Darz bór!!! Wystawa przyrodniczo-łowiecka w Świniarach
Dodane przez admin dnia Czerwiec 11 2015 17:00:00
Niecodzienną wystawę otwarto dzisiaj w świetlicy wiejskiej w Świniarach. Ekspozycji tej z pewnością nie powstydziłoby się Gniezno, ani nawet sam Poznań. Dwa zaprzyjaźnione koła łowieckie zaprezentowały swoje najciekawsze i najpiękniejsze trofea myśliwskie.
Treść rozszerzona
Sala wiejska w Świniarach zamieniła się w las, staw, fragment bagna oraz inne rodzime ekosystemy. Od czwartku można tutaj podziwiać najwspanialsze okazy polskiej fauny i flory. A wszystko to za sprawą arcyciekawej wystawy jaką przygotowały koła łowieckie: Sarna z Kłecka oraz Szarak z Mieleszyna.

Pomysłodawczynią i inicjatorka przedsięwzięcia była Krzysztofa Biront, mieszkanka Świniar, działaczka miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, niestrudzona organizatorka i animatorka wielu lokalnych imprez i działań społecznych. Na apel sympatycznej Pani Krzysi natychmiast pozytywnie odpowiedzieli myśliwi zrzeszeni w obu kołach, którzy przekazali około 300 najróżniejszych eksponatów. Ponadto w organizację imprezy włączyła się Rada Sołecka z Tomaszem Borkowiczem – sołtysem Świniar na czele.

Trzon wystawy to oczywiście trofea myśliwskie, głównie medaliony, poroża, wieńce, łopaty, spreparowane drapieżniki, spreparowane ptaki drapieżne (orzeł bielik, myszołów, kruk), a nawet przepiękny okaz sarny – rogacza. Ponadto na wystawie można zobaczyć tradycyjne trofea i nagrody myśliwskie, jak choćby: puchary, dyplomy, odznaczenia i medale, w tym wiele niezwykle cennych.

Wystawę po prostu trzeba zobaczyć, bo tylko wtedy robi ona naprawdę imponujące wrażenie. Przygotowaną ją z myślą o najmłodszych, aby od najwcześniejszych lat uczyć dzieci szacunku do otaczającej nas przyrody i do naszego środowiska. Ekspozycja ma wymiar edukacyjny i szkoleniowy. Jej zwiedzanie, z towarzyszeniem nagranych dźwięków przyrody, trwa ok. 45 minut. Prawdziwi miłośnicy przyrody mogą tutaj spędzić jednak nawet parę godzin i z pewnością nie wyjdą znudzeni.

Otwarcia wystawy przyrodniczo – łowieckiej dokonał Adam Serwatka, burmistrz Gminy Kłecko – a w tradycyjnym przecięciu wstęgi towarzyszył jemu łowczy Roman Pechęrski. Ponadto w inauguracji ekspozycji uczestniczyli miejscowi radni: Roman Winiarski i Marlena Gręzicka, przedstawiciele Lasów Państwowych z leśniczym Włodzimierzem Jankowskim na czele, przedstawiciele kół łowieckich oraz mieszkańcy Świniar.

W otwarciu ekspozycji uczestniczyły dzieci i młodzież z przedszkoli w Działyniu i Kłecku, szkół podstawowych w Kłecku i Mieleszynie, Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kłecku. Oni też byli pierwszymi zwiedzającymi.

Wystawa potrwa zaledwie dwa dni (12 czerwca od godz. 9.00 do 13.00 i 13 czerwca od godz. 14.00 do 18.00), więc już teraz warto wybrać się do Świniar, bo taka gratka, jak prezentowana tam ekspozycja, z pewnością nieprędko się w najbliższej okolicy powtórzy.

Zbyszek Beling