Nowością II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbędzie się w pałacu w Czerniejewie – jako jedna z atrakcji towarzyszących wykładom – będzie Kiermasz Rękodzieła Historycznego.
Trwa odliczanie dni (zostało ich 120) do II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbędzie się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie! Dzisiaj – pomimo deszczowej i pochmurnej pogody – pałac w Czerniejewie powitał nas gorącym… kremem z dyni! Spotkanie przedstawicieli organizatorów Festiwalu i gospodarzy pałacu dotyczyło kwestii logistycznych związanych z przyszłorocznym Festiwalem.
Już tylko 120 dni dzieli nas od drugiej edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbędzie się w magicznym miejscu – zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Dzisiaj zapraszamy do krótkiej wędrówki po tym obiekcie. W czasie Festiwalu będzie możliwość zwiedzania pałacu wraz z przewodnikiem, który opowie o niezwykłych dziejach pałacu. Warto sobie zarezerwować ten marcowy weekend, by zobaczyć ten jeden z najpiękniejszych pałaców Polsce i posłuchać zacnych prelegentów.
Organizatorzy II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” informują, że od dzisiaj można zgłaszać swój udział w Festiwalu poprzez zakup biletu przez internet. Cena wejściówki zakupionej przez internet to 30 zł od osoby. Cena ta obowiązuje tylko do 31 grudnia 2019 r.
Miło nam poinformować, że kolejnym zacnym gościem i prelegentem II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 roku odbędzie się w pałacu w Czerniejewie będzie red. Adam Sikorski, twórca kultowego programu dla miłośników historii „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii”. Dzisiaj A. Sikorski potwierdził swój udział w naszym Festiwalu!
Już tylko 150 dni pozostało do II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. Na przyszłoroczny Festiwal, który potrwa cztery dni (wykłady w sobotę i niedzielę, a jeden w piątek) składać się będzie 31prelekcji związanych z XVII, XIX i XX wiekiem. Do tego zaplanowane są dwa panele dyskusyjne z udziałem w sumie 10 gości! Bedą też wystawy, targi książki i wiele innych atrakcji!
Już za kilka dni rozpoczniemy prezentację programu II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. Na przyszłoroczny Festiwal, który potrwa cztery dni, składać się będzie blisko 30 wykładów związanych z XVII, XIX i XX wiekiem. Do tego zaplanowane są dwa panele dyskusyjne i wiele innych atrakcji! Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” będzie jednym z najciekawszych wydarzeń historycznych w Polsce!
Zapraszamy do współpracy przy organizacji II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 22 marca 2020 roku odbędzie się w pałacu w Czerniejewie! Dołącz do nas! Praca wolontariusza podczas Festiwalu to możliwość poznania znanych pisarzy, podróżników, odkrywców, twórców filmowych, ale też aktywne spędzenie jednego z marcowych weekendów. Do tego możliwość zdobycia doświadczenia podczas pracy przy jednym z największych wydarzeń historycznych w Polsce!
Tempa nabierają przygotowania do II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. Na przyszłoroczny Festiwal, który potrwa cztery dni (wykłady w sobotę i niedzielę) – oprócz kilkudziesięciu prelekcji – składać się będą także inne ciekawe punkty programu. Jednym z nich będzie wystawa, która otwarta zostanie w Sali Balowej w piątek, 20 marca.
Pełną parą idą przygotowanie do II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. Na przyszłoroczny Festiwal, który potrwa cztery dni (wykłady w sobotę i niedzielę) składać się będzie od 26 do 29 wykładów związanych z XVII, XIX i XX wiekiem. Do tego zaplanowane są dwa panele dyskusyjne z udziałem w sumie 8 gości!
Przyszłoroczny II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbędzie się w pałacu w Czerniejewie będzie obfitował w wiele niespodzianek i nowości! Jedną z takich nowości będzie… Gazeta Festiwalowa!
Czas szybko biegnie, dlatego ruszamy z przygotowaniami do II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. Na przyszłoroczny Festiwal, który potrwa cztery dni (wykłady w sobotę i niedzielę) składać się będzie od 26 do 29 wykładów związanych z XVII wiekiem (a nie jak w tym roku XVIII w.) oraz XIX i XX wiekiem.
