POLECAMY
REKLAMA
 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Piastowski Festiwal Wodny/Tajemnic
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykłady
[Dodaj swój artykuł]
„Oni utworzyli desant sztuki współczesnej do Gniezna”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymarzec 22 2018 20:00:00
„Oni utworzyli desant sztuki współczesnej do Gniezna”To były początki organizowania wystaw czasowych o charakterze kulturalnym w Gnieźnie. Od tego momentu minęło niedawno 50 lat, a dziś przypomniano o tych początkach w czasie specjalnej prelekcji w Miejskim Ośrodku Kultury.
Drukuj 303 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Przybyli ułani...” do Gniezna!
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymarzec 12 2018 21:00:00
„Przybyli ułani...” do Gniezna!W sali pamięci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie otwarto dzisiaj wystawę poświęconą pamiątkom po żołnierzach 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, który został utworzony w murach obecnej uczelni. Na ekspozycję składa się też sprzętu rolniczego i użytku kuchennego z tego okresu.
Drukuj 413 czytań . 0 komentarzy Więcej
Niezwykła pasja Mariana Łomnickiego
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymarzec 02 2018 18:45:00
Niezwykła pasja Mariana ŁomnickiegoTo kolejna pionierska wystawa muzealna w naszym mieście. Do gablot trafiły tym razem dokumenty wyrobione w Polsce na przestrzeni ostatnich 100 lat. O tym, że jest to rzecz unikatowa, mógł przekonać się każdy, kto do nich zajrzał podczas dzisiejszego wernisażu ekspozycji. Ekspozycję można oglądać do 13 maja.
Drukuj 379 czytań . 0 komentarzy Więcej
Ruszyło Wirtualne muzeum Wielkopolski z archiwalnymi fotografiami z Gniezna
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyluty 28 2018 15:00:00
Ruszyło Wirtualne muzeum Wielkopolski z archiwalnymi fotografiami z GnieznaDzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu zaprezentowano portal edukacyjny muzeawielkopolski.pl. Jest efekt współpracy Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Twórcy wirtualnego muzeum dążyli do tego, aby przy pomocy narzędzi XXI wieku upowszechniać dziedzictwo kulturowe Wielkopolski. Tak powstała internetowa platforma edukacyjna oraz aplikacja mobilna. Na razie „skatalogowanych” jest 10 tys. cyfrowych odwzorowań.
Drukuj 618 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gniezno było pierwszym centrum handlowym
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyluty 22 2018 20:00:00
Gniezno było pierwszym centrum handlowymJak wyglądały początki działalności gospodarczej w Polsce? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy dziś podczas prelekcji z cyklu Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne. Okazuje się, że Gniezno najprawdopodobniej było centrum szlaku handlowego, a na to przynajmniej wiele wskazuje.
Drukuj 592 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gdzie biznes spotyka się z pasją, czyli Tour Salon 2018
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyluty 12 2018 11:15:00
Gdzie biznes spotyka się z pasją, czyli Tour Salon 2018Tradycyjnie, Powiat Gniezno prezentował swoją ofertę turystyczną na targach Tour Salon w Poznaniu. Targi w stolicy Wielkopolski odbyły się w dniach 9 - 11 lutego br.
Drukuj 386 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Od ottońskich krypt do Tympanonu Dawidowego”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyluty 12 2018 10:00:00
„Od ottońskich krypt do Tympanonu Dawidowego”Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu zaprasza na fascynującą podróż po najciekawszych zabytkach romańskich francuskiego i niemieckiego kręgu kulturowego, a także najbardziej charakterystycznych obiektach tego okresu w Polsce. Autorem niezwykłych fotografii jest Jerzy Andrzejewski, a wystawę można oglądać do 9 marca.
Drukuj 665 czytań . 0 komentarzy Więcej
„To jest sport z grupy wysokiego ryzyka”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyluty 03 2018 10:30:00
„To jest sport z grupy wysokiego ryzyka”Co jest takiego w alpinizmie i w chęci wspinania się na górskie szczyty? Czy to chęć dotarcia do miejsc, których nie odwiedzają na co dzień masowe wycieczki? Czy może to coś jeszcze innego, co daje poczucie nieporównywalnego z niczym spełnienia?
Drukuj 401 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gnieźnieńskie parki wracają do dawnego wyglądu
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładystyczeń 25 2018 20:00:00
Gnieźnieńskie parki wracają do dawnego wygląduZa nami kolejne Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne, podczas których tym razem połączono temat przeszłości z przyszłością. Nie mogło zabraknąć rysu historycznego i wizji przyszłości, a jedno z drugim, jak się okazało ma wiele wspólnego.
Drukuj 789 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 15 2017 16:00:00
„Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”Trudno jednoznacznie określić, kogo bardziej będzie zachwycała ta wystawa. Dzieci, którym pewnie bliższe są historia i archeologia w komiksowej wersji niż rzeczywiście, czy ich rodziców, którzy przyjdą z resentymentu. Kajko i Kokosz kultowy komiks historyczny Janusza Christy, dla pokolenia dzisiejszych 40- i 50-latków stał się kanwą wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Drukuj 625 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Auto Moto Nostalgia” już otwarta!
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 11 2017 10:15:00
„Auto Moto Nostalgia” już otwarta!Od tego weekendu jest dostępna nowa wystawa zabytkowych samochodów oraz motocykli, którą przygotował klub ClassiC MC Poland. To nie tylko oferta skierowana do naszych mieszkańców, ale także kolejna poważna propozycja dla turystów odwiedzających Pierwszą Stolicę Polski.
Drukuj 946 czytań . 0 komentarzy Więcej
Sztuka romańska w obiektywie Jerzego Andrzejewskiego
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 26 2017 10:00:00
Sztuka romańska w obiektywie Jerzego AndrzejewskiegoJeszcze do 22 listopada w Bibliotece Publicznej mieszczącej się przy ulicy Staszica, wszystkie osoby zainteresowane twórczością artysty fotografika Jerzego Andrzejewskiego, będą mogły zapoznać się z jego cyklem prac „Romańska architektura sakralna (X-XIII w.)”.
Drukuj 827 czytań . 0 komentarzy Więcej
W Łagiewnikach Kościelnych o historii, pasjach, skarbach i tajemnicach...
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 21 2017 09:00:00
W Łagiewnikach Kościelnych o historii, pasjach, skarbach i tajemnicach...Karol Soberski – dziennikarz, redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, autor książek „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Łagiewnikach Kościelnych, gdzie opowiedział o swoich pasjach związanych z historią, o swoich książkach, a także o tym, jak się tropi tajemnice i szuka skarbów. Organizatorem spotkania był dyrektor placówki, Andrzej Szprywa.
Drukuj 1031 czytań . 0 komentarzy Więcej
Tadeusz Kościuszko w gnieźnieńskim Urzędzie Miejskim
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 10 2017 08:00:00
Tadeusz Kościuszko w gnieźnieńskim Urzędzie MiejskimW holu głównym Urzędu Miejskiego odbył się dzisiaj wernisaż wystawy Wojciecha Śmieleckiego z okazji roku Tadeusza Kościuszki. Wszyscy zebrani goście mogli podziwiać zasoby zgromadzone na przestrzeni lat przez tego gnieźnieńskiego kolekcjonera. Na wystawie znalazły się znaczki z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki, monety, banknoty, kilka medali, a także książki, w których zostały opisane dzieje i jego losy.
Drukuj 706 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Teutońska Buta” czyli nieznana historia w eSTeDe
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładywrzesień 12 2017 09:00:00
„Teutońska Buta” czyli nieznana historia w eSTeDeWczoraj w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie otwarto wystawę pt. „Teutońska Buta. Gniezno w niemieckiej niewoli 1939-1945”. To kolejna wystawa historyczna, dzięki której mieszkańcy Pierwszej Stolicy Polski mogą zobaczyć nieznane fotografie z tamtych tragicznych dla Polski lat.
