Solidarność i Wielkopolska
Dodane przez admin dnia Kwiecień 09 2014 08:00:00
Z okazji zbliżającej się rocznicy wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w gnieźnieńskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu można oglądać ciekawą wystawę pt. „Solidarność Wielkopolska”. Na wystawie można zapoznać się z losami unikatowego na skalę europejską ruchu społecznego, który opowiedziany jest z perspektywy regionalnej.
Treść rozszerzona
Zbiory pochodzą z Instytutu Pamięci Narodowej, zaś samo przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Arkadego Fiedlera oraz Bibliotekę Pedagogiczną. Jak można się dowiedzieć od organizatorów: - Celem wystawy jest spopularyzowanie wiedzy na temat „Solidarności” i opozycji demokratycznej 1980-1990. Odbywa się ona w 25. rocznicę wolnych wyborów do Sejmu i Senatu i jest jednym z zadań projektu „2014! Młodzi dla Wolności”, realizowanych przez Szkołę Podstawową nr 5.

Wystawa składa się z plansz, na których zobaczyć można sporą liczbę zdjęć czy dokumentów wprowadzających w problematykę opozycji lat 80. Materiały przedstawiono w ciekawej aranżacji graficznej, która urozmaica oglądanie kolejnych bloków tematycznych, na które podzielono ekspozycję. Zdecydowano się na mniejszą ilość tekstu, najprawdopodobniej po to, by nie obciążać zwiedzających nadmiarem informacji. Pewnym mankamentem są niektóre plansze, na których tekst jest słabo widoczny, jednakże zdecydowana większość prezentuje się zarówno czytelnie, jak i atrakcyjnie.

Widzimy początki „Solidarność” w Polsce, na jakim podłoży powstawała i jak się rozwijała. Przez wystawę prowadzi nienachlana nić chronologiczna, poprzez kryzys stanu wojennego, odbudowę struktur w ostatnich latach PRL i wreszcie końcowy epizod wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. Na wszystkie te wydarzenia patrzymy przez pryzmat Wielkopolski, na kolejnych planszach rozpoznając osoby związane nie tylko z ogólnopolską historią, ale także tą wielkopolską. Profesorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jako sygnatariuszy listu poparcia dla strajkujących robotników, aktorów Teatru Ósmego Dnia w Poznania, a także gnieźnieńskie akcenty - zdjęcia Lecha Wałęsy czy papieża Jana Pawła II w Gnieźnie, informacje o strajkującym w naszym mieście zakładzie „Spomasz” w lipcu-sierpniu 1980 r. itd.

Przedstawiona jest rola kościoła we wspieraniu opozycji, udział studentów i ich walki, poruszony jest temat kultury niezależnej, wolności słowa. Uwagę poświęcono także demonstracjom ulicznym i innym formom oporu. Co ciekawe, wystawa pokazuje ciężką do jednoznacznej klasyfikacji różnorodność ruchu. Na podstawię wystawy można dowiedzieć się o różnych środowiskach walczących z władzą - podkreślona jest niezaprzeczalna, ogromna rola kościoła katolickiego, ale także pojawiają się nazwiska poznańskiego profesora Leszka Nowaka (o poglądach lewicowych, bliskich anarchizmowi), aktorki Ewy Wójciak (kontrowersyjnej dyrektorce poznańskich „Ósemek”) czy pacyfistyczno-ekologiczny ruch Wolność i Pokój...

Wśród podmiotów opozycyjnych względem władz znajdowali się ludzie wokół haseł takich jak „Liberalizm, demokracja, niepodległość”, jak i Polska Partia Socjalistyczna (w kontekście sprzeciwu wobec budowy elektrowni atomowej). Z bogactwem treści można zapoznać się Publicznej Bibliotece Pedagogicznej na ulicy Mieszka I (w kompleksie budynków „Medyka”). Polecamy!

(bak)