Ponad 100 osób podpatrywało skrzydlatych wędrowców!
Dodane przez admin dnia Październik 09 2013 08:00:00
Za nami XX Europejskie Dni Ptaków. W ramach tej imprezy - po raz szósty z rzędu - odbyła się wycieczka po Stawach Kiszkowskich. Tym razem pogoda nie zawiodła co zaowocowało rekordową frekwencją. Coraz więcej osób sięga po lornetkę lub aparat fotograficzny i idzie podpatrywać przyrodę a tego typu imprezy dają możliwość poznać inne osoby interesujące się ptakami, poznać nowe miejsca gdzie warto pojechać na ptaki oraz wymieć doświadczenia i pogłębić swoją wiedzę.
Treść rozszerzona
Jak co roku wycieczka rozpoczęła się o godz 10.00. „Uzbrojeni” w lunety, lornetki, aparaty i przewodniki o ptakach ruszyliśmy podpatrywać skrzydlatych wędrowców. Najpierw przyjrzeliśmy się naszym największym krajowym perkozom dwuczubym. Mogliśmy porównać ich szaty spoczynkowe z godowymi opisanymi w książkach.

Następnie oglądaliśmy biegusy zmienne, które co rusz uciekały z kadru lunety. Co chwilę nad głowami przelatywały mewy śmieszki, kormorany i czaple siwe. Najwięcej na stawach było gęsi które zlatywały się z okolicznych ściernisk po kukurydzy aby się napić i odpocząć.

Widzieliśmy około 900 gęgaw oraz gęsi zbożowe i białoczelne w liczbie prawie 500 osobników. Idealnie pozowały czaple siwe i białe, które polowały na małe ryby. Na koniec nie zawiodły nas bieliki, które swoją obecnością poderwały całe stado gęsi do lotu.

Na koniec miłośnicy ptaków mogli zobaczyć jak wygląda praca obrączkarza ptaków. Pokazane były sieci ornitologiczne oraz rożne typy obrączek metalowych oraz kolorowych.

Wszyscy pożegnaliśmy się hasłem „do zobaczenia w przyszłym roku”.

Co to są Europejskie Dni Ptaków?
W każdy pierwszy weekend października w ponad 30 krajach Europy odbywają się spacery i wycieczki połączone z obserwacjami ptaków. Tegoroczne obchody są wyjątkowe, ponieważ w ten sposób cieszymy się podziwianiem ptasiej migracji już od 20 lat. W Europie EDP cieszy się rosnącą popularnością i każda edycja przyciąga kilkadziesiąt tysięcy uczestników.

EDP to nie tylko rozpoznawanie ptaków ale również ich liczenia. Uczestnicy rejestrują swoje obserwacje na specjalnych formularzach i przekazują je ogólnopolskiemu koordynatorowi, który przekazuje dane do europejskiego centrum koordynacyjnego (w tym roku w Czechach). Na podstawie wszystkich danych tworzona jest lista najczęściej spotykanych jesienią gatunków ptaków.

Bartosz Krąkowski