Drukuj 1116 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Romańska architektura sakralna (X-XIII w.). Fotografie Jerzego Andrzejewskiego”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 27 2017 20:00:00
„Romańska architektura sakralna (X-XIII w.). Fotografie Jerzego Andrzejewskiego”Dzisiaj w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbył się wernisaż wystawy „Romańska architektura sakralna (X-XIII w.). Fotografie Jerzego Andrzejewskiego”. Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 80 zdjęć ukazujących zabytki architektury romańskiej, które pochodzą z bogatego dorobku Jerzego Andrzejewskiego, zawodowego fotografa o najdłuższym stażu w Gnieźnie. Wystawę można oglądać do 27 sierpnia 2017 r.
Drukuj 1095 czytań . 0 komentarzy Więcej
Najpiękniej położony, ale nie najstarszy
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymarzec 25 2017 10:30:00
Najpiękniej położony, ale nie najstarszy„Między historią a historią, cmentarz św. Piotra i Pawła w przestrzeni Gniezna” to tytuł kolejnego spotkania z cyklu Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne, które Muzeum Początków Państwa Polskiego zorganizowało wspólnie z Instytutem Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.
Drukuj 1251 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Skutkiem tego powstania było uwłaszczenie polskich chłopów”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładystyczeń 20 2017 13:00:00
„Skutkiem tego powstania było uwłaszczenie polskich chłopów”Uczniowie z kilku szkół wzięli udział w otwarciu wystawy poświęconej pamięci mało eksponowanego w przestrzeni publiczne Powstania Styczniowego, które było najdłużej trwającym zrywem zbrojnym w czasie zaborów. Wystawę oglądać można w Centrum Kultury eSTeDe przy ul. Roosevelta w Gnieźnie przez najbliższe trzy tygodnie.
Drukuj 1444 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Świat powstał poprzez współdziałanie Boga i diabła”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 19 2016 12:00:00
„Świat powstał poprzez współdziałanie Boga i diabła”Po przodkach polskiego chrześcijaństwa, czyli Słowianach została nam teoria na temat powstania świata, o której wczoraj opowiedział w Gnieźnie jeden z najwybitniejszych etnologów religii w Polsce. Naukowiec opowiedział także nam, jaka jego zdaniem jest największa z nierozwiązanych zagadek, które dotyczą bezpośrednio czasów słowiańskich.
Drukuj 1461 czytań . 0 komentarzy Więcej
Konstantyn, Teodozjusz i Helena – pierwszymi promotorami chrześcijaństwa
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 21 2016 08:25:00
Konstantyn, Teodozjusz i Helena – pierwszymi promotorami chrześcijaństwaW czwartek zakończyła się dwudniowa konferencja naukowa poświęcona konwersji i sakralizacji władzy na przestrzeni różnych epok, a także poruszająca kwestie związane z wielusetletnią chrystianizacją Europy. W jednym z wykładów, który wygłosił prof. Kazimierz Ilski, wybitny historyk i dziekan Wydziału Historii UAM w Poznaniu sięgamy czasów, gdy chrześcijaństwo potrzebowało promotorów.
Drukuj 1385 czytań . 0 komentarzy Więcej
Proces chrystianizacji trwa nadal?
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 19 2016 12:30:00
Proces chrystianizacji trwa nadal?W murach Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie rozpoczęła się konferencja naukowa na temat konwersji i sakralizacji władzy, a także poruszająca kwestie związane z chrystianizacją Europy. W konferencji udział biorą referenci z: Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Poznania, Lednicy i Gniezna, a także naukowcy z Pragi. Łącznie zaplanowanych zostało szesnaście wykładów, których wysłuchać można w środę i czwartek.
Drukuj 1489 czytań . 0 komentarzy Więcej
Żyjemy w czasach pewnego rozdroża
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładywrzesień 24 2016 11:30:00
Żyjemy w czasach pewnego rozdrożaChodzi o to, żeby ten człowiek, który spotyka się z telewizją, radiem i rożnymi rzeczywistościami, które są odległe czasami od tego, co jest religijne czy sakralne, aby miał świadomość, że to od niego zależy wszystko - tłumaczył wczoraj w Gnieźnie wybitny teolog sztuki, ks. prof. Henryk Nadrowski, który wygłosił wykład pt. „Sacrum poszukiwane”.
Drukuj 1353 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gnieźnieńskich browarów wspomnienie...
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładywrzesień 18 2016 09:30:00
Gnieźnieńskich browarów wspomnienie...Po raz pierwszy eksponatami zaprezentowanymi na wystawie muzealnej w Gnieźnie stały się nie tylko butelki po piwie, ale także idealnie zachowane etykiety oraz urządzenia do rozlewania. Inspiracją do pokazania tzw. birofiliów okazała się całkiem pokaźna prywatna kolekcja jednego z mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski, którego dziadkowie byli przed laty właścicielami rozlewni piwa.
Drukuj 2338 czytań . 0 komentarzy Więcej
Chrzest Polski w 966 roku? Nie koniecznie
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 23 2016 21:10:00
Chrzest Polski w 966 roku? Nie koniecznieTakimi pytaniami potęgował zwątpienie w ustalony wydawałoby się porządek naszej historii prof. Dariusz Sikorski, wybitny historyk. Wszystko w ramach „Otwartych wykładów” w Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Drukuj 1667 czytań . 0 komentarzy Więcej
Znaczek wymyślono w 1837 roku... Wojciech Śmielecki o swojej pasji
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymaj 30 2016 20:00:00
Znaczek wymyślono w 1837 roku... Wojciech Śmielecki o swojej pasjiW poniedziałkowe popołudnie, przy akompaniamencie uderzającego w szyby okien deszczu, odbyły się ostatnie w tym sezonie Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne. Tym razem tematyką spotkania z miłośnikami historii były znaczki, a swoje unikatowe skarby filatelistyki pokazał Wojciech Śmielecki.
Drukuj 2050 czytań . 0 komentarzy Więcej
Historia Gniezna sięga dalej niż tylko 1050 lat wstecz!
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładykwiecień 23 2016 18:00:00
Historia Gniezna sięga dalej niż tylko 1050 lat wstecz!Dziś przy okazji Imienin Gniezna otwarto wystawę pt. „Gniezno u zarania dziejów” autorstwa Tadeusza Panowicza. Wystawa podzielona została na dwie części, a każda z nich znajduje się w innym miejscu. Pierwsza jest wystawą fotograficzną i spotkamy ją obok pomnika św. Wojciecha. Drugą jest wystawa numizmatyczna, którą można oglądać w holu Miejskiego Ośrodka Kultury.

Drukuj 1658 czytań . 0 komentarzy Więcej
Za chrześcijaństwem do Polski przyszło pismo
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładykwiecień 21 2016 21:15:00
Za chrześcijaństwem do Polski przyszło pismoZ kolejnego wykładu w ramach trwającego cyklu poświęconego 1050. rocznicy Chrztu Polski dowiedzieliśmy się tym razem, że wraz z kościołem chrześcijańskim i łacińskim pojawiło się na ziemiach polskich pismo. Dowiadujemy się ponadto, jak z punktu widzenia kolejnego z naukowców wyglądały początki chrześcijaństwa w naszym państwie.
Drukuj 1711 czytań . 0 komentarzy Więcej
A jak to było 50 lat temu?
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładykwiecień 16 2016 11:15:00
A jak to było 50 lat temu?Kolejne spotkanie z cyklu Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne poświęcone zostało tym razem przypomnieniu państwowych i kościelnych obchodów milenijnych sprzed pięćdziesięciu lat. Wtedy obchody początku państwa polskiego i tysięczna rocznica Chrztu Polski odbywały się osobno. Coraz bardziej zapominana historia dotyczy jednak tych pierwszych, których przebieg w dzisiejszych czasach nie jest już zbyt często przypominany.
Drukuj 1311 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gniezno na medalu bite
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładykwiecień 11 2016 21:00:00
Gniezno na medalu biteDrzwi Gnieźnieńskie wielkości takiej, że można je chwycić dłonią? Takie wyjątkowe przedmioty można podziwiać na wystawie prezentującej niezwykłe numizmaty i falerystyki, które cieszą oko każdego – medale, odznaki, monety, banknoty. Wszystkie z Gnieznem i początkami naszej państwowości w treści. Wszystko to na wystawie pt. „Gniezno w numizmatyce i falerystyce” z podtytułem „Od denara GNEZDVN CIVITAS do banknotu kolekcjonerskiego na 1050. rocznicę Chrztu Polski”.
