Urzekające wąwozy, oczka wodne, tajemnicze uroczyska...
Dodane przez admin dnia Lipiec 11 2012 11:00:00
Wędrując tym szlakiem spotkamy tam wszystko to, o czym marzy turysta kochający przyrodę. Jest czyste powietrze, urzekające wąwozy, oczka wodne, malownicze pagórki, tajemnicze uroczyska i przyrodnicze osobliwości. A wszystko to możemy znaleźć na istniejącej już od 15 lat - ścieżce przyrodniczej w Lednickim Parku Krajobrazowym.
Treść rozszerzona
Ścieżka ma długość 7 km, a na jej przejście należy zarezerwować od 4 do 5 godzin. Tworzy ona pętlę, rozpoczynającą się i kończącą w pobliżu przystanku autobusowego Waliszewo, na trasie Gniezno - Kiszkowo. To miejsce warto odwiedzić o każdej porze roku. W okresie wakacyjnym szczególnie.

- Powstanie ścieżki w Lednickim Parku Krajobrazowym spowodowane było brakiem tego rodzaju atrakcji turystycznej. Do tej pory cały ruch turystyczny skupiony był wokół obiektów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, położonych w południowej części parku. Natomiast ciekawie ukształtowane tereny oraz interesująca przyrodniczo północna część parku była dotychczas nieznana i niedostępna dla turystów - mówi Krzysztof Gronikowski z Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko (który wspólnie z Marią Chojnacką byli pomysłodawcami tej ścieżki przyrodniczej).

Istnieje możliwość zwiedzania ścieżki etapami. Pierwszy, to Waliszewo - Dziećmiarki, gdzie trzeba zarezerwować minimum 2 i pół godziny. Drugi to Dziećmiarki - Kamionek - godzina oraz Kamionek - Waliszewo, na przejście której potrzeba także godziny. Na ścieżce zaplanowano dwa miejsca postojowe z ławeczkami i wiatą przeciwdeszczową. W dwóch miejscach szlaku przewidziano możliwość wycofania się z wędrówki, np. z powodu zmęczenia lub załamania pogody. Również dwukrotnie zwraca się uwagę na możliwość wydłużenia marszu w kierunku ciekawych obiektów zabytkowych w Zakrzewie i Waliszewie.

Pomysłodawcy szlaku mieli kilka możliwości poprowadzenia ścieżki, gdyż wiele ciekawych miejsc kusiło, by włączyć je w program wędrówki. Ostatecznie, po przestudiowaniu map Nadleśnictwa Gniezno, wybrano w miarę ciekawą, a jednocześnie niezbyt długą i nietrudną dla mniej wprawnych wędrowców trasę.

- Ścieżka przyrodnicza nie jest tylko trasą wycieczkową, którą wędrując poznaje się piękno środowiska, ale i zabytki, a przy okazji dotlenia się organizm. Zlokalizowane blisko przystanki zwracają uwagę na pewne elementy krajobrazu i zjawiska przyrodnicze na co dzień niezauważane. Na trasie nie pominięto także trwale związanych z krajobrazem elementów kulturowo-materialnych świadectw działania człowieka w przeszłości. Ścieżka przyrodnicza jest więc szlakiem edukacyjnym przeznaczonym głównie dla młodzieży szkolnej z opiekunami i dla turystów indywidualnych - dodaje K. Gronikowski.

Wraz z budową ścieżki ukazała się publikacja Beaty Raszki z Katedry Geografii Turyzmu Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, opisująca bardzo szczegółowo mijane na trasie miejsca, rośliny i zwierzęta oraz zjawiska przyrodnicze i kulturowe.

Karol Soberski