Rowerem do niechanowskiego lasu
Dodane przez admin dnia Czerwiec 23 2013 22:10:00
„Mamo, Tato kocham Was” - pod takim tytułem Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej zorganizowało II Rowerowy Rajd z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Stuosobowa grupa rodziców z dziećmi wyruszyła w trasę która wiodła przez Kędzierzyn oraz urokliwymi ścieżkami niechanowskiego lasu, do miejsca pamięci narodowej w lesie Jelonek.
Treść rozszerzona
Tam została przedstawiona historia o potajemnym mordowaniu mieszkańców gminy Niechanowo przez Niemców w czasie II wojny światowej. Informacje na ten temat przedstawiła Anna Grabowska na podstawie książki „Miejsca Pamięci Narodowej na terenach leśnych Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych” oraz rozmów z Janem Kozaneckim i Bożeną Szymanowską.

Po zapaleniu zniczy i wykonaniu wspólnej fotografii, uczestnicy udali się na biesiadowanie do baru na skraju lasu Jelonek, gdzie czekał grill, muzyka i dużo atrakcji przygotowanych przez państwa Beatę i Adama Prusinowskich oraz Halinę Poradka i Marka Grabowskiego. Super zabawę zgotowali strażacy z OSP Niechanowo, którzy zafundowali małe szaleństwa w strumieniach wody. Były też przejażdżki na policyjnym motocyklu oraz zabawy z policyjnym psem, które przygotowali gnieźnieńscy policjanci. Niebywałą atrakcją była wizyta Agnieszki Dąbek z Akademii Nauki z Gniezna, która przeprowadziła fantastyczne eksperymenty naukowe.

Dla najmłodszych nie zabrakło konkurencji, które przygotowały i opracowały: Danuta Pożegowiak, Elżbieta Zielińska, Agnieszka Starzyk, Anna Grabowska, Sylwia Chuda oraz Beata Prusinowska. Zwycięzcy konkurencji otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Na koniec Grażyna Kozanecka, szefowa Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej podziękowała m.in. uczestnikom rajdu, policji, strażakom, osobom ze Stowarzyszenia za przemiłą zabawę i atmosferę oraz za ciekawe rozmowy i wspólną integrację. Osobne podziękowania popłynęły do wójta gminy Niechanowo Eugeniusza Zamiara za dofinansowanie imprezy. Wszyscy wrócili do domów w świetnych humorach, pełni wrażeń po udanym rajdzie rowerowym. Do zobaczenia za rok!

(or/gk)