Drukuj 1915 czytań . 0 komentarzy Więcej
Tajemnica klasztornych korytarzy
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładykwiecień 08 2016 19:10:00
Tajemnica klasztornych korytarzyZakonnicy franciszkańskiego klasztoru mijali te obrazy na ciemnych korytarzach. Nikt nie wiedział wtedy, jaką wartość ze sobą niosą. Z okazji jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski, mogą zobaczyć je także gnieźnianie.
Drukuj 1877 czytań . 0 komentarzy Więcej
Chrzest w Magdeburgu w 965 roku?
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymarzec 24 2016 21:00:00
Chrzest w Magdeburgu w 965 roku?W czwartkowe popołudnie w Muzeum Początków Państwa Polskiego odbyło się spotkanie z profesorem Tomaszem Jurkiem, który wygłosił wykład na temat początków chrześcijaństwa w Polsce. Była to pierwsza prelekcja z cyklu Otwarte wykłady” w ramach programu towarzyszącemu wystawie „Chrzest - św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”.
Drukuj 2059 czytań . 0 komentarzy Więcej
Czy przed ślubem był chrzest?
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymarzec 18 2016 22:00:00
Czy przed ślubem był chrzest?Analiza źródeł pisanych dotyczących Chrztu Polski nie pozostawia wątpliwości, że Mieszko I przeszedł na chrześcijaństwo ok. 966 roku. Wątpliwości pozostają natomiast podczas odpowiedzi na pytanie, czy ożenił się z Dobrawą po wcześniejszym przyjęciu chrztu, czy nastąpiło to dopiero po tym wydarzeniu.
Drukuj 2183 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gdzie i kiedy odbył się Chrzest Polski?
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyluty 18 2016 21:15:00
Gdzie i kiedy odbył się Chrzest Polski?Na to pytanie próbują od wielu lat na różne sposoby odpowiadać historycy, którzy badają ślady początków państwa polskiego. Często dochodzą oni do sprzecznych ze sobą wniosków, a dziś mówił o nich dr Janusz Górecki, który wygłosił prelekcję w Gnieźnie. Czy można wskazać, gdzie najprawdopodobniej odbył się Chrzest Polski?
Drukuj 2030 czytań . 0 komentarzy Więcej
Tatarka z Krymu w Gnieźnie o swojej ojczyźnie
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 26 2015 21:00:00
Tatarka z Krymu w Gnieźnie o swojej ojczyźnieMarzy, żeby pojechać do rodziców na święta, ale nie wie jeszcze, czy jej się to uda. Mavile Ablaewa opowiedziała słuchaczom swojej prelekcji o historii narodu krymskiego, a Krzysztof Zalaszewski namawia, żeby po tym spotkaniu inaczej spojrzeć na naszą Ojczyznę.
Drukuj 2126 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Architektura sakralna w początkach Państwa Polskiego”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 26 2015 08:00:00
„Architektura sakralna w początkach Państwa Polskiego”W Muzeum Początków Państwa Polskiego trwa od wczoraj konferencja naukowa „Architektura sakralna w początkach Państwa Polskiego (X – XIII wieku)”. Tematyka spotkania podporządkowana jest 1050. rocznicy Chrztu Polski. Obrady z udziałem wybitnych specjalistów z historii i architektury średniowiecza z całej Polski potrwają do jutra, a ich owocem będzie wydanie publikacji zawierającej rozszerzone wystąpienia wszystkich prelegentów.
Drukuj 2249 czytań . 0 komentarzy Więcej
Z Kłecka powinniście być dumni! Przyspieszony kurs archeologii...
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 31 2015 10:00:00
Z Kłecka powinniście być dumni! Przyspieszony kurs archeologii...O wielkości i potędze Kłecka we wczesnym średniowieczu świadczy fakt posiadania podgrodzia lub być może nawet dwóch, istnienie wokół grodu osad służebnych (Sokolniki, Wilkowyja, Świniary, Łagiewniki itp.), a także zapiski kronikarskie wymieniające jeszcze w XIII w. Kłecko w czołówce najważniejszych miast Wschodniej Wielkopolski – tych i wielu, wielu innych rzeczy dowiedzieli młodzi kłecczanie podczas wykładu Tomasza Janiaka "Gród w Kłecku w świetle badań archeologicznych".
Drukuj 2356 czytań . 0 komentarzy Więcej
Prof. Janusz Karwat o historii kółek rolniczych
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 29 2015 19:45:00
Prof. Janusz Karwat o historii kółek rolniczychPodczas czwartkowego wykładu w ramach Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych do Gniezna przyjechał tym razem profesor Janusz Karwat z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza. Naukowiec podczas spotkania zorganizowanego w Instytucie Kultury Europejskiej, przybliżając postać Maksymiliana Jackowskiego opowiadał o rodzących się około 150 lat temu kółkach rolniczych na ziemiach wielkopolskich. Prelekcji przysłuchiwało się kilkadziesiąt osób, na których twarzach rysowało się widoczne zainteresowanie tą tematyką.
Drukuj 2383 czytań . 0 komentarzy Więcej
Władca i sacrum
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 24 2015 10:20:00
Władca i sacrumW Instytucie Kultury Europejskiej UAM odbyła się (w środę, 21 października) konferencja naukowa „Władca i sacrum w Młodszej Europie we wczesnym średniowieczu (IX – XII wieku)”. Zorganizowały ją Zakład Studiów Gnieźnieńskich Instytutu Kultury Europejskiej i Pracownia Bohemistyczna Instytutu Historii UAM. Obrady z udziałem wybitnych specjalistów z historii średniowiecza z całej Polski i Czech trwały przez cały dzień, a owocem wydarzenia będzie wydanie publikacji zawierającej rozszerzone wystąpienia wszystkich prelegentów.
Drukuj 2564 czytań . 0 komentarzy Więcej
Skandal, który obciąża Radę Miasta
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 22 2015 11:00:00
Skandal, który obciąża Radę Miasta- To, że w Gnieźnie nie ma ulicy, czy placu arcybiskupa Bogorii Skotnickiego to skandal, który obciąża Radę Miasta – powiedział przy okazji wczorajszego wykładu na temat roli prymasów w Polsce ks. profesor Kazimierz Śmigiel. Słowa te padły, kiedy ks. Śmigiel mówił o znaczeniu Bogorii Skotnickiego jako tego, który odbudował katedrę gnieźnieńską.
Drukuj 2410 czytań . 0 komentarzy Więcej
Cyganie – czwarta kultura tworząca Gniezno?
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładywrzesień 30 2015 22:30:00
Cyganie – czwarta kultura tworząca Gniezno?Przyjęło się uznawać Gniezno za miasto trzech kultur – polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Tymczasem kolejny wykład z cyklu „Dziedziniec historii – spotkania w starym klasztorze”, który odbył się w środę Bibliotece Prowincjonalnej oo. Franciszkanów zatytułowano dość prowokacyjnie „Gniezno miasto czterech kultur”. Prelegent, Marek Szczepaniak, otwierając spotkanie otwarcie przyznał, że miał to być swoisty chwyt marketingowy, zabieg nie tylko zachęcający do przybycia na spotkanie, ale również skłaniający do dyskusji o tym, jaką rolę w kształtowaniu kultury naszego miasta odegrali Cyganie.
Drukuj 2417 czytań . 0 komentarzy Więcej
O dziejach Skiereszewa na inaugurację Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładywrzesień 29 2015 16:00:00
O dziejach Skiereszewa na inaugurację Gnieźnieńskich Konwersatoriów HistorycznychW auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie zainaugurowano dziś cykl Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych. Pierwsze spotkanie dotyczyło historii Skiereszewa. Tomasz Sawicki, zastępca dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego mówił o pracach archeologicznych prowadzonych w trakcie budowy siedziby Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Z kolei Elżbieta Kowalska mówiła o posadowionych niegdyś w Gnieźnie (w tym na Skiereszewie, w pobliżu siedziby muzeum) wiatrakach.