O przyszłorocznym II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” i potencjalnych prelegentach oraz oprawie Festiwalu, współpracy na płaszczyźnie eksploratorsko-historycznej oraz o zmianach w prawie dotyczących środowiska poszukiwaczy, jak również o integracji organizacji zajmujących szeroko pojętą działalnością na polu historycznym, rozmawiali przez dwa dni w pałacu w Czerniejewie Karol Soberski oraz znani z programów telewizyjnych: Jacek Podemski i Robert Kmieć.
Czas szybko biegnie… Już trzy tygodnie minęły od zakończenia pierwszej edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbył się w gościnnych salonach zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie. A wydaje się, jakby to było wczoraj… To wydarzenie, jedno z największych tego typu w Polsce, pokazało, że w Wielkopolsce istnieje ogromne zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy historyczne. Festiwal udowodnił też, że organizacja pozarządowa – a taką jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” – może zrobić przedsięwzięcie promujące walory turystyczne i historyczne regionu. Przeżyjmy to jeszcze raz…
I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbył się w pałacu w Czerniejewie przeszedł już dawno do historii… O Festiwalu, organizowanym przez Karola Soberskiego i jego Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” ciągle jednak głośno… Dzisiaj pojawił się reportaż z Festiwalu zatytułowany „Poszukiwacze w Czerniejewie”, który powstała w ramach cyklu „Widziane po drodze” emitowanego na antenie TVP 3 Poznań.
I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywał się w pałacu w Czerniejewie, a który zorganizowała Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”, przeszedł już do historii... Od wyjazdu z pałacu ostatniego uczestnika minął tydzień, ale emocje jeszcze nie opadły... Festiwal zgromadziła w czerniejewskiej rezydencji gości z całej Polski. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego, co się działo w kuluarach Festiwalu.
Dokładnie tydzień temu ostatni uczestnicy opuszczali gościnne mury pałacu w Czerniejewie, gdzie przez trzy dni odbywał się I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Festiwal okazał się wielkim sukcesem i pokazał, że w gronie pasjonatów oraz zgranych ludzi – a tacy są w Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – można zorganizować ciekawe wydarzenie. Wydarzenie na które przybyło blisko 2,5 tysiąca uczestników z całej Polski (a nawet z Norwegii i Wielkiej Brytanii) i o którym było, jest i pewnie będzie jeszcze długo bardzo głośno.
To był finał godny wielkości I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 209 do 31 marca odbywał się w pałacu w Czerniejewie! Tą wisienką na torcie był niedzielny, wieczorny wyjazd prelegentów do jednego z najpiękniejszych pałaców w Wielkopolsce – pałacu w Zakrzewie w gminie Kłecko. Prelegenci byli zauroczeni tą rezydencją.
I Festiwalowi Historycznemu „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywał się w pałacu w Czerniejewie towarzyszyły mini-targi książki historycznej i regionalnej. I jak się okazało, cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem!
Czas na ostatnią odsłonę I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywał się w pałacu w Czerniejewie. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Zapraszamy do przeczytania relacji z niedzielnych wykładów w Sali Belkowej. A działo się tam wiele… Nie zabrakło skarbów i tajemnic…
W minionych dniach informowaliśmy o wydarzeniach z soboty – pierwszego dnia I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywał się w pałacu w Czerniejewie. Dzisiaj zapraszamy do relacji z niedzieli – drugiego dnia Festiwalu. Na początek zaglądamy do Sali Hrabiego, gdzie tego dnia było wiele emocji.
Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywał się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie miał też atrakcje przeznaczone dla dzieci. Organizatorzy mając sygnały, że na Festiwal wybiera się wiele rodzin w towarzystwie swoich dzieci, przygotowali – z myślą o najmłodszych – salę bajek i zabaw dla dzieci!
