Kto (nie) lubi rowerzystów?
Dodane przez admin dnia Listopad 16 2017 09:30:00
W ostatnich tygodniach odnowione zostało oznakowanie dwóch z pięciu powiatowych szlaków rowerowych, czerwonego i niebieskiego. Powodem prac modernizacyjnych nie były wyłącznie warunki atmosferyczne na szlakach, ale i akty wandalizmu, występujące szczególnie na terenie Gniezna, gdzie szlaki są oznakowane specjalnymi tabliczkami znajdującymi się na znakach drogowych oraz słupach trakcji elektrycznej.
Treść rozszerzona
Pomimo systematycznego monitorowania i prowadzenia bieżących prac naprawczych przez gnieźnieńskie starostwo, po czterech latach od oficjalnego otwarcia sieci szlaków rowerowych, nadszedł czas na ich kompleksowe odnowienie. W tym roku modernizacji poddano dwa szlaki - czerwony w kierunku do Lednogóry oraz niebieski, prowadzący do Skorzęcina. Pozostałe trzy, w związku z nawałnicą jaka przeszła nad Gnieznem i okolicą w dniu 11 sierpnia, muszą poczekać aż przestanie obowiązywać na ich terenie zakaz wstępu do lasu. Szlaki zostały odnowione zarówno w powiecie, jak i w mieście.

Szczególnie problematyczne dla rowerzystów są uszkodzenia na szlaku w miejscach braku oznakowania lub jego niewłaściwego zamocowania. Dezorientację w terenie powodują szczególnie znaki, przekręcane nagminnie przez wandali, stąd bardzo istotnym jest, abyśmy wszyscy zwracali baczniejszą uwagę na tego typu zachowania.

Przypomnijmy, system szlaków rowerowych powiatu gnieźnieńskiego oparty jest na pięciu dużych pętlach startujących i kończących się na Rynku w Gnieźnie. Wszystkie szlaki rozpoczynają swój bieg przy Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej i dalej rozchodzą się gwiaździście. Na dwóch kółkach, podążając śladami wyznaczonych tras, można trafić w najbardziej urokliwe zakątki powiatu. W niedalekiej przyszłości planowane jest wyznaczenie szóstego szlaku w kierunku do Niechanowa.

Szlak czerwony to chyba najbardziej popularny z wszystkich pięciu szlaków rowerowych powiatu gnieźnieńskiego. Nie dość, że jest on optymalnie krótki (ok. 47 km), to jeszcze biegnie na dość płaskim terenie, głównie asfaltowymi drogami gminnymi. Czerwonym szlakiem, który częściowo prowadzi przez Lednicki Park Krajobrazowy, można dotrzeć do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, mijając po drodze Dębnicę z pięknie zachowanym kościołem drewnianym z XVIII wieku, Pola Lednickie czy wreszcie owianego złą sława Karczmarza w Waliszewie, będącego elementem szlaku mitów i legend.

Z kolei szlak niebieski to jeden z najdłuższych szlaków rowerowych powiatu gnieźnieńskiego. Najdłuższy, bo aż 65 km, ale też bardzo przyjemny. To właśnie nim można dotrzeć nad piękne jeziora i lasy Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Przy odrobinie uporu można też wykąpać się w pięciu różnych jeziorach mijanych po drodze: jeziorze Wierzbiczańskim, jeziorze Niedzięgiel, w jeziorze Białym, jeziorze Piłka oraz jeziorze Ostrowickim. Wystarczy tylko odpowiednio się przygotować, pakując w sakwy rowerowe np. ręczniki i stroje kąpielowe.

Wszystkie szlaki rowerowe powiatu gnieźnieńskiego zostały przedstawione na mapach, które można bezpłatnie otrzymać w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie. Mapki w wersji cyfrowej, jak również ślady GPS można także pobierać ze strony www.tupowstalapolska.pl (dział: ROWEREM).

(m/n)