Drukuj 2328 czytań . 0 komentarzy Więcej
O rytuale wynoszenia władców na tron
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładywrzesień 17 2015 20:30:00
O rytuale wynoszenia władców na tronW czwartkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbył się kolejny już wykład dr. Leszka Weteski. Prelekcja zatytułowana „Słów kilka o rytuale wynoszenia na tron władców we wczesnym średniowieczu” wpisuje się w zapoczątkowany w czerwcu cykl otwartych wykładów organizowanych przez Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Jak się okazało temat jest na tyle obszerny, że autor wystąpienia postanowił podzielić je na dwie części.
Drukuj 2115 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zjazd Gnieźnieński – unikatowe wydarzenie
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 24 2015 09:30:00
Zjazd Gnieźnieński – unikatowe wydarzenieW Miejskim Ośrodek Kultury w Gnieźnie odbył się wczoraj wykład dr hab. Leszka Wetesko pod tytułem „Zjazd Gnieźnieński”. Był to drugi z kolei odczyt w ramach cyklu otwartych wykładów organizowanych przez Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, nawiązujących do rocznicy koronacji Królów Polskich. Prelegent zaprezentował rolę i znaczenie tego wydarzenia w świetle źródeł pisanych.
Drukuj 2799 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wielokulturowość kiedyś i dziś
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 11 2015 22:45:00
Wielokulturowość kiedyś i dziśBiblioteka Prowincjalna Ojców Franciszkanów w Gnieźnie była miejscem kolejnego wykładu z cyklu „Dziedziniec historii – spotkania w starym klasztorze” realizowanego w ramach inicjatywy „Miasto trzech Kultur”. Tym razem w gościnnych murach klasztoru prelekcję zatytułowaną „Współczesne społeczeństwo wielokulturowe, a wielokulturowość w średniowieczu” wygłosiła dr hab. Hanna Mamzer. Wystąpienie, przede wszystkim ze względu na temat, wywołało żywą dyskusję.
Drukuj 2818 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Polskie wątki w krucjatach do Ziemi Świętej”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 09 2015 14:30:00
„Polskie wątki w krucjatach do Ziemi Świętej”Taki tytuł nosił wykład dr. Dariusa von Güttner-Sporzyńskiego (The University of Melbourne, Australia) zorganizowany przez Muzeum Początków Państwa Polskiego wspólnie z Instytutem Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbył się on dziś w auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Do udziału w prelekcji zaproszono uczniów gnieźnieńskich szkół ponadgimnazjalnych.
Drukuj 2883 czytań . 0 komentarzy Więcej
Bolesław Chrobry – ciekawy portret wielkiego władcy
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymaj 22 2015 09:00:00
Bolesław Chrobry – ciekawy portret wielkiego władcyW Miejskim Ośrodku Kultury został wczoraj zainaugurowany cykl otwartych wykładów organizowanych przez Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie . Prelekcję pod tytułem „Bolesław I Chrobry – portret wielkiego władcy” wygłosił dr hab. Leszek Wetesko. W swoim wystąpieniu prelegent skupił się na przedstawieniu sylwetki pierwszego króla Polski w świetle najnowszych badań historycznych. Najciekawsze okazało się być przedstawienie mniej znanych ciekawostek i anegdot z życia władcy.
Drukuj 2340 czytań . 0 komentarzy Więcej
Pamięć i polityka historyczna
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymaj 14 2015 22:00:00
Pamięć i polityka historycznaKlasztor Ojców Franciszkanów w Gnieźnie był dziś miejscem kolejnego spotkanie z cyklu „Dziedziniec historii – spotkania w starym klasztorze” realizowanego w ramach projektu „Miasto Trzech Kultur”. Wykład zatytułowany „Jak Polacy pamiętają II wojnę światową” wygłosił dr hab. Bartosz Korzeniewski. W swoim referacie skupił się on przede wszystkim na tym, jak zmieniała się pamięć historyczna w okresie PRL i po roku 1989.
Drukuj 2246 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Arabowie, islam, a tożsamość potomków Lecha”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładykwiecień 10 2015 09:00:00
„Arabowie, islam, a tożsamość potomków Lecha”W klasztorze Ojców Franciszkanów w Gnieźnie odbyła się wczoraj pierwsza prelekcja z cyklu „Dziedziniec historii – spotkania w starym klasztorze” organizowane w ramach projektu „Miasto Trzech Kultur”. Wykład zatytułowany „Arabowie, islam, a tożsamość potomków Lecha” wygłosił arabista prof. Jerzy Łacina. Podjęty temat był dość ryzykowny , gdyż dokonywał syntezy dwóch, wydawałoby się semantycznie odległych od siebie członów. Jak się okazało można znaleźć elementy łączące i wzajemnie oddziałujące na ewolucję dwóch kultur.
Drukuj 2752 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Oni nie zwątpili w Polskę, nie zwątpili w wartości, które wyznawali”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyluty 28 2015 17:00:00
„Oni nie zwątpili w Polskę, nie zwątpili w wartości, które wyznawali”W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dziś w gnieźnieńskim Centrum Kultury eSTeDe odbyło się spotkanie z historykiem, działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL i wydawcą Adamem Borowskim. Spotkanie poprowadziła Maria Wichniewicz, której Klub Gazety Polskiej jest jednym z organizatorów obchodów ustanowionego w 2011 roku święta.
Drukuj 3396 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Wystawa Plastyków Gnieźnieńskich XX wieku”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 25 2014 20:00:00
„Wystawa Plastyków Gnieźnieńskich XX wieku”„II Wystawa Plastyków Gnieźnieńskich XX wieku” otwarta została dziś w Muzeum Początków Państwa Polskiego. W swojej formule ekspozycja nawiązuje do podobnej zorganizowanej w październiku 1945 roku. Wówczas po raz pierwszy zorganizowano wystawę miejscowych plastyków. Początkowo kluczem było urodzenie w Gnieźnie i ukończenie Liceum Plastycznego lub uczelni artystycznej, z czasem organizatorzy zwrócili uwagę, na wszystkich plastyków, którzy swoja zawodową działalność spletli z Gnieznem.
Drukuj 2627 czytań . 0 komentarzy Więcej
O słowiańskich korzeniach we franciszkańskiej bibliotece
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 21 2014 19:00:00
O słowiańskich korzeniach we franciszkańskiej biblioteceRozpoczynający się dziś Festiwal Literacki „Preteksty” jest okazją do niezwykłych spotkań z ludźmi, tekstami, źródłami. Jedno z takich spotkań miało miejsce w piątkowy wieczór w gnieźnieńskiej Bibliotece Prowincjalnej Franciszkanów. Prelekcję pod tytułem „Słowiańska wizja świata – od Lecha do Mieszka I” wygłosiła tam Joanna Wałkowska, doktoranta w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Drukuj 2460 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gimnazjaliści z „Dwójki” pamiętali o rocznicy śmierci Józefa Chociszewskiego
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 17 2014 09:00:00
Gimnazjaliści z „Dwójki” pamiętali o rocznicy śmierci Józefa ChociszewskiegoJedenastego listopada minęło równo 100 lat od momentu, gdy Józef Chociszewski zakończył swój ziemski żywot. Z tego też powodu uczniowie Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie realizowali projekt edukacyjny, którego celem było poznanie postaci Józefa Chociszewskiego – patrona jednej z gnieźnieńskich ulic oraz uczczenie 100. rocznicy Jego śmierci.
Drukuj 2330 czytań . 0 komentarzy Więcej
Z Wielkopolski w szeroki świat...
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 09 2014 14:00:00
Z Wielkopolski w szeroki świat...Mariusz Borowiak to obecnie jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy historycznych, zajmujących się tematyką marynistyczną. W miniony weekend, w kościele poewangelickim w Nekielce, odbyła się promocja jego kolejnej książki. Tym razem światło dzienne ujrzał „Słownik biograficzny wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza”. Promocja słownika miała niezwykle uroczystą oprawę.