Czas na ostatni akcent – pierwszego dnia I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbywał się w miniony weekend w pałacu w Czerniejewie. W sobotę, 30 marca o godz. 20.30 w Sali Balowej odbył się koncert pod hasłem „Akuratna Wielkopolska – blubranie i dudów granie”. Na to niecodzienne spotkanie z gwarą wielkopolską uczestników Festiwalu zaprosili: Szczun z Kareji czyli Jarek Mikołajczyk, mistrz wielkopolskiej gwary, Mikołaj Woźniak, grający na dudach i Regina Borkowska-Kędzierska, skrzypaczka i lutniczka.
Wczoraj informowaliśmy o sobotnich wykładach, które w trakcie I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od piątku, 29 marca do poniedziałku, 1 kwietnia odbywał się w Sali Belkowej zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie. Dzisiaj czas zajrzeć do Sali Hrabiego, gdzie również przez dwa dni temat był jeden – historia. Prezentujemy prelekcje z soboty.
Sobota, 30 marca. Od wczesnych godzin porannych do sennego zazwyczaj o tej porze Czerniejewa, z różnych stron Polski, docierały kawalkady samochodów. Niektórym kierowcom bardzo się spieszyło, ponieważ chcieli zdążyć na godz. 9.45. O tej bowiem porze oficjalnie otwarty miał być I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” organizowany przez Aleksandrę i Karola Soberskich oraz ich Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Tym samym pałac w Czerniejewie zaczął się wypełniać historię. Zapraszamy na pierwszą relację w festiwalowych wydarzeń.
Dzisiaj w godzinach popołudniowych opuściliśmy gościnne mury pałacu w Czerniejewie, a tym samym zakończyliśmy I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”! Z całego serca, jako pomysłodawcy i główni organizatorzy tego wielkiego wydarzenia – w imieniu swoim i mojej żony Aleksandry – bardzo dziękujemy wszystkim, którzy od piątku do dzisiaj gościli w pałacu uczestnicząc w pierwszej edycji Festiwalu!
Stało się! Dzisiaj do godz. 18.00 w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie zameldowała się większość prelegentów uczestniczących w rozpoczynającym się w sobotę I Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”. Piątek był wprawdzie dniem zamkniętym dla prelegentów, ale można już stwierdzić, że rozpoczęło się wielkie święto historii!
W zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie dobiegają końca przygotowania do I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który w tej przepięknej rezydencji rozpocznie się za kilkanaście godzin. Najważniejsze punkty programu przewidziano na sobotę i niedzielę.
Już za kilkadziesiąt godzin wystartuje pierwsza – historyczna – edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. To wyjątkowe wydarzenie odbywać się będzie w gościnnych murach zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie. Na tę okazję organizator Festiwalu – Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” – przygotowała dla uczestników Festiwalu pamiątkowe gadżety, które będzie można kupić na stoisku Fundacji.
Znamy już wszystkie nazwiska prelegentów, którzy przybędą na I Festiwal Historyczny Tajemnice Trzech Stuleci do pałacu w Czerniejewie koło Gniezna. Festiwal odbędzie się od 29 do 31 marca 2019 r. Swoje prelekcje wygłosi 28 osób.
Trwa medialna promocja I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbędzie się w pałacu w Czerniejewie, a którego organizatorem jest Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Dzisiaj K. Soberski był gościem Radia Gniezno – patrona medialnego Festiwalu – gdzie o Festiwalu opowiadał w rozmowie z red. Beatą Krzyśką.
Promocja medialna I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywać się będzie w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, trwa w najlepsze! Wydarzenie, które organizuje Karol Soberski i Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”, gościło na antenie TVP 3 Poznań.
Dzisiaj ruszyła medialna promocja I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbędzie się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Pierwszy akt promocji odbył się w blisko 50-minutowej audycji na antenie Radia Żnin, gdzie o I Festiwalu Historycznym – ale nie tylko – z Karolem Soberskim, twórcą Festiwalu, jednocześnie prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” rozmawiała red. Anna Jarecka.
