POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnice
[Dodaj swój artykuł]
Odkrywali zagadki pałacu w Czerniejewie
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicelistopad 23 2019 20:00:00
Odkrywali zagadki pałacu w CzerniejewieMimo niesprzyjającej pogody i mroźnego wiatru grupa miłośników historii i architektury przybyła dzisiaj do Czerniejewa, by zwiedzić miejscowy zespół pałacowo-parkowy. Przewodnikiem po historii i zagadkach czerniejewskiej rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.
Drukuj 251 czytań . 0 komentarzy Więcej
Kielich Templariuszy? „Święty Graal” powiatu gnieźnieńskiego?
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicesierpień 23 2019 10:00:00
Kielich Templariuszy? „Święty Graal” powiatu gnieźnieńskiego?O Świętym Graalu, legendarnym kielichu z którego Chrystus pił podczas Ostatniej Wieczerzy i jego odwiecznych poszukiwaniach, słyszeli zapewne wszyscy miłośnicy historii i poszukiwacze skarbów. Ale nie wszyscy wiedzą, że powiat gnieźnieński także ma swojego „Graala” – złoty kielich, którego pochodzenie jest równie zagadkowe i owiane mgłą tajemnicy, jak sam fakt jego istnienia. Trzeba też dodać, że sposobność obejrzenia tego kielicha „na żywo” miało zaledwie kilka osób…
Drukuj 1314 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zagadka pewnej restauracji
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicesierpień 20 2019 10:15:00
Zagadka pewnej restauracjiDębnica – pięknie położna wieś w gminie Kłecko, nad Małą Wełną i nad jeziorem Dębnickim. Wieś z unikatowym, wzniesionym w 1726 roku drewnianym kościołem pw. św. Jadwigi i św. Mikołaja. Wieś, która ciągle ma wiele niezwykłych historii do wyjaśnienia. Jedną z nich jest budynek dawnej Restauracji Galantowicza, budynek nieodkrytych sekretów…
Drukuj 1433 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Bankierzy tajemnic” – kolejna książka o braciach Saskowskich
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicesierpień 18 2019 20:00:00
„Bankierzy tajemnic” – kolejna książka o braciach SaskowskichW 2020 r. przypadnie 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Franciszka Saskowskiego, właściciela majątku Popowo Ignacewa, fundatora tamtejszego kościoła, wójta gminy Mieleszyn w latach 1935 – 1939, radnego powiatowego i człowieka wielkiego formatu, zasłużonego dla naszego regionu. Z tej okazji planuję wydać trzecią część (po „Skarbie Dziedzica” i „Złocie Dziedzica”) historii życia i działalności Franciszka Saskowskiego (i jego brata Antoniego), która będzie nosiła tytuł „Bankierzy tajemnic”.
Drukuj 786 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wągrowiecka piramida
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicesierpień 02 2019 21:30:00
Wągrowiecka piramidaSłysząc słowo „piramida”, kojarzymy od razu Egipt. Tymczasem jadąc z Gniezna w kierunku Wągrowca – około 2 km od Wągrowca – na obrzeżach lasu, po prawej stronie szosy, na niewielkim wzgórzu, doskonale widocznym od strony drogi, znajduje się około dziesięciometrowy ostrosłup wykonany z ciosowych kamieni – prawdziwa piramida! To nietypowe miejsce to grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich Franciszka Łakińskiego. Miejsce bardzo ciekawe i... tajemnicze.
Drukuj 7345 czytań . 0 komentarzy Więcej
Skarb Stefana Karłowskiego. Gdzie jest ukryty?
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicelipiec 10 2019 08:00:00
Skarb Stefana Karłowskiego. Gdzie jest ukryty?Sulin to niewielka miejscowość w gminie Kłecko, w powiecie gnieźnieńskim, licząca około 130 mieszkańców. Wioska ta położona jest na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego. Bogactwo przyrody nie jest jedynym, jakie posiadają sulinianie. Od ponad 75 lat w okolicy Sulina trwają poszukiwania zakopanego w ziemi skarbu, należącego do ostatniego przedwojennego właściciela majątku – masona – Stefana Karłowskiego.