Drukuj 3450 czytań . 0 komentarzy Więcej
Podwórkowe muzeum otwarte!
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 08 2014 15:30:00
Podwórkowe muzeum otwarte!Zdjęcia, pamiątki, wspomnienia – to wszystko zebrali młodzi mieszkańcy z kamienic przy ulicy Słomianka 7. Dzieci, które do tej pory łączyła wspólna zabawa na podwórku, wspólnymi siłami odkryły przeszłość swojego miejsca zamieszkania. Cała akcja spotkała się z pozytywny odzewem ze strony mieszkańców.
Drukuj 3531 czytań . 0 komentarzy Więcej
10 lat Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymaj 29 2014 22:00:00
10 lat Wielkopolskiej Organizacji TurystycznejPonad 1,3 mln egzemplarzy wydawnictw promocyjnych, 254 wystąpienia promocyjno – targowe w kraju i zagranicą, blisko 6 mln odwiedzających portale internetowe Wielkopolski to wybrane efekty działalności Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej w okresie ostatnich 10 lat. Warto podkreślić, że członkiem zarządu WOT-u jest Agnieszka Rzempała-Chmielewska, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
Drukuj 2779 czytań . 0 komentarzy Więcej
Historia polskiego wojska zaklęta w odznakach
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymaj 18 2014 00:20:00
Historia polskiego wojska zaklęta w odznakachKilkanaście spośród 92, wchodzących w skład zakupionej w tym roku przez Muzeum Początków Państwa Polskiego kolekcji odznak wojskowych z lat 1914-1939 można oglądać na mini-wystawie w holu gnieźnieńskiego muzeum. To wyselekcjonowana ze względu na wartość historyczną grupa odznak, jakie zgromadził i pozostawił po sobie, zmarły w 2012 roku gnieźnian Ludwik Krumrey.
Drukuj 2683 czytań . 0 komentarzy Więcej
O mordowaniu pacjentów Dziekanki, czyli „życie niewarte jest przeżycia”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymaj 13 2014 18:00:00
O mordowaniu pacjentów Dziekanki, czyli „życie niewarte jest przeżycia”„Ideowe, prawne i ekonomiczne aspekty Akcji T4 w Kraju Warty” - taki tytuł nosi konferencja naukowa, która dzisiaj rozpoczęła się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Dotyczy ona Akcji o której wielu Czytelników mogło się dowiedzieć z naszych publikacji związanych z poszukiwaniami miejsc pogrzebania przez Niemców z czasie II wojny światowej pacjentów szpitala Dziekanka. Poszukiwania te – prowadzone przez Karola Soberskiego – opisujemy w naszym portalu od kilku lat. Zainaugurowana dzisiaj, dwudniowa konferencja ma dać nowe spojrzenie na ten temat. Rozpoczęła się od bardzo ciekawej wystawy dokumentów związanych z mordowaniem pacjentów szpitali psychiatrycznych.
Drukuj 4487 czytań . 0 komentarzy Więcej
Unikatowy, gnieźnieński „Smok” na wystawie w Mogilnie!
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładykwiecień 28 2014 10:00:00
Unikatowy, gnieźnieński „Smok” na wystawie w Mogilnie!W sali Mogileńskiego Domu Kultury można oglądać wystawę poświęconą historii istnienia Policji Państwowej z okazji przypadającej w tym roku 95. rocznicy powołania do życia tej formacji. Wśród wielu eksponatów prezentowanych na wystawie jeden jest szczególny – to unikatowy na skalę światową „Smok” – pistolet wyprodukowany w gnieźnieńskiej fabryce broni należącej do Stanisława Nakulskiego. Wystawa jest czynna do 8 maja.
Drukuj 4033 czytań . 0 komentarzy Więcej
Solidarność i Wielkopolska
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładykwiecień 09 2014 08:00:00
Solidarność i WielkopolskaZ okazji zbliżającej się rocznicy wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w gnieźnieńskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu można oglądać ciekawą wystawę pt. „Solidarność Wielkopolska”. Na wystawie można zapoznać się z losami unikatowego na skalę europejską ruchu społecznego, który opowiedziany jest z perspektywy regionalnej.
Drukuj 2839 czytań . 0 komentarzy Więcej
„2014! Młodzi dla Wolności”. Spotkanie z Markiem Kosmalą – świadkiem historii współczesnej Polski
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładykwiecień 08 2014 10:00:00
„2014! Młodzi dla Wolności”. Spotkanie z Markiem Kosmalą – świadkiem historii współczesnej PolskiUczniowie klasy 6c Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie, Martyna Cieślińska, Kacper Kozłowski, Kacper Tejchert i zarazem uczestnicy szkolnego koła historii regionalnej wzięli udział w spotkaniu z Markiem Kosmalą, dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatu w Gnieźnie. Celem spotkania było przeprowadzenie wywiadu z panem Markiem Kosmalą jako działaczem gnieźnieńskiej „Solidarności”. Taka forma spotkania związana była z realizowanym przez całą społeczność SP5 projektem „2014! Młodzi dla Wolności”.
Drukuj 2846 czytań . 0 komentarzy Więcej
Na tropie własnych korzeni
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymarzec 27 2014 19:30:00
Na tropie własnych korzeniKim byli nasi przodkowie? Czym się zajmowali? Skąd pochodzili? Te i inne pytania interesują z pewnością nie jednego z nas. Znalezienie na nie odpowiedzi bywa jednak bardzo trudne, a niekiedy niemożliwe. O sposobach poszukiwań, a także problemach na jakie można natrafić badając swoją przeszłość opowiadał dziś Wojciech Jędraszewski, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego.
Drukuj 3006 czytań . 0 komentarzy Więcej
„To zaszczyt, że mogliśmy brać udział w tych badaniach”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymarzec 18 2014 21:15:00
„To zaszczyt, że mogliśmy brać udział w tych badaniach”Nie jest łatwo zidentyfikować czyjeś szczątki po wielu latach od pochówku. Jest jeszcze trudniej, kiedy w jednym miejscu znajduje się kilka wymieszanych ludzkich szkieletów. Z tymi i innymi problemami zmagali się archeolodzy pracujący w kwaterze Ł. O kulisach prac opowiadali dziś ich uczestnicy – Michał Nowak i Adam Falis.
Drukuj 3073 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Na takie perełki można natrafić na śmietniku”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymarzec 14 2014 19:00:00
„Na takie perełki można natrafić na śmietniku” W Centrum Kultury „Scena to dziwna” został otwarty wernisaż wystawy pt. „Jan Bernard Lange – wydawca gnieźnieński”. Ekspozycja jest zbiorem książek z XIX wieku, pochodzących z kolekcji Tadeusza Panowicza. - Te zbiory zdobywam na różne sposoby. Część pochodzi z zakupów, część z darów, a jeszcze inne to znaleziska. Zdarza się nawet, że na takie perełki można natrafić na śmietniku - przyznaje T.Panowicz. Znany regionalista został przy tej okazji uhonorowany kilkoma odznaczeniami.
Drukuj 3678 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Wojna dla Polski nie skończyła się w maju 1945”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymarzec 02 2014 21:00:00
„Wojna dla Polski nie skończyła się w maju 1945”W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wykład Tadeusza Płużańskiego (autora książki „Bestie” o stalinowskich oprawcach) na temat tzw. „Żołnierzy Wyklętych”. Otwarto również wystawę o tej samej tematyce. Jak się okazuje, pod terminem „Żołnierzy Wyklętych”, znaleźć można różnorodne biografie i środowiska polityczne. - Komuniści zabijali prawdziwych socjalistów - mówi dzisiejszy gość.
Drukuj 3339 czytań . 0 komentarzy Więcej
Odznaki wojskowe z lat 1914-1939 trafią do Muzeum Początków Państwa Polskiego!
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyluty 10 2014 11:15:00
Odznaki wojskowe z lat 1914-1939 trafią do Muzeum Początków Państwa Polskiego!Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotację dla Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie na zakup kolekcji polskich odznak wojskowych z lat 1914-1939 należących do Ludwika Krumreya, gnieźnieńskiego historyka i lokalnego kolekcjonera.
