Kamień św. Wojciecha w Budziejewku
Dodane przez micor dnia Grudzień 07 2011 17:00:00
Kamień św. Wojciecha to potężny głaz narzutowy z czerwonego granitu, znajdujący się we wsi Budziejewko- ok. 2km od Mieściska. Jest on drugim co do wielkości głazem w województwie Wielkopolskim. Jego obwód wynosi 20,5 m, długość - 7,5 m, szerokość - 4,7 m, wysokość - 1,3 m, głębokość w ziemi - 2,7 m.

Treść rozszerzona
Kamień św. Wojciecha jest najstarszym zabytkiem przyrody w Polsce, chronionym z woli miejscowych chłopów od 1840 r. Zapisany do katastru sądowego przed wykorzystaniem go na cele budowlane.

Legendy wiążą go z pobytem św. Wojciecha: Przed podróżą do Prus św. Wojciech z tego kamienia głosił ewangelie do okolicznego ludu. Rysy i wklęśnięcia na kamieniu to odciski pastorału biskupiego, infuły oraz księgi z ewangelią. Po męczeńskiej śmierci biskupa, dla uczczenia jego pamięci, postanowiono przenieść kamień przed katedrę do Gniezna. W dolinie, gdzie obecnie jest głaz, pękła skorupa lodowa i głaz zapadł się w ziemię, gdzie pozostał do dziś. Wkrótce spod głazu wytrysło źródełko, mające cudowne właściwości lecznicze. Kto przemył w źródle oczy i pomodlił się do św. Wojciecha, odzyskał wzrok. Pewnego dnia uczynił to poganin, przemywając oczy ślepego konia, od tego czasu woda straciła cudowną moc.
Są tacy, którzy mawiają, że głaz z każdym rokiem coraz bardziej zapada się w ziemię. Kiedy całkiem zniknie – nastąpi koniec świata.

W bezpośrednim sąsiedztwie kamienia w 2000 roku posadzono cztery dęby: Karol – ku czci papieża Jana Pawła II, Michał – upamiętnia św. Michała patrona Mieściska, Jakub – na cześć ks. Jakuba Wujka, który przetłumaczył Pismo Święte na j. polski i Stefan – upamiętnia ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, oraz postawiono kamienie, na których te imiona są wyryte.

(micor)