Jak już informowaliśmy, rozpoczęły się Dni Rogowa. Zanim jednak zainaugurowało je nocne zwiedzanie, w sali Gminnego Domu Kultury odbył się ciekawy wykład Marka Szczepaniaka, kierownik gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego na temat parafii ewangelickich w gminie Rogowo. Ponad stu mieszkańców przybyłych na tę prelekcję mogło dowiedzieć się bardzo interesujących faktów z historii swojej gmin.
Za nami już kilka przedsięwzięć tegorocznego II Piastowskiego Festiwalu Wodnego „Z historią na fali”. W tym roku nasz Festiwal gościł już w Gnieźnie, Kłecku, Mieleszynie, Niechanowie i Pobiedziskach. Teraz czas na Rogowo. Festiwal Wodny w Rogowie rozpoczęliśmy w miniony weekend i potrwa on w tej gminie do 23 czerwca. Na początek było coś dla tropicieli tajemnic II wojny światowej! W Gminnym Domu Kultury odbył się wykład poświęcony zapomnianej zbrodni hitlerowskiej na pacjentach szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie.
Za nami kolejny weekend II Piastowskiego Festiwalu Wodnego „Z historią na fali”. Tym razem gościliśmy w drewnianej fortecy z okresu pierwszych Piastów w Pobiedziskach gdzie w ramach „Rodzinnego weekendu z historią” można było wziąć udział w unikalnej imprezie rekonstrukcyjnej. Dla wszystkich miłośników historii czekała „Trebuszomania”, czyli strzelanie z wielkiego Trebusza oraz konne pokazy zorganizowane przez Bractwo Rycerskie „Jastrzębie” Gniezna.
Za nami zajęcia dla najmłodszych realizowane - w ramach II Piastowskiego Festiwalu Wodnego „Z historią na fali” - przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. A że Festiwal jest cykliczną imprezą turystyczno-historyczną, której ideą jest promocja regionu gdzie rodziło się Państwo Polskie, to nie mogło zabraknąć punktów programu w trakcie których nasi najmłodsi mieszkańcy mogli poznawać... historię Polski.
Za nami pierwszy weekend II Piastowskiego Festiwalu Wodnego „Z historią na fali”. Wśród wielu atrakcji były też II Regaty Żeglarskie „O Piastowską Koronę”, które odbyły się przy Przystani Żeglarskiej „Korsarz” w Kłecku. Impreza zgromadziła liczną rzeszę miłośników sportów wodnych. Były emocje sportowe w klasie Optymist i w kategorii open, a na koniec parada żaglówek, która popłynęła z Kłecka do Campingu Borzątew w gminie Mieleszyn. Regaty po raz kolejny pokazały, że jezioro Kłeckie to idealne miejsce na tego typu przedsięwzięcia.
Trwa II Piastowski Festiwal Wodny „Z historią na fali”. W jego ramach w niedzielę w Campingu Borzątew odbył się I Wielkopolski Piknik Rolniczy pod patronatem Stanisława Kalemby, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednym z punktów Pikniku był kulinarny pojedynek sołectw na ciasta. Ostatecznie zwyciężyło Sołectwo Łopienno (gmina Mieleszyn), a Nagrodę Publiczności zdobyło Sołectwo Niechanowo.
Dwudziesty szósty maja wszystkim niewątpliwie kojarzy się z Dniem Matki i słusznie, bo to ich święto, w którym każda mama powinna wypocząć, zrobić coś dla siebie i miło spędzić czas. Jesteśmy przekonani, że te mamy, które ten dzień spędziły nad jeziorem Kłeckim w Campingu Borzątew, nie narzekały na brak atrakcji. Tego dnia odbył się II Piastowski Festiwal Wodny „Z historią na fali”. Choć pogoda nie rozpieszczała temperaturą i słońcem (ale trzeba podkreślić, że przez kilka godzin było słonecznie), organizatorzy imprezy nie rozczarowali się co do liczby przybyłych gości.