Drukuj 3966 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Już pierwsze zdjęcie wywołuje chęć zobaczenia kolejnych”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładystyczeń 22 2014 14:30:00
„Już pierwsze zdjęcie wywołuje chęć zobaczenia kolejnych”„Ziemia kiszkowska na starej fotografii” – to tytuł nowej wystawy znajdującej się w Kolegium Europejskim w Gnieźnie. Zdjęcia, pochodzące z albumu „Ziemia kiszkowska wczoraj i dziś” pokazują, jak zmieniało się Kiszkowo oraz okoliczne miejscowości na przestrzeni ostatnich stu lat. Wystawa jest częścią cyklu „Osobliwości historyczne i kulturowe ziemi gnieźnieńskiej”.
Drukuj 3796 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gniezno ma największe szanse na wyjście z cienia Poznania!
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładygrudzień 13 2013 08:00:00
Gniezno ma największe szanse na wyjście z cienia Poznania!W Poznaniu zaprezentowano wyniki badanie ruchu turystycznego w Wielkopolsce, w latach 2011 i 2013. I wyniki, które podała przeprowadzająca badania firma BioStat, mogą być sporym zaskoczeniem dla mieszkańców Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego. Z wniosków końcowych wynika bowiem, że w Wielkopolsce pod względem turystycznym „największe szanse na wyjście z cienia Poznania ma Gniezno”! Badania zleciła Wielkopolska Organizacja Turystyczna.
Drukuj 3908 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Polemiki są solą każdej naukowej konferencji”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 15 2013 15:00:00
„Polemiki są solą każdej naukowej konferencji”- Trzy dni, 26 referatów z 29 zamówionych, bardzo dobra sprawność – tymi krótkimi słowami zaproszony prof. dr hab. Leszek Kajzer podsumował gnieźnieński cykl wykładów. Dziś dobiegła końca organizowana w Kolegium Europejskim konferencja naukowa pt. „Średniowieczna architektura sakralna w Polsce – w świetle najnowszych badań”, w której od środy mogli brać udział mieszkańcy naszego miasta. Zaraz po zakończeniu wykładów zaproszeni prelegenci pojechali zwiedzić Pierwszą Stolicę Polski.
Drukuj 3386 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gratka dla miłośników średniowiecznej architektury
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 13 2013 15:45:00
Gratka dla miłośników średniowiecznej architekturyRotunda na zamku w Cieszynie. Co zbudowali dwaj pierwsi Piastowie? Rotunda NMP na Wawelu. Chór liturgiczny w średniowiecznej architekturze Krakowa. Dostęp do dziedzictwa narodowego – to tylko niektóre z tematów przewidziane podczas trzydniowej konferencji naukowej zorganizowanej w Gnieźnie. Cykl wykładów pt: „Średniowieczna architektura sakralna w Polsce – w świetle najnowszych badań” rozpoczęła się dziś i potrwa aż do piątku.
Drukuj 3671 czytań . 0 komentarzy Więcej
Młodzież jednak interesuje się historią…
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 16 2013 16:00:00
Młodzież jednak interesuje się historią…Jakie oceny na maturze miał Paweł Cyms? Jak Hipolit Cegielski poradził sobie na egzaminie dojrzałości? – to tylko niektóre ciekawe tematy, które zostały dzisiaj omówione podczas sesji popularnonaukowej pt. „Dwie szkoły – dwie drogi do niepodległości?”. Konferencję w auli Instytutu Kultury Europejskiej zorganizował gnieźnieński Oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu. Dotyczyła ona przeszłości gnieźnieńskiego i trzemeszeńskiego Gimnazjum i udowodniła, że wśród młodzieży istnieją osoby interesujące się historią i chcące w przyszłości zajmować się tą dziedziną naukową.
Drukuj 3388 czytań . 0 komentarzy Więcej
Czy Chrzest Polski był przełomem?
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 11 2013 14:30:00
Czy Chrzest Polski był przełomem?O znaczeniu Chrztu Polski i postrzeganiu tego wydarzenia po niemal 1050 latach dyskutowano podczas telewizyjnej debaty eksperckiej w Małej Auli UAM w Poznaniu. W panelu dyskusyjnym pn. „Czy, a jeżeli tak, to na ile Chrzest Polski był przełomem? Przyczynki do obchodów Małego Milenium Polski” uczestniczyli m.in. ks. abp Henryk Muszyński, prof. Hanna Koćka–Krenz, były marszałek sejmu Marek Jurek, były wojewoda poznański dr Włodzimierz Łęcki oraz kilku innych naukowców UAM. W panelu dyskusyjnym uczestniczył również starosta gnieźnieński Dariusz Pilak.
Drukuj 2677 czytań . 0 komentarzy Więcej
1050. rocznica Chrztu Polski! Wielkie wydarzenia na wielką rocznicę!
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładywrzesień 26 2013 12:00:00
1050. rocznica Chrztu Polski! Wielkie wydarzenia na wielką rocznicę!W 2016 roku przypada 1050. rocznica Chrztu Polski. Z tej okazji czeka nas szereg wielkich wydarzeń. Będą to m.in. konferencje, wystawy oraz inne przedsięwzięcia o charakterze naukowym dedykowanych rocznicy Chrztu Polski O planach związanych z gnieźnieńsko-lednickimi obchodami Chrztu Polski poinformowano w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.
Drukuj 4381 czytań . 0 komentarzy Więcej
Badania naukowe i praktyki w Archiwum
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylipiec 15 2013 16:00:00
Badania naukowe i praktyki w ArchiwumCo roku przez ponad miesiąc czytelnia Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie jest nieczynna. Nie znaczy to jednak, że nic się wtedy w tej instytucji nie dzieje. W tym roku latem odbywają się badania naukowe nad stanem zachowania dokumentów, opatrzonych pieczęciami.
Drukuj 3092 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Chrzest wprowadził Polskę w ówczesny świat”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 11 2013 13:30:00
„Chrzest wprowadził Polskę w ówczesny świat”Już za niespełna trzy lata będziemy obchodzić 1050. rocznice chrztu Polski. W związku z tym Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Muzeum Archeologiczne w Poznaniu podjęły inicjatywę zorganizowania siedmiu konferencji naukowych. Od 2012 do 2016 roku będą prowadzone dyskusje dotyczące różnych aspektów chrztu i chrystianizacji Europy Środkowej.
Drukuj 3389 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wpisani w historię Gniezna
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 10 2013 13:30:00
Wpisani w historię GnieznaWszyscy z zachwytem przyglądamy się zachowanym zabytkom, szczególnie takim, które są dumą naszego miasta. Taką perełką jest niewątpliwie Złoty Kodeks Gnieźnieński. Księga, która dzięki konserwacji ma szanse przetrwać kolejne lata. Tak jak inne cenne księgi czy rękopisy, które zostały poddane renowacji. Dziś odbyła się I sesja Mecenatu Skarbów Piśmiennictwa na której zostały omówione dotychczasowe przeprowadzone prace.
Drukuj 3535 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Powstanie podniosło ducha narodowego”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładykwiecień 12 2013 14:00:00
„Powstanie podniosło ducha narodowego” „Bitwa pod Wrześnią – Sokołowem 2 maja 1848 r. - wygrana czy przegrana? - taki tytuł nosił wykład Sebastiana Mazurkiewicza, który wczoraj został zaprezentowany w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Oceniając okres Wiosny Ludów na ziemiach polskich prowadzący skupił się przede wszystkim na ocenie powstańczego zrywu Wielkopolan. Spotkanie związane było z ekshumacją kosynierów poległych w bitwie pod Sokołowem w roku 1848 r.
Drukuj 3430 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Musimy myśleć o historii”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładykwiecień 11 2013 13:30:00
„Musimy myśleć o historii”W auli Kolegium Europejskiego UAM im. Jana Pawła II odbyła się dziś I Konferencja Muzealna dla Nauczycieli, organizowana przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W trakcie spotkania został ukazany problem edukacji historycznej młodzieży, której często brakuje umiejętności abstrakcyjnego myślenia, a jest ona obecnie uczona według tzw. klucza, który ma wiele negatywnych stron. - Nie może być tak, że będziemy żyli tylko dniem codziennym, nie myśląc o historii - ubolewał prof. Andrzej Wyrwa.
