Deszczowa inauguracja sezonu rowerowego!
Dodane przez admin dnia Kwiecień 16 2012 08:00:00
Mimo niesprzyjającej wczoraj aury (deszcz i wiatr) 42-osobowa grupa amatorów jazdy na rowerze rozpoczęła III sezon rowerowy. Na starcie na osiedlu Jagiellońskim oprócz gimnazjalistów z „Milenium” i Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom” pojawiły się również osoby starsze pragnące spędzić niedzielne przedpołudnie na świeżym powietrzu.
Treść rozszerzona
Uczestnicy w strugach padającego deszczu przebyli całą 26-kilometrową trasę wiodącą z Gniezna przez Pyszczyn, Krzyszczewo, Modliszewo, Modliszewko, Dębłowo, Świątniki Wielkie, Mączniki do Zdziechowy. Oprócz walorów rekreacyjnych rajd spełnił cel krajoznawczy. Rowerzyści zostali zapoznani z historią przydrożnych krzyży i figurek. Zwrócono uwagę na mijane po drodze kościoły w Modliszewku i Zdziechowie, dworek włościański w Świątnikach Wielkich oraz Pałac Wendorffa z 1857 roku i tablicę poświęconą Powstańcom Wielkopolskim w Zdziechowie.

Nie obyło się bez poważnie wyglądającego upadku jednej z uczestniczek rajdu. Na szczęście upadek zakończył się tylko stłuczeniem ręki i uda.

Meta rajdu, dzięki gościnności dyrektora Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Zdziechowie była zlokalizowana w tejże placówce. Tam czekała na uczestników smaczna kanapka i napój, pieczątka rajdowa oraz możliwość udziału w przygotowanych przez organizatorów konkursach z nagrodami. Rozegrane zostały dwa konkursy: wiedzowy o najbliższej okolicy oraz sprawnościowy.

Wspaniałą wiedzą o swojej Małej Ojczyźnie wykazali się: 1. Maria Hrab, 2. Maciej Kujawski, 3. Aleksander Nijak. W konkursie sprawnościowym najlepsi okazali się w kategorii kobiet: 1. Martyna Gawrych, 2. Barbara Hrab, 3. Maria Purol. W kategorii mężczyzn: 1. Maciej Kujawski, 2. Dariusz Liske, 3. Kacper Jankowski. Zwycięzcy otrzymali piękne albumowe wydania książek o tematyce krajoznawczej oraz foldery i talony do realizacji w sklepie rowerowym Wiking.

Organizatorem rajdu była Oddziałowa Komisja Turystyki Rowerowej przy PTTK w Gnieźnie oraz Klub Górski „Ornak” i Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Zdziechowie przy finansowym wsparciu Sklepu Rowerowego „Wiking” w Gnieźnie i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Organizatorzy zapraszają na kolejną trasę rowerową już w najbliższą sobotę, 21 kwietnia.

(eb)
Fot. K. Kaźmierski