Drukuj 8287 czytań . 0 komentarzy Więcej
Skarby i sekrety okolic Mieleszyna
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicemaj 27 2019 20:00:00
Skarby i sekrety okolic MieleszynaMieleszyn i okolice na pierwszy rzut oka wydają się regionem, gdzie nie ma nic godnego uwagi turysty. Przewodniki zdają się milczeć na temat miejsc, które warto odwiedzić. Tymczasem gdy bliżej przyjrzymy się gminie Mieleszyn to okazuje się, że na jej terenie znajdują się zabytki, których nie znajdziemy w innych częściach naszego kraju! W tegoroczne wakacje zapraszamy do kilku takich miejsc. Miejsc pełnych skarbów i sekretów...
Drukuj 6428 czytań . 0 komentarzy Więcej
Sekrety schronu pod Starym Ratuszem
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicemaj 18 2019 20:00:00
Sekrety schronu pod Starym RatuszemW ramach tegorocznej Nocy Muzeów miłośnicy historii, szczególnie okresu po II wojnie światowej i czasów „zimnej wojny” mogli zwiedzić schron znajdujący się pod Starym Ratuszem w Gnieźnie.
Drukuj 580 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gmina Czerniejewo – niezwykła zagadka dla turysty
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicemarzec 01 2019 16:00:00
Gmina Czerniejewo – niezwykła zagadka dla turystyPachnący jeszcze farbą drukarską, ukazał się właśnie – napisany przez Szczepana Kropaczewskiego, członka naszej Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – quest pod hasłem „Zagadka dla turysty”, który dotyczy sekretów gminy Czerniejewo. Quest będzie można otrzymać m.in. podczas I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywać się będzie w pałacu w Czerniejewie.
Drukuj 993 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zapomniany kanał
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicemarzec 20 2018 10:00:00
Zapomniany kanałTen obiekt to perła architektury naszego regionu, niezwykły zabytek techniki a do tego utrzymany w prawie że oryginalnym stanie. Jest to to tyle istotne, że obiekt ten wybudowany został na przełomie XIX i XX wieku! O czym mowa? O ceglanym przepuście znajdującym się na linii kolejowej Gniezno – Sława Wielkopolska. Miejsce to – gdy się tam zjawimy – sprawia wrażenie miejsce niezwykłego, tajemniczego, wyjątkowego…
Drukuj 1654 czytań . 0 komentarzy Więcej
Miejsca w powiecie gnieźnieńskim, w których mają być ukryte skarby
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicemarzec 09 2018 10:00:00
Miejsca w powiecie gnieźnieńskim, w których mają być ukryte skarbyCzy powiat gnieźnieński ma swoje, nieodkryte jeszcze skarby? Okazuje się, że ma ich i to bardzo wiele. Powiat gnieźnieński jest pełen pałaców i dworów – w sumie jest ich ponad 200 – jest pełen lasów, niezwykłych uroczysk, jezior, wiekowych świątyń, krypt i podziemi. Inne regiony Polski promują takie miejsca, dlaczego więc nasz powiat nie miałby się nimi pochwalić.
Drukuj 1502 czytań . 0 komentarzy Więcej
W Mieleszynie zamęczono „czarownicę”!
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicemarzec 03 2018 10:15:00
W Mieleszynie zamęczono „czarownicę”!Zapewne wielu Czytelników zna historię spalenia na stosie 10 kobiet, w tym dwóch dziewczynek, oskarżonych o czary do którego doszło 30 września 1761 roku w miejscu zwanym dzisiaj „Kuś”. Historia ta jest głośna chociażby ze względu na świetny film „Kuś – Historia Zielarek z Gorzuchowa”. Ale czy ktokolwiek słyszał o historii Anny Bernatównej z Mieleszyna, którą w czasie „potopu szwedzkiego”, także oskarżono o czary?
Drukuj 1646 czytań . 0 komentarzy Więcej
Perły odnalezione w Łopiennie
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicemarzec 01 2018 10:30:00
Perły odnalezione w ŁopiennieSkarby… Dla każdego z nas skarbem jest zupełnie coś innego… Dla jednych złote monety, dla innych zatopiony samolot, a dla jeszcze innych szkaplerz który przekazał mu Dziadek… Ale skarby to nie tylko te przedmioty, które odnajdujemy czy otrzymujemy, skarbem może być też to, co nas otacza, a czego jakbyśmy nie dostrzegali… Nasz region jest pełen tego typu skarbów, tylko musimy się dobrze rozejrzeć…
Drukuj 1417 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zatopione skrzynie w jeziorze Utrata?
