Zapomniany wśród łąk
Dodane przez admin dnia Sierpień 07 2012 09:00:00
Powiat gnieźnieński ciągle kryje wiele tajemnic. O jednej z nich poinformował nas Czytelnik. Okazało się, że tą tajemnicą jest ogromny, ale zapomniany wśród łąk... głaz narzutowy. Głaz ten jest punktem zbieżnym trzech wiosek: Skiereszewa, Mnichowa i Woźnik.
Treść rozszerzona


- Proszę pojechać i zobaczyć ten niecodzienny kamień - zadzwonił nasz Czytelnik. I sprawdziliśmy. Jedziemy ulicą Poznańską, skręcamy w lewo, w ulicę Swarzędzką podążamy do figury. Tam skręcamy w prawo i jedziemy drogą asfaltową, a następnie droga polną. Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg i skręcamy w lewą odnogę. Jedziemy dalej i tuż przed torami, po prawej stronie dostrzegamy potężny głaz narzutowy. Głaz ukryty jest wśród pól i... jest zupełnie nieznany.

To prawdopodobnie jeden z najciekawszych, jeszcze nie zbadanych przyrodniczych zabytków gminy Gniezno. O tajemniczym kamieniu wiadomo od dawna, ale nikt dotychczas go nie zbadał. Nie jest też wpisany do rejestru pomników przyrody.

Z informacji jakie udało nam się zdobyć wynika, że głaz ten jest punktem zbieżnym trzech wiosek: Skiereszewa, Mnichowa i Woźnik. Nieoficjalne pomiary podają, że kamień ma około 10 metrów obwodu i jest wysoki na około metr. Nie wiadomo, jak głęboko jest wkopany, ani jakie jest jego pochodzenie. Okoliczni mieszkańcy opowiadają także, że z kamieniem związana jest postać królowej Jadwigi, która ponoć na nim stała i przemawiała. Może więc warto ten głaz uczynić atrakcją turystyczną?

Głaz narzutowy to fragment skały przyniesiony przez lądolód. Obszary północnej i środkowej Polski pokryte są utworami polodowcowym - składają się na nie głazy, żwirowiska, mułki, różne gliny i iły. Obok całkowicie zwietrzałych skał moreny zawierają też materiał grubszy - zaokrąglone bryły i wielkie bloki często o objętości wielu metrów sześciennych. Część z nich uległa zniszczeniu, jednak te utworzone ze skał odporniejszych zachowały się do naszych czasów.

Najbardziej znanymi głazami narzutowymi w naszym regionie są te z Sokolnik w gminie Mieleszyn (zwany Tarczą Olbrzyma) oraz w Budziejewku w gminie Mieścisko (zwany Kamieniem św. Wojciecha).

Jeśli nasi Czytelnicy mieliby jakieś informacje o wspomnianym głazie, prosimy o kontakt z redakcją.

(kfs)