Jak już informowaliśmy, od piątku trwa II edycja Piastowskiego Festiwalu Wodnego „Z historią na fali”. Inauguracja Festiwalu odbyła się w piątkowe popołudnie na Zielonym Zapleczu MOK-u. Kilka godzin wcześniej pierwszy z punktów programu Festiwalu realizowany był w gnieźnieńskim oddziale Archiwum Państwowego. Dzięki Markowi Szczepaniakowi poznaliśmy sekrety archiwum...
Dzisiaj zainaugurowana została II edycja Piastowskiego Festiwalu Wodnego, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Z historią na fali”. Pierwsze przedsięwzięcia festiwalowe odbyły się na Zielonym Zapleczu Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie gdzie zaprezentował się chór „Aster” z Rogowa oraz specjalni goście Festiwalu: zespół „Selmiai” i kapel „Radvija” z Litwy! Fantastyczny program przygotowany przez naszych gości z Litwy porwał publiczność do wspólnej zabawy! Także pałuckie pieśni w wykonaniu chóru „Aster” zostały ciepło przyjęte przez publiczność!
Zbigniew Wodecki, showman łączący pokolenia, którego przeboje znają i dzieci, i dorośli, był gwiazdą Piastowskiego Festiwalu Wodnego „U źródeł polskości”, który 26 maja odbył się nad jeziorem Kłeckim. Koncert artysty z Krakowa zgromadził około 3 tys. widzów. Ale przed koncertem był też czas na rozmowę ze Z. Wodeckim, zarówno na terenie Festiwalu, jak i wcześniej (koncert odbył się o godz. 16.30, a artysta był w Kłecku już o godz. 13.30) w Zajeździe Kłeckowianka, gdzie organizatorzy zaprosili go na obiad.
Piastowski Festiwal Wodny w Kłecku można bez kozery nazwać Festiwalem Rozmaitości. W myśl zasady, aby zorganizować atrakcje na lądzie, na wodzie oraz w powietrzu, przygotowano pokazy ratownictwa drogowego OSP Kłecko, pokaz Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, pokazy paralotniarzy a także pokazy motorowodne. Jak miała się przekonać licznie zgromadzona publiczność, prezentacje były mieszanką wymiaru edukacyjnego oraz rozrywkowego.
Kłecko wciąż wydaje się być dla wielu ludzi nieodkrytym miejscem pod względem turystyczno-kulturalnym. Choć na pierwszy rzut oka to niespełna trztysięczne miasteczko nie przykuwa zbiorowej uwagi, to przy bliższym poznaniu okazuje się, że na jego terenie znajduje się wiele, fascynujących śladów historii. Odnajdywali je uczestnicy spaceru po Kłecku z Pawłem Występskim, mieszkańcem Kłecka i miłośnikiem tego regionu. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach Piastowskiego Festiwalu Wodnego.
W słoneczną sobotę, 26 maja dziewiętnaścioro szachistów gnieźnieńskiego Chrobrego wzięło udział w zorganizowanym w Kłecku Piastowskim Festiwalu Wodnym. Uczestniczyli oni w 13-rundowym turnieju szachów błyskawicznych rozegranym w pięknej scenerii Jeziora Kłeckiego.
Piastowski Festiwal Wodny w Kłecku to projekt wpisujący się w szeroko rozumiany regionalizm, w ramach którego doszło do porozumienia gmin powiatu gnieźnieńskiego. Ich przedstawiciele sprawowali funkcję mecenasów oraz patronów honorowych Festiwalu. Jakie były ich wrażenia z pobytu nad jeziorem Kłeckim oraz spostrzeżenia dotyczące imprezy?
Jest rekordzistą Polski i Europy pod względem wysokości skoków z miejsca przez przeszkodę na specjalnie przystosowanym rowerze. O kim mowa? O Marcinie Bugajewskim, którego pokaz trialu był jedną z głównych atrakcji Piastowskiego Festiwalu Wodnego „U źródeł polskości” w Kłecku. Osiągnięciem Marcina było pokonanie wysokości 123 cm co jest nieoficjalnym poprawieniem rekordu Polski, który do wczoraj wynosił 115 cm i również należał do gwiazdy Festiwalu.