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemniceluty 28 2018 10:30:00
Zatopione skrzynie w jeziorze Utrata?Wielu miłośników historii, szczególnie okresy II wojny światowej, czy też fanów eksploracji, słyszało o alpejskim jeziorze Toplitz, gdzie ponoć zatopione zostały skarby SS. I gdzie w dziwnych okolicznościach po wojnie mieli ginąć ludzie… Okazuje się, że podobne – bardzo tajemnicze jezioro – mamy w naszym regionie! A mam tutaj na myśli jezioro Utrata. Jakie skrywa ono tajemnice?
Drukuj 1772 czytań . 0 komentarzy Więcej
„W poszukiwaniu tajemniczego kręgu kamiennego”
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicepaździernik 18 2017 19:00:00
„W poszukiwaniu tajemniczego kręgu kamiennego”Jak przyjemnie spędzić sobotnie przedpołudnie? Wybrać się na pieszą wędrówkę. Tak uczyniła Rada Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo, która zorganizowała rodzinny rajd pieszy pod hasłem „W poszukiwaniu tajemniczego kręgu kamiennego”. Inspiracją do zorganizowana rajdu była książka Karola Soberskiego pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.
Drukuj 2350 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zamordowana za bezpłodność
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicegrudzień 07 2015 08:00:00
Zamordowana za bezpłodność„Dwudziestoparoletnia kobieta, z zamożnego domu, została znaleziona martwa w połowie grudnia w Gnieźnie. Jej zwłoki, według wstępnych oględzin, były mocno posiniaczone, widoczne pchnięcie nożem, ślady duszenia, ubiór zakrwawiony. Przy denatce znaleziono złotą biżuterię, zatem wykluczono motyw rabunkowy zabójstwa. Według świadków, którzy woleli zachować anonimowość w obawie o swoje życie, motywem zbrodni miała być bezpłodność młodej kobiety. Winnych zbrodni nigdy nie ukarano, choć wśród głównych podejrzanych znalazł się mąż zamordowanej, znany w Gnieźnie i Poznaniu celebryta, słynący w lokalnym środowisku z okrucieństwa i hulaszczych zabaw milioner, ksywa „Pogrobowiec”. Jedna z największych zbrodni w historii Gniezna do dnia dzisiejszego nie została wyjaśniona. Śledztwo w sprawie trwa, chociaż ostatnio ujawniły się nowe okoliczności i być może śmierć Ludgardy M. zostanie kiedyś wyjaśniona.”
Drukuj 6024 czytań . 0 komentarzy Więcej
Dolny Śląsk ma „złoty pociąg”, a jakie skarby skrywa powiat gnieźnieński?
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicelistopad 10 2015 19:00:00
Dolny Śląsk ma „złoty pociąg”, a jakie skarby skrywa powiat gnieźnieński?Od kilku tygodni ogólnopolskie media, jak i media z wielu stron świata, nie przestają informować o „złotym pociągu”, który ma się znajdować w okolicach Wałbrzycha. Poszukiwaczy skarbów ogarnęła „gorączka złota”. Historia ze „złotym pociągiem” nasuwa pytanie, czy z powiatem gnieźnieńskim także są związane ukryte skarby... Okazuje się, że jest wiele takich przypadków...
Drukuj 4274 czytań . 0 komentarzy Więcej
Skarby na wyciągnięcie ręki
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicemaj 13 2015 12:00:00
Skarby na wyciągnięcie rękiNowe skarby w Wielkopolsce. Prowadząca do nich mapa ma 37 punktów. Wśród nich jest pole rolnika, gdzie znaleziono dawne monety, a także piramida, kopalnia soli i tajemnicze bagna. Pięć organizacji pozarządowych znalazło sposób na pokazanie mniej znanych ciekawostek turystycznych Wielkopolski. Powstał nowy szlak - Szlak Ukrytych Skarbów.
Drukuj 3975 czytań . 0 komentarzy Więcej
Skarby! Kogo to nie rajcuje?
