniejszy w tej części Wielkopolski. A. Węsierski był również miłośnikiem historii i archeologii. To on w 1856 r. wykupił od państwa pruskiego Ostrów Lednicki, tym samym ratując go od dewastacji.
Drukuj 4889 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zapomniana katastrofa lotnicza spod Dąbrówki Kościelnej
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 07 2012 08:00:00
Zapomniana katastrofa lotnicza spod Dąbrówki KościelnejBył to jeden z najbardziej dramatycznych wypadków lotniczych w naszym regionie. W tym roku obchodzić będziemy 42. rocznicę tej tragedii, ale mimo tego, ciągle mało wiemy o tym zdarzeniu. Mowa o katastrofie lotniczej do której doszło 1 września 1970 roku na polu pod lasem na terenie Dąbrówki Kościelnej w gminie Kiszkowo.
Drukuj 6093 czytań . 0 komentarzy Więcej
Z Dębłowa na marszałka senatu
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniamarzec 06 2012 10:00:00
Z Dębłowa na marszałka senatuZ powiatu gnieźnieńskiego wywodzi się wiele znanych osób, które odcisnęły piętno na życiu naszego kraju. O wielu z nich pamiętamy i uczymy się na lekcjach historii. Wielu innych znamy, ale nie wiemy, że urodzili się w naszym regionie. Są zapomniani i tylko pasjonaci historii o nich pamiętają. Jedną z takich osób, która wpisała się w historię Polski jest Stefan Wojciech Trąmpczyński. Był m.in. marszałkiem senatu. Urodził się w Dębłowie Król. koło Mieleszyna.
Drukuj 4623 czytań . 0 komentarzy Więcej
Karol Ferdynand Ney
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialuty 17 2012 22:30:00
Karol Ferdynand NeyPrzez większość zawodowego życia związany z Grodem Lecha. Był pedagogiem, publicystą i historykiem. Obecnie trochę zapomniany, należy do najwybitniejszych postaci Gniezna I połowy XIX wieku.
Drukuj 4275 czytań . 0 komentarzy Więcej
Tragedia, która wstrząsnęła Modliszewkiem
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniastyczeń 12 2012 19:00:00
Tragedia, która wstrząsnęła ModliszewkiemW naszych miejscowościach dochodzi czasem do takich sytuacji, o których, mimo upływu czasu, nie zapomina się. Często dotyczą one takich kwestii, o których mieszkańcy wolą nie wspominać. Przykładem jest pożar zabytkowego kościoła w Modliszewku, do którego doszło przed 24 laty. Postanowiliśmy przypomnieć to wydarzenie i nieco odświeżyć fakty, dotyczące tego wstrząsającego momentu w historii tej niewielkiej wsi. Zdarzenia, które do dzisiaj nie zostało do końca wyjaśnione.
Drukuj 6967 czytań . 0 komentarzy Więcej
Lasek Buloński
Na tropach historii: Ocalić od zapomnienialistopad 20 2011 10:00:00
Lasek BulońskiPrawdziwy Lasek Buloński jest jedną z atrakcji pięknego Paryża. Historia tego miejsca jest bogata i obfituje w wiele zakrętów, pierwotnie był podmiejskim lasem dębowym a potem wszystkim po kolei, ale tutaj ważne jest to, że był również siedliskiem bandytów... Lasek o którym myślę i piszę, leży wśród pól - trochę na wschód od Fałkowa, a żartobliwa nazwa jaką mu tutaj przypisałem, funkcjonowała kiedyś pośród koleżeńskiego grona w czasie gdy tam polowałem...
