Leśny sekret Nowaszyc
Dodane przez admin dnia Czerwiec 20 2016 22:30:00
Nowaszyce – mała wieś w gminie Mieleszyn, położona około 3 km od Mielna, przy lokalnej drodze prowadzącej do Przysieki. Pierwszy raz wzmiankowana w 1441 roku. W XIX wieku była własnością Carla Otto Heinricha von Sprengera, właściciela Działynia, a potem – do 1945 roku – rodu von Wendorffów. Dzisiaj w Nowaszycach, które są w zasobach Lasów Państwowych, mieszka kilkanaście osób. Mimo tego, ta mająca 575 lat wieś, ma swoje sekrety...
Treść rozszerzona
Dzisiaj o jednej takiej „przyrodniczej” ciekawostce Nowaszyc, którą warto w okresie wakacyjnym odwiedzić, szczególnie, że łączy ona w sobie walory edukacyjne, przyrodnicze i turystyczne. Do tego jest to niezwykłe miejsce dla miłośników spacerów po leśnych duktach.

Mowa o ścieżce edukacyjnej w leśnictwie Nowaszyce, którą kilka lat temu zbudowało Nadleśnictwo Gniezno. Jest to jedna z ciekawszych ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych w naszym regionie, a do tego jej przejście zajmuje niecałą godzinę. Godzinę niezwykłej wędrówki po leśnych ostępach, wśród szumiących kniei, pod czujnym spojrzeniem dzików, czy też danieli.

Gdy w miniony weekend wybrałem się na wędrówkę po tej ścieżce, czułem, jakbym znalazł się w innym świecie – świecie ptaków, owadów, leśnych zwierząt... Miało się wrażenie, że człowiek wkroczył na teren gdzie króluje „duch lasu”.

Edukacyjna trasa leśna wyposażona jest w pięć tablic informacyjnych na których znajdują się wiadomości związane z leśnymi ptakami, czy też owadami żyjącymi w lesie. Kolejna tablica mówi o układzie piętrowym lasu. Czwarta tablica nosi tytuł „Co to jest ochrona lasu?”, a piąta - „Jak leśnicy pielęgnują las?”.

Ścieżka edukacyjna przebiegająca przez drzewostan w różnych klasach wieku, zapoznaje uczestników z podstawową wiedzą o budowie i warstwach drzewostanu, pracy leśnika oraz gospodarce łowieckiej. Wędrując ścieżką napotkamy też paśnik, myśliwską ambonę, jak również widoczne miejsca żerowania leśnej zwierzyny.

Atutem ścieżki jest też możliwość – po jej przejściu – zorganizowania w specjalnie do tego celu wydzielony miejscu ogniska. Znajduje się tam wiata, stoły i ławki.

Ścieżką edukacyjną, przeznaczoną dla wszystkich grup wiekowych, można wędrować przez cały rok. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość umówienia się z leśniczym leśnictwa Nowaszyce, który oprowadzi po ścieżce.

Osobiście polecam indywidualny spacer po ścieżce, ponieważ wówczas, będąc sam na sam z otaczającą nas przyrodą, z bogactwem lasu, można więcej zobaczyć i znacznie więcej doświadczyć.

Karol Soberski