„Powstanie Wielkopolskie ma ogromną wagę”
Dodane przez admin dnia Listopad 21 2012 15:00:00
Już niebawem czekają nas obchody kolejnej, tym razem 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W program uroczystości związanych z tym wydarzeniem włącza się również Gniezno i powiat gnieźnieński. Jak się okazuje, nie zabraknie interesujących, a nawet zaskakujących przedsięwzięć, które będą realizowane.

Treść rozszerzona
Pierwszym znaczącym wydarzeniem, które wpisało się w program obchodów 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego było przekazanie krzyża z mogiły powstańca wielkopolskiego z Kiszkowa do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Ponadto, zaplanowano m.in. konkurs plastyczny „Powstanie Wielkopolskie w mojej miejscowości” dla klas I-VI szkół podstawowych, który potrwa od 10 listopada do 10 grudnia.

Nie da się ukryć, że najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem będzie rekonstrukcja historyczna, będąca fabularyzowaną wersją tego jak mogły przebiegać wydarzenia Powstania Wielkopolskiego. W tę inicjatywę zaangażowało się Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie, Lokalna Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”, a także stowarzyszenie kibiców „Wiara Lecha”, których przedstawiciele – Robert Gaweł (TPPW), Marcin Mamet („Wiara Lecha”) oraz Jacek Wrzesiński („Szlak Piastowski”) podpisali porozumienie w tej sprawie. - To spotkanie świadczy o tym, że powstanie wielkopolskie ma ogromną wagę. Stworzyliśmy projekt związany z rekonstrukcją historyczną do samorządu powiatowego, wojewódzkiego i miejskiego. Każdy konkurs zakończył się dla nas pomyślnie. Każda z naszych organizacji składała osobny projekt do innego samorządu i łącznie udało się zebrać 9,500 zł. Dodatkowo, gromadzimy środki od sponsorów – przyznaje Robert Gaweł, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie.

Rekonstrukcja historyczna odbędzie się 28 grudnia o godzinie 17.00 na dziedzińcu dawnych koszar wojskowych przy ul. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie. Tuż przed świętami na ulicach Gniezna będzie można zobaczyć duży samochód wojskowy na którym będzie wyświetlany film promocyjny, który będzie informować o tym wydarzeniu.

Organizatorzy przedsięwzięcia oraz władze samorządowe apelują o aktywne włączenie się w program obchodów oraz wywieszenie flag powstańczych.

Kalendarium obchodów 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na terenie miasta Gniezna oraz powiatu gnieźnieńskiego:

- 3 grudnia 2012 – wykład „Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919. Rodzina Grabskich – praca organiczna na Ziemi Gnieźnieńskiej (Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, godz. 18.00, prelegent Marek Błaszczyk)
- 22-23 grudnia – musztra promocyjna – oddział piechoty pruskiej (galeria handlowa i Rynek w Gnieźnie)
- 27 grudnia - koncert kwartetu „Jorgi” w eSTeDe
- 27 grudnia – msza święta w Katedrze w intencji powstańców – godz. 18.00
- 27-28 grudnia – „Akcja znicz”
- 28 grudnia - uroczysta sesja Rady Miasta Gniezna oraz złożenie kwiatów i zniczy powstańcom na cmentarzu św. Piotra i Pawła przy ul. Powstańców Wielkopolskich
- 28 grudnia - impreza w pubie „Lokomotywa”, w tym m.in. : konkurs na najlepiej przebranego rekonstruktora, śpiew pieśni powstańczych
- 27 stycznia 2013 – odsłonięcie nagrobka poległego w walce powstańca wielkopolskiego Michała Kochanowicza w Kiszkowie: msza święta oraz prelekcja Roberta Gawła
- 15 lutego – podsumowanie obchodów w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica.

Paweł Brzeźniak