Rowerowym szlakiem wyprawy trzemeszeńskiej 1863 r.
Dodane przez admin dnia Czerwiec 12 2013 14:00:00
Młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie oraz mieszkańcy Trzemeszna uczestniczyli w rajdzie rowerowym zorganizowanym szlakiem wyprawy trzemeszeńskiej 1863 roku na trasie Trzemeszno-Mieczownica-Trzemeszno. Pomysł zorganizowania rajdu zrodził się 28 lutego podczas uroczystych obchodów 150. rocznicy wymarszu trzemeszeńskich gimnazjalistów do powstania styczniowego. Jego autorami są absolwenci szkoły i członkowie „Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie”: Wiesław Hernacki, Artur Bilewski. Rajd był znakomitą lekcją patriotyzmu, historii, przyrody i geografii oraz okazją do poprawienia tężyzny fizycznej.
Treść rozszerzona
Trasa rajdu (ponad 80 km) została opracowana na podstawie wspomnień uczestnika wyprawy trzemeszeńskiej ks. Władysława Chotkowskiego, późniejszego profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki uprzejmości Rady Rodziców w Zespole Szkół Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie uczniowie i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe koszulki z logo rajdu przygotowanym przez Marcelego Koniecznego.

Rajd rozpoczął się pod trzemeszeńskim Alumnatem, w którym ponad 150 lat temu mieszkali uczniowie powstańcy i w którym to, jak pisał ks. Chotkowski tuż przed powstaniem ukrywano broń użytą potem w powstańczych bitwach. Na wstępie rajdu odczytano fragment „Wyprawy trzemeszeńskiej” ks. Chotkowskiego, a rowerzystów pożegnał burmistrz Krzysztof Dereziński. Następnie uczestnicy udali się do Miat, które 28 lutego 1863 roku były punktem zbornym dla gimnazjalistów. Później trasa wiodła przez Skorzęcin (miejsce urodzenia Juliana Łukaszewskiego, ucznia trzemeszeńskiego gimnazjum i maturzysty z 1858 r., komisarza pełnomocnego Rządu Narodowego na Prusy Zachodnie i zabór pruski), Wiekowo i Powidz do Mieczownicy.

W Mieczownicy pod obeliskiem poświęconym poległym w 1863 roku powstańcom zapalony został znicza a Maciej Adamski streścił przebieg bitwy, w której brało udział ponad 60 trzemeszeńskich żaków, spośród których poległo 11. Następnie dzięki uprzejmości sołtysa Mieczownicy dla uczestników w pobliżu tamtejszego pałacu zorganizowane zostało ognisko.

Droga powrotna wiodła zgodnie z marszrutą ks. Chotkowskiego poprzez Giewartów, Anastazewo i Orchowo do Trzemeszna. Rajd zakończono na stadionie miejskim w Trzemesznie podczas charytatywnego festynu i meczu księża- mundurowi.

Rajd został zorganizowany przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Trzemeszno pana Krzysztofa Derezińskiego. Na bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z OSP w Trzemesznie. Organizatorzy składają wszystkim serdeczne podziękowanie za okazaną pomoc!

(or/ma)