Pierwsza edycja Piastowskiego Festiwalu Wodnego już za nami. Impreza, której towarzyszło hasło „U źródeł polskości”, odbywała się 26 maja, czy w Dniu matki. I o tym święcie Mam pamiętali organizatorzy i przygotowali swego rodzaju prezent dla wszystkich Mam, które tego dnia pojawiły się w Kłecku i w Mieleszynie. Tym upominkiem były dwa specjalne koncerty Samorządowej Orkiestry Dętej Miasta i Powiatu Gnieźnieńskiego. Jeden odbył się w samo południe na kłeckim Rynku, a drugi dwie godziny później na boisku szkolnym w Mieleszynie!
Występ Zbigniewa Wodeckiego, gwiazdy Piastowskiego Festiwalu Wodnego w Kłecku, był z pewnością magnesem dla sporej rzeszy uczestników imprezy. I mimo napiętego grafiku i wielu występów w całej Polsce, Zbigniew Wodecki po raz kolejny udowodnił, że jest w bardzo dobrej formie. Tym samym, publiczność zgromadzona na plaży nad jeziorem Kłeckim mogła odwdzięczyć mu się gromkimi brawami.
Piastowski Festiwal Wodny to nie tylko występy artystyczne i stoiska handlowe. To także zetknięcie się z „żywą” historią, do czego zobowiązuje hasło przyświecające całej imprezie, a więc „U źródeł polskości”. W historyczny nurt Festiwalu wpisały się zajęcia edukacyjne przygotowane przez przedstawicieli Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Piastowski Festiwal Wodny – jak sama nazwa wskazuje – nie mógł odbyć się bez atrakcji na wodzie. A że jezioro Kłeckie jest doskonałym miejscem na zorganizowanie rywalizacji żeglarskiej, to oczywistym punktem programu były regaty w klasie Optymist oraz Regaty Żeglarskie „O Piastowską Koronę” w kategorii open. Przedsięwzięcie nie mogłoby dojść do skutku, gdyby nie współpraca portalu piastowskakorona.pl z Klubem Żeglarskim „Korsarz” z Kłecka.
Produkty spożywcze, ozdobnicze oraz oferta handlowo – kulturalna – z tym wszystkim mieli okazję zapoznać się goście Piastowskiego Festiwalu Wodnego „U źródeł polskości”, który trwa na plaży nad jeziorem Kłeckim. Swoje bogate oferty wystawiennicze zaprezentowano na Targu Wiejskim Stowarzyszenia „Światowid” oraz różnorodne organizacje i firmy skupione w ramach Giełdy Bolesławowskiej.
Pokazy ośrodków kulturalnych z Wągrowca, Słupcy, Wrześni, Obornik, Gniezna i młodych wykonawców z gminy Kłecko i Mieleszyn – takiego wydarzenia Kłecko jeszcze nie widziało. W sumie na scenie zaprezentowało się około 300 młodych artystów. Tym sposobem zainaugurowano dzisiaj Piastowski Festiwal Wodny „U źródeł polskości”, który odbywa się na plaży nad jeziorem Kłeckim. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął portal informacjelokalne.pl oraz piastowskakorona.pl.
Już 26 maja nad jez. Kłeckim odbędzie się pierwsza edycja Piastowskiego Festiwalu Wodnego. Dzisiaj o przygotowaniach do tej imprezy oraz o niektórych punktach programu podczas konferencji prasowej opowiadali organizatorzy Festiwalu oraz włodarze samorządów, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie. Celem Festiwalu jest promocja walorów historycznych i turystycznych naszego regionu.
Aż trzydzieści podmiotów zaangażowanych jest już dzisiaj w przygotowanie imprezy jakiej jeszcze w naszym regionie nie było – Piastowskiego Festiwalu Wodnego, który 26 maja odbędzie się nad jeziorem Kłeckim. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „U źródeł polskości”. I właśnie dzisiaj w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko odbyło pierwsze z cyklu kilku zaplanowanych na najbliższe tygodnie spotkań w którym uczestniczyli prawie wszyscy zaangażowanie w Festiwal.