Drukuj 2780 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Ślady przeszłości Trzemeszna...”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładykwiecień 09 2013 12:00:00
„Ślady przeszłości Trzemeszna...”Ósmego kwietnia pracownicy Archiwum gościli w auli Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie. Ks. dr Łukasz Krucki, przy współudziale dyrektora, ks. Michała Sołomieniuka, przeprowadził dla szerokiego audytorium wykład pt. „Ślady przeszłości Trzemeszna w zbiorach Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie”.
Drukuj 3688 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zakończono konserwację kolejnych zabytków piśmiennictwa
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymarzec 11 2013 11:25:00
Zakończono konserwację kolejnych zabytków piśmiennictwaW zeszłym tygodniu wróciły do Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie dwa odrestaurowane zabytki: jeden o charakterze dokumentarnym, drugi – bibliotecznym. Pierwszy z nich to pochodząca z XVIII wieku księga ochrzczonych i zmarłych z parafii w Kwieciszewie. Drugi zabytek to starodruk, a mianowicie mszał wydany w Bazylei w roku 1521, zwany „Missale Speciale”.
Drukuj 3127 czytań . 0 komentarzy Więcej
O znaczeniu Chrztu Rusi Kijowskiej
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyluty 25 2013 20:00:00
O znaczeniu Chrztu Rusi KijowskiejOsoby, które interesują się kulturą dawnej Rusi Kijowskiej, tradycją i religią tamtych rejonów mogły posłuchać dziś wykładu ukraińskiego profesora Kolegium Europejskiego UAM w Gnieźnie - Wołodymyra Wasylenki zatytułowanego: „Chrzest Rusi Kijowskiej (988 r.) - konteksty i refleksje”, który odbył się Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Drukuj 3357 czytań . 0 komentarzy Więcej
Nowe narracje muzealne, czyli co zrobić, żeby się wyróżnić?
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładystyczeń 16 2013 17:00:00
Nowe narracje muzealne, czyli co zrobić, żeby się wyróżnić?Współczesne muzea historyczne niejednokrotnie stają przed olbrzymim wyzwaniem, jakim jest odnalezienie się we współczesnym świecie, w którym trzeba znaleźć odpowiedni sposób przekazu. Dyskusję na ten temat proponuje Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, które zorganizowało kolejne spotkanie w ramach cyklu „Muzeum XXI wieku. Nowe narracje”. Tym razem temat wykładu brzmiał: „Muzeum Fryderyka Chopina: utwór otwarty, repryzowy czy cykliczny? Geneza narracji”.
Drukuj 3641 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Muzea historyczne muszą sprostać wyzwaniom rzeczywistości”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładygrudzień 19 2012 20:00:00
„Muzea historyczne muszą sprostać wyzwaniom rzeczywistości”Wbrew pozorom, w otaczającej nas przestrzeni wciąż jest bardzo istotne miejsce dla muzeów, dla których powstają zupełnie nowe funkcje do spełnienia. O roli muzeów historycznych rozmawiano podczas drugiego wykładu z cyklu „Muzeum XXI wieku. Nowe narracje” poprowadzonego przez Lecha Dymarskiego, dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Drukuj 3044 czytań . 0 komentarzy Więcej
Kujawsko-Pomorskie i Wielkopolska jednym głosem
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładygrudzień 11 2012 15:30:00
Kujawsko-Pomorskie i Wielkopolska jednym głosemChęć dalszej współpracy, kompromis oraz partnerstwo – tak zostały zdefiniowane główne założenia dalszej współpracy przedstawicieli obu województw w trakcie VII posiedzenia Rady Programowo – Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego, które odbyło się w Biskupinie.
Drukuj 3280 czytań . 0 komentarzy Więcej
Kłecczanin na pierwszej stronie Wikipedii
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładygrudzień 02 2012 12:00:00
Kłecczanin na pierwszej stronie WikipediiDzisiaj, 2 grudnia w kategorii „Czy wiesz że...” na pierwszej stronie Wikipedii pojawił się życiorys Marcina z Kłecka, pisarza, duchownego, lekarza i humanisty wykształconego w Padwie, który w latach 1590-1606 był proboszczem w Kłecku. Redaktorzy Wikipedii każdego dnia honorują najlepsze i najciekawsze artykuły, tym razem w najchętniej czytanej kategorii „Czy wiesz że...” pojawiło się pytanie - „...kto był proboszczem Kłecka na przełomie XVI i XVII wieku?”
Drukuj 3403 czytań . 0 komentarzy Więcej
Niecodzienny wykład w Kłecku
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 17 2012 12:00:00
Niecodzienny wykład w KłeckuUczniowie klas pierwszych i drugich Gimnazjum w Kłecku wysłuchali niecodziennego wykładu. Kłecko odwiedziła prof. Hanna Kóčka-Krenz. Pani profesor jest archeologiem, dziekanem Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizuje się w okresie wczesnośredniowiecznym. Obiektami szczególnego zainteresowania są grody obronne budowane przez pierwszych Piastów na terenie Wielkopolski i wczesnośredniowieczne wyroby złotnicze.
Drukuj 3873 czytań . 0 komentarzy Więcej
Najcenniejszy rękopis w Polsce odrestaurowany!
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 16 2012 15:30:00
Najcenniejszy rękopis w Polsce odrestaurowany!Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, jakie wyjątkowe dzieła z przeszłości przechowują muzea, archiwa oraz kościoły. Zaliczają się do nich: Złoty Kodeks Gnieźnieński z XI wieku oraz Komentarze do Ewangelii z XV wieku, które dzięki staraniom Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeszły proces prac konserwatorsko-restauratorskich.
Drukuj 3776 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Ta historia się nie kończy”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 15 2012 09:00:00
„Ta historia się nie kończy”Muzeum Początków Państwa Polskiego rozpoczęło wczoraj nowy cykl wykładów poświęcony nowoczesnym instytucjom muzealnym o profilu historycznym. - Celem tych spotkań będzie publiczna debata na temat zadań i oczekiwań wobec muzeów zajmujących się dziejami i kulturą Polski - mówi Gerard Radecki, dyrektor gnieźnieńskiego muzeum. Gośćmi pierwszego spotkania byli reprezentanci Muzeum Historii Polski – Robert Kostro, dyrektor tej placówki oraz ekspert MHP, prof. Jacek Kąkolewski.
Drukuj 3076 czytań . 0 komentarzy Więcej
Kujawy kontra Wielkopolska! Bój o Szlak Piastowski trwa!
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 11 2012 15:00:00
Kujawy kontra Wielkopolska! Bój o Szlak Piastowski trwa!„Szlak Piastowski – aktualny stan, szansa na wykorzystanie jego potencjału turystycznego w perspektywie 2014 – 2020” - tak brzmiał temat konferencji, która odbyła się w Kolegium Europejskim w Gnieźnie. Konferencja miała pokazać w którym kierunku będzie się rozwijał odnawiany właśnie Szlak Piastowski, a pokazała duże napięcia, jeśli nie powiedzieć, że wręcz boje toczone między Kujawami i Pałukami a Wielkopolską o to, co ma być na Szlaku Piastowskim, a co się na nim nie znajdzie.
Drukuj 5784 czytań . 0 komentarzy Więcej
Nowe otwarcie, nowe propozycje, nowa filozofia muzeum?
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 29 2012 16:00:00
Nowe otwarcie, nowe propozycje, nowa filozofia muzeum?Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wyszło z ciekawą inicjatywą w kierunku szkół z terenu powiatu gnieźnieńskiego i w tym celu zorganizowało specjalne spotkanie poświęcone problemom współczesnej edukacji historycznej. - Spotkaliśmy się z nauczycielami, ponieważ jesteśmy zainteresowani opiniami nauczycieli, ich wskazówkami, aby muzeum dostosowywać do potrzeb szkół – wyjaśnia Gerard Radecki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Czyżby „nowe otwarcie” muzeum?