Drukuj 4312 czytań . 0 komentarzy Więcej
Było i nie minęło
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniapaździernik 25 2011 13:00:00
Było i nie minęłoCzerniejewo nie jest wielkie, zresztą, ja mieszkam blisko jego głównej i pięknej ulicy, a kiedy dobiega mnie stamtąd charakterystyczny jęk syreny przemieszczający się w stronę Gniezna, to jestem prawie pewien kto zacz. Wystarczy spojrzeć przez okno. Najpierw jedzie zielony łazik z wyjącą tubą, a za nim samochód ciężarowy z „bombami”. To saperzy z Inowrocławia wracają z kolejnej akcji w czerniejewskich lasach. Wojna skończyła się dawno, ale czy to się kiedyś skończy? Owszem, wraz z nadejściem zimy, a tak naprawdę, to może za sto lat…
Drukuj 6386 czytań . 0 komentarzy Więcej
Pamięć o wybitnych - prostych ludziach związanych z Gnieznem
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniapaździernik 18 2011 12:00:00
Pamięć o wybitnych - prostych ludziach związanych z GnieznemOczywiście mógłbym temat plebiscytu Wybitni Gnieźnianie poruszyć w swoim felietonie. Przyznam jednak, że pomysł wyboru spośród tych, którzy kiedyś rodzili się w Gnieźnie, chadzali naszymi ulicami, tu działali, realizowali swoje pasje bardzo mnie ucieszył. Organizacja „Szlak Piastowski” i portal informacjelokalne.pl robią organizując taki plebiscyt kawał ważnej roboty. Pamięć to przecież jedyna rzecz jaka może tych ludzi ocalić. Nie wnikam teraz nawet w sam regulamin, urodzeni lub mieszkający, działający tu wystarczająco długo... Dlaczego wymądrzam się na ten temat? Odpowiedź jest prosta, wolałbym zamiast pomnika Azerbejdżanu – nawet darmowego, zobaczyć na rogu Farnej i Rynku skromną postać grającego na dudach Leona Galińskiego, gdzieś może przy wejściu do eSTeDe siedzący Sławek Kuczkowski a na „Budulcu” Alfons Flinik z kijem hokejowym a na ławeczce naprzeciwko wejścia do kościoła Franciszkanów siedzącego św. Maksymiliana Kolbe.
Drukuj 4951 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Było... nie minęło”. Czy poznamy kolejne tajemnice powiatu gnieźnieńskiego?
Na tropach historii: Ocalić od zapomnieniawrzesień 07 2011 20:00:00
„Było... nie minęło”. Czy poznamy kolejne tajemnice powiatu gnieźnieńskiego?

Być może wkrótce wyjaśni się kilka tajemnic związanych z historią powiatu gnieźnieńskiego. Wszystko za sprawą badań, które w naszym regionie przeprowadzi ekipa telewizyjnego programu „Było... nie minęło”. Z inicjatywą zaproszenia zespołu na czele którego stoi red. Adam Sikorski wyszedł redaktor naczelny PiastowskiejKorony.pl – Karol Soberski. Pomoc w badaniach zadeklarowali już m.in. starosta Dariusz Pilak, Gerard Radecki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego i włodarze gmin na terenie których będą prowadzone prace badawcze.

Drukuj 6100 czytań . 0 komentarzy Więcej
[Dodaj swój artykuł]
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020 03.12.2019 10:00 | [237]
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020
Zapraszamy na zwiedzanie pałacu w Czerniejewie! Już 7 grudnia! 01.12.2019 10:00 | [246]
Zapraszamy na zwiedzanie pałacu w Czerniejewie...
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019? 30.11.2019 20:00 | [270]
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019?
Historie kryminalne pogranicza Wielkopolski i Pałuk 28.11.2019 14:00 | [164]
Historie kryminalne pogranicza Wielkopolski i P...
Kiermasz Rękodzieła Historycznego – zgłoś swój udział! 27.11.2019 13:00 | [206]
Kiermasz Rękodzieła Historycznego – zgłoś...
Kup książkę „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” 26.11.2019 11:00 | [435]
Kup książkę „Skarby i tajemnice okolic Gni...
starsze >
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020 03.12.2019 10:00 | [237]
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019? 30.11.2019 20:00 | [270]
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019?
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
10,269,434 unikalnych wizyt