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicepaździernik 22 2014 16:00:00
Skarby! Kogo to nie rajcuje?Stowarzyszenie „Światowid” realizuje we współpracy z gminami na terenie których dokonano kiedyś ciekawych znalezisk archeologicznych nazywanych potocznie skarbami, projekt zatytułowany „Szlak ukrytych skarbów”. Należy rozumieć, że chodzi w istocie o skarby odkryte…
Drukuj 3618 czytań . 1 komentarz Więcej
Jedna figura, wiele historii, tajemnica ukryta na strychu...
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicelistopad 13 2013 07:00:00
Jedna figura, wiele historii, tajemnica ukryta na strychu...Przydrożne krzyże, figury, kapliczki - spotkać je można wszędzie: w centrum bądź na skraju wsi, na skrzyżowaniach dróg i rozdrożach, w ciszy leśnych duktów i na skraju łąk zatopionych w polnych kwiatach. Niektóre stoją na uboczu, zapomniane przez ludzi, inne są miejscem spotkań okolicznych mieszkańców, szczególnie podczas nabożeństw majowych lub różańcowych. Stanowią nie tylko element polskiego krajobrazu, ale są także niemymi świadkami historii minionych pokoleń.
Drukuj 4745 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Szwedzki okop”
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicesierpień 07 2013 17:00:00
„Szwedzki okop” Pomimo tego, że obiekt, o którym dzisiaj napiszę, tylko połowicznie spełnia założony standard – nie jest mianowicie usytuowany sensu stricte na terenie powiatu gnieźnieńskiego – to jednak, jest - jak na mój gust - dość dziwny i leży tak blisko powiatowej granicy, że postanowiłem uznać go za swego. „Okop” leży w lesie, a tutaj wytyczenie granicy – przynajmniej dla laika, nie jest rzeczą prostą. Drzewa w każdym powiecie wyglądają podobnie...
Drukuj 4945 czytań . 0 komentarzy Więcej
Tajemnica rodu Skórzewskich
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicepaździernik 06 2012 10:30:00
Tajemnica rodu SkórzewskichTematy reporterskie można podzielić rozmaicie, ja dzielę je na dwie grupy - ważne i nośne, a z krótkiego i amatorskiego doświadczenia w tym rzemiośle wnoszę, że dla wizerunku piszącego lepsze są te drugie... Dzisiaj znów będzie historia prawdziwa i dobrze udokumentowana, ale aby była „nośna” autor posłuży się również elementami zasłyszanych w młodości opowieści o okolicznościach tragedii która wydarzyła się naprawdę...
Drukuj 5163 czytań . 0 komentarzy Więcej
Czy grobla czerniejewska powstała w wyniku pracy lodowca?
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicestyczeń 10 2012 09:30:00
Czy grobla czerniejewska powstała w wyniku pracy lodowca?- Zupełnie przypadkowo, ale z zainteresowaniem, przeczytałem artykuł Szczepana Kropaczewskiego pt. „Tajemnicza Grobla. Kto ją zbudował i po co?". Nigdy nie widziałem opisywanej grobli, co skłania mnie do odwiedzenia tego, niewątpliwie uroczego, miejsca. Może latem – napisał do nas nasz Czytelnik, pan Janusz.
Drukuj 3954 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Lisia Górka”, czyli kolejna zagadka z czerniejewskich lasów
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicestyczeń 02 2012 09:30:00
„Lisia Górka”, czyli kolejna zagadka z czerniejewskich lasów Pisałem tu kiedyś o tajemniczej budowli ziemnej, tzw. „Grobli”, która biegnie sobie przez czerniejewski las. Popularnie, nazywa się ten niewątpliwie sztucznie utworzony nasyp groblą, chociaż, ni jak nie spełnia on podstawowej cechy przypisywanej tego typu konstrukcji, bo wcale nie dzieli ona żadnego mokradła. Owszem, na przestrzeni wielu kilometrów które sobie liczy, są i miejsca podmokłe, ale nic nie wskazuje na to, że powodem jej usypania była jakakolwiek woda. Dzisiaj jednak nie będzie o budowli mamuciej. „Lisia Górka” jest przy niej prawdziwym liliputem i nic pewnie z nią jej nie łączy.
Drukuj 4333 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Magiczna wyspa” w Łagiewnikach Kościelnych
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicelistopad 19 2011 15:00:00
„Magiczna wyspa” w Łagiewnikach KościelnychPrzerzucając karty licznych dzieł na temat historii Polski, regionu, jak i naszego powiatu, możemy zauważyć, że prezentuje nam się starannie uporządkowany, należycie opracowany wycinek przeszłości, który zgadza się z ogólnie panującymi przekonaniami. Same odpowiedzi. Brak znaków zapytania. Ale nie zawsze tak jest.