Drukuj 3504 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Trzy żywioły: ogień, woda i powietrze”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 01 2012 18:00:00
„Trzy żywioły: ogień, woda i powietrze”Życie społeczeństw od najdawniejszych czasów uzależnione jest od trzech żywiołów: ognia, wody i powietrza. Zawsze jednak stanowiły one siłę groźną i trudną do ujarzmienia, czego w przeszłości doświadczyli również mieszkańcy Gniezna. W zasobie gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu zachowało się wiele materiałów wskazujących na „oswajanie żywiołów” i właśnie projekt „Trzy żywioły” miał na celu pokazać te żywioły w służbie człowieka w XIX i XX wieku.
Drukuj 4460 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Jestem Kaszubą w Poznaniu”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładywrzesień 29 2012 16:00:00
„Jestem Kaszubą w Poznaniu”Tak o sobie zwykł mawiać jeden z najznamienitszych polskich historyków i mediewistów – prof. Gerard Labuda. Dokładnie w poniedziałek, 1 października, mija druga rocznica śmierci tej wybitnej postaci, która otrzymała tytuł honorowego obywatela miasta Gniezna. Osobie prof. Gerarda Labudy poświęcono dzień przedzjazdowy Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Towarzystwa Historycznego, który odbył się w Kolegium Europejskim UAM w Gnieźnie.
Drukuj 3289 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zbigniew Chmiel laureatem nagrody im. prof. Stanisława Herbsta!
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładywrzesień 29 2012 12:00:00
Zbigniew Chmiel laureatem nagrody im. prof. Stanisława Herbsta!W działalności akademickiej niezwykle ważne jest docenienie pracy i poświęcenia, jakie w swoje dzieła wkładają młodzi i ambitni naukowcy. Temu służy przyznawanie nagrody im. prof. Stanisława Herbsta dla najlepszych prac magisterskich z zakresu historii. Tegoroczni laureaci zostali uhonorowani w trakcie Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Towarzystwa Historycznego, które odbyło się w auli Kolegium Europejskiego UAM w Gnieźnie.
Drukuj 4140 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Szlak Piastowski jest wspólnym dziedzictwem województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładywrzesień 04 2012 15:00:00
„Szlak Piastowski jest wspólnym dziedzictwem województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego”Wzmożona działalność na rzecz poprawy i promocji Szlaku Piastowskiego jest realizowana przez Radę Programowo – Naukową ds. Szlaku Piastowskiego od 2011 roku. Aby ta inicjatywa przyniosła spodziewane efekty, niezbędna jest współpraca dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko – pomorskiego, na terenie których przebiega jedna z najciekawszych i najliczniej odwiedzanych tras turystycznych w Polsce.
Drukuj 2838 czytań . 0 komentarzy Więcej
Jak wyglądał powiat gnieźnieński w XVI wieku?
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 28 2012 14:15:00
Jak wyglądał powiat gnieźnieński w XVI wieku?Rekonstrukcja sieci osadniczej i środowiska geograficznego Polski XVI wieku to niezwykle ambitne zadanie w pracy historyka. Już od ponad pół wieku temu wyzwaniu stawiają czoła naukowcy z Pracowni Atlasu Historycznego Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Co istotne dla nas, obecnie trwają prace nad przygotowaniem tomu dotyczącego województwa kaliskiego, w skład którego wchodził m.in. powiat gnieźnieński. Szczegóły prac zostały zaprezentowane przez prof. Marka Słonia w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Drukuj 3823 czytań . 0 komentarzy Więcej
O znaczeniu kobiet na średniowiecznych dworach
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 24 2012 10:00:00
O znaczeniu kobiet na średniowiecznych dworachŚredniowiecze to czas, który zarówno w dziedzinie społecznej, politycznej i kulturalnej był zdominowany przez mężczyzn. Nie każdy jednak wie, jak istotne znaczenie w procesach decyzyjnych potężnych tego świata odgrywały kobiety – królewny, księżniczki, żony królów, matki i ich dzieci. O roli niemieckich i polskich kobiet rozmawiali uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
Drukuj 3475 czytań . 0 komentarzy Więcej
Jak najlepiej poznać historię?
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymaj 24 2012 18:00:00
Jak najlepiej poznać historię?Najlepiej rozmawiając z jej naocznym świadkiem. Taką okazję dał nam projekt edukacyjny przygotowany przez IPN w Warszawie: „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbruck”. Uczniowie poznają losy byłych więźniarek obozu w Ravensbrück, uczą się technik dokumentowania relacji świadków historii w formie notacji historycznej oraz sztuki ich prezentowania, rozwijając przy tym wiele ważnych umiejętności.
Drukuj 3312 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Ten szlak jest naszym dziedzictwem, którego nie wolno zaniedbać!”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładymarzec 14 2012 16:00:00
„Ten szlak jest naszym dziedzictwem, którego nie wolno zaniedbać!”Atrakcja turystyczna, jaką jest Szlak Piastowski, ma unikalny charakter w skali kraju, między innymi ze względu na wyjątkową niepowtarzalność nagromadzonych zabytków kultury materialnej. Aby podnieść rangę szlaku, stworzono Radę Programowo – Naukową, składającą się m.in. z naukowców i urzędników. Efekty pierwszego etapu działań tego gremium, zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.
Drukuj 3399 czytań . 0 komentarzy Więcej
Restytucja Szlaku Piastowskiego w obliczu „polskiej szlako-manii”
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładylistopad 18 2011 15:00:00
Restytucja Szlaku Piastowskiego w obliczu „polskiej szlako-manii”Rada Programowo - Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego składająca się z naukowców, badaczy, urzędników oraz gestorów wybranych obiektów kulturowych i turystycznych z województwa wielkopolskiego i kujawsko – pomorskiego pracuje nad przywróceniem świetności tego najbardziej znanego szlaku turystycznego w Polsce. Pracom Rady patronują marszałkowie obu województw.
Drukuj 2920 czytań . 0 komentarzy Więcej
Rehabilitacja po 250 latach
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernik 23 2011 11:45:00
Rehabilitacja po 250 latachZ inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej w miniony piątek – 21 października – w Gorzuchowie w gminie Kłecko doszło do niecodziennego wydarzenia. W części wioski zwanej Kuś, a dokładnie w miejscu, w którym 250 lat temu (30 września 1761 r.) zapłonął stos, posadowiony i poświęcony został krzyż. Tuż za krzyżem – w formie półokręgu – ułożonych zostało 10 kamieni, symbolizujących 10 nieszczęsnych ofiar, oskarżonych o czary, a następnie spalonych żywcem kobiet. Szczególną wymowę posiada fakt, że osiem kamieni jest dużych, natomiast dwa małe, co symbolizuje spalenie dwóch matek wraz z córkami.
Drukuj 7738 czytań . 0 komentarzy Więcej
[Dodaj swój artykuł]
„Nieznane tajemnice Zakrzewa” - zapraszamy na zwiedzanie pałacu! 17.04.2018 09:30 | [828]
„Nieznane tajemnice Zakrzewa” - zapraszamy ...
„Wielka ucieczka” - szukam fotografii z Kłecka, Mielna i Przysieki 16.04.2018 15:00 | [267]
„Wielka ucieczka” - szukam fotografii z Kł...
Zapraszamy na kurs sternika motorowodnego 16.04.2018 13:00 | [266]
Zapraszamy na kurs sternika motorowodnego
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 15.04.2018 08:30 | [574]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
Kup książkę „Zapomniana zbrodnia”! 13.04.2018 16:00 | [1364]
Kup książkę „Zapomniana zbrodnia”!
Akcja: Powstanie 11.04.2018 09:30 | [467]
Akcja: Powstanie
starsze >
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 15.04.2018 08:30 | [574]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
„Dziedzic Wolności” - film o Franciszku Saskowskim 01.04.2018 10:00 | [257]
„Dziedzic Wolności” - film o Franciszku Sa...
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
7,449,050 unikalnych wizyt