„Tarcza Olbrzyma” w Sokolnikach
Dodane przez micor dnia Grudzień 04 2011 20:00:00
Głaz narzutowy „Tarcza Olbrzyma” jest jednym z największych eratyków w województwie Wielkopolskim i zarazem jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w powiecie gnieźnieńskim. Znajduje się on we wsi Sokolniki, leżącej w gminie Mieleszyn ok. 15 km od Gniezna.
Treść rozszerzona


Głaz robi olbrzymie wrażenie swymi wymiarami: jego obwód wynosi 16,5 m, natomiast wysokość to 1,7 m. Został pozostawiony w tym miejscu przez lodowiec skandynawski.

Wśród mieszkańców o „Tarczy Olbrzyma” krążą różne legendy. Jedna z nich głosi, że: Sokolnicy posłuszni swemu Panu, który jest Królem na Niebiosach, postanowili wznieść tu Świątynię. Ten pomysł wielce nie spodobał się szatanowi, odwiecznemu Boskiemu rywalowi. By nie dopuścić do radości Wiekuistego ze zwieńczonego dzieła, postanowił roznieść w pył szybko wznoszące się w górę drewniane ściany Kościoła. Pod osłoną nocy toczył ogromny głaz z dalekiej północy. Gdy był blisko upragnionego celu, wzeszła poranna zorza: obudziła wiejskie koguty. W momencie, w którym mocno zapiały, książę ciemności stracił swą piekielną moc. Toczony kamień utkwił w miejscu, w którym znajduje się do dzisiaj, a Bóg cieszy się swym pięknym przybytkiem i roztacza z niego ojcowską na całą okolicę.

W ostatnich latach dzięki staraniom władz gminy i sołtysa Sokolnik, wokół kamienia ustawiono ławki i wybudowano grilla, dzięki czemu turyści mogą spędzić więcej czasu na podziwianiu tej tajemniczej atrakcji turystycznej naszego powiatu.

(micor)