Drukuj 4054 czytań . 0 komentarzy Więcej
Skarby sezamu. Co kryje jeszcze ziemia w Kąpieli?
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicelistopad 19 2011 12:00:00
Skarby sezamu. Co kryje jeszcze ziemia w Kąpieli?Wielkopolska – nasza mała Ojczyzna, rodzicielka naszej państwowości, chluby i dumy Polaków – Polski. Kraina historyczna której zasługi i znaczenie dla zaistnienia i utrzymania wolnego państwa i narodu są nie do przecenienia. Wiedzę o tym temacie zgromadzono w tysiącach tomów papieru i na wielu arkuszach pergaminu, czy wiemy o niej wszystko? Ile tej wiedzy posiadają mieszkańcy Czerniejewa, stolicy jednej z 226 wielkopolskich gmin chociażby o niej samej, swojej własnej małej ojczyźnie, z czego jest sławna, może i dumna a czego o niej nie wiemy, chociaż wiedzą o tym ludzie w całej Polsce, by nie powiedzieć że w Europie? Czy jest coś takiego? Owszem jest, i to bynajmniej nie jest żaden żart w kiepskim stylu.
Drukuj 4829 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zagadkowa Grobla. Kto ją zbudował i po co?
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicelistopad 08 2011 10:00:00
Zagadkowa Grobla. Kto ją zbudował i po co?Drogi Czytelniku, pewnie nie jest to dla Ciebie tajemnicą, że mieszkam w Czerniejewie, mieście starym i nie pozbawionym atrakcji. Mamy tutaj piękny i wielki zespół pałacowy w którym znaleziono kiedyś „skarby” zamurowane w piwnicach (ten cudzysłów to tylko dla tego, że tak do końca to nikt nie wie co ukradli złodzieje). Następne – bez wątpienia cenne porcelany, to już wydobyto komisyjnie i ponoć ze wskazania starzejącego się sługi, ale według oficjalnej wiedzy i tak los wielkich pałacowych zbiorów i kolekcji nie jest znany nikomu. Mamy tutaj też legendy o podziemnych tunelach i „gankach” których nikt nigdy nie widział i temu podobne dziwy, ale ja chcę dzisiaj napisać o rzeczy zupełnie realnej i wielkiej – o tzw. „Grobli”- tej z lasu, bo drugą, małą, to mamy w mieście...
Drukuj 4629 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gdzie są skarby czerniejewskiego pałacu?
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicelistopad 05 2011 09:00:00
Gdzie są skarby czerniejewskiego pałacu?Większość opowieści o wszelkiego rodzaju „skarbach”, jest ględzeniem o rzeczach rzekomo byłych, tajemniczych i dawnych... Przystępując do pisania tego materiału też muszę zastrzec, że nie dołączę do niego tajnej mapy z krzyżykiem wskazującym miejsce ukrycia przynajmniej jednej skrzyni, ale też zgodnie ze swoim zwyczajem, nie napiszę bajek...
Drukuj 6879 czytań . 0 komentarzy Więcej
[Dodaj swój artykuł]
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020 03.12.2019 10:00 | [237]
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020
Zapraszamy na zwiedzanie pałacu w Czerniejewie! Już 7 grudnia! 01.12.2019 10:00 | [246]
Zapraszamy na zwiedzanie pałacu w Czerniejewie...
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019? 30.11.2019 20:00 | [270]
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019?
Historie kryminalne pogranicza Wielkopolski i Pałuk 28.11.2019 14:00 | [164]
Historie kryminalne pogranicza Wielkopolski i P...
Kiermasz Rękodzieła Historycznego – zgłoś swój udział! 27.11.2019 13:00 | [206]
Kiermasz Rękodzieła Historycznego – zgłoś...
Kup książkę „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” 26.11.2019 11:00 | [435]
Kup książkę „Skarby i tajemnice okolic Gni...
starsze >
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020 03.12.2019 10:00 | [237]
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019? 30.11.2019 20:00 | [270]
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019?
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
10,269,427 unikalnych wizyt