Dąb Mieliński, Wincenty, Hektor – oto imiona wiekowych dębów z Mielna!
Dodane przez admin dnia Październik 06 2014 09:00:00
Mielno, piękna i malowniczo położona miejscowość w gminie Mieleszyn może poszczycić się trzema pomnikowymi dębami. Rosnące od wieków są coraz chętniej oglądane przez turystów. I nie ma turysty, który nie uwieczniłby tych prastarych drzew na zdjęciach. Ale turyści pytają także: jakie imiona noszą te dęby? Dotychczas nie miały one imion, ale to już się zmieniło! Konkurs zorganizowany przez naszą redakcję sprawił, że dęby z Mielna mają już imiona! Autorką zwycięskich propozycji jest Monika Todorowska z Wikowyji!
Treść rozszerzona
Pierwsza wzmianka historyczna o Mielnie pochodzi z 1295 r. W średniowieczu Mielno było własnością rycerskiego rodu Wczelów, którzy osiadłszy tutaj z czasem przybrali nazwisko Mielińskich vel Mieleńskich. Obecnie Mielno zamieszkuje około 420 osób. Jest to trzecia co do wielkości wieś w gminie.

Dzisiaj Mielno słynie z pięknej kaplicy w kształcie rotundy i kompleksu pałacowo-parkowego, który powstał na przełomie XIX i XX wieku i należał do rodu Wendorffów. Obecny pałac w Mielnie został zbudowany w 1904 r. przez architektów Erdmana i Spindera z Berlina dla Wilhelma von Wendorffa.

Mielno ma także inną, potężną ciekawostkę – trzy pomnikowe dęby szypułkowe rosnące na polanie niedaleko jeziora Mielno. W roku 2010 Powiatowy Portal Informacyjny informacjelokalne.pl zorganizowały konkurs podczas którego mieszkańcy powiatu wybrali „Siedem Cudów Natury Powiatu Gnieźnieńskiego”. W gronie 7 cudów znalazły się też dęby z Mielna. Od tego czasu ich popularność wśród turystów rośnie. Potężne dęby są świadkami długiej historii Wielkopolski. Największy z nich ma w obwodzie ponad 850 centymetrów. Pozostałe mają: 340 cm i 330 cm.

Jeśli chodzi o wiek tych dębów szypułkowych, to z dokumentów m.in. wojewódzkiego konserwatora zabytków wynika, że ten największy dąb (22 metry wysokości) ma obecnie 1045 lat! Pozostałe dwa dęby (jeden o wysokości 25 a drugi 26 metrów) mają 672 i 673 lata!

Imiona dla dębów!
Dęby z Mielna cieszą się też coraz większym zainteresowaniem turystów, którzy jednak pytaj o imiona tych dębów... A one na razie imion nie mają... - Stąd jako redakcja wpadliśmy na pomysł, by zorganizować konkurs i nadać imiona tym trzem dębom, które rosną na terenie dostępnym przez turystów – mówi Karol Soberski, redaktor naczelny naszego portalu. - Pomysł bardzo się spodobał wójtowi gminy Mieleszyn Januszowi Kamińskiemu, jak również Nadleśnictwu Gniezno i Starostwu Powiatowemu w Gnieźnie, które wspólnie z naszą redakcją ufundują nagrody dla laureatów konkursu. Osoba, która wymyśliła imiona dla tych dębów, a które zwyciężą w konkursie przejdzie do historii – dodaje.

Na ogłoszony konkurs wpłynęło kilkadziesiąt propozycji imion dla dębów z Mielna. Propozycje wpływały m.in. z Mieleszyna, Jankowa Dolnego, Gniezna, Kłecka, Dębnicy, Łopienna, Wilkowyji, Modliszewa, Trzemeszna, Niechanowa, ale też i z Poznania, czy Swarzędza.

Nadesłane propozycje oceniła komisja w skład której weszli: Janusz Kamiński,m wójt gminy Mieleszyn, przedstawiciele Urzędu Gminy w Mieleszynie: Ewa Nitka, Renata Kobrzyńska i Agnieszka Adamska, przedstawiciel starosty gnieźnieńskiego – Justyna Sztynyk-Kominkieiwcz, dyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, przedstawiciel Nadleśnictwa Gniezno – leśniczy Wojciech Cegiel oraz Karol Soberski, prezes Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystycznego, jednocześnie redaktor naczelny naszego portalu.

- Nie ukrywam, że dobrze się, stało, iż portal internetowy informacjelokalne.pl podjął taką inicjatywę, żeby dęby które są prawem chronione, najstarsze drzewa w naszej gminie, żeby zorganizować konkurs i wybrać imiona dla tych drzew. Jest to też doskonała promocja naszej gminy, która ma wiele walorów turystyczno-krajobrazowo-przyrodniczych. Cieszę się bardzo, że dla tych dębów, pomników przyrody zostały wybrane imiona i będzie to jeszcze większa promocja dla naszej gminy, co wiąże się z jeszcze większą ilością turystów odwiedzających naszą gminę, by te piękne drzewa zobaczyć – mówi Janusz Kamińskim, wójt gminy Mieleszyn.

Dąb Mieliński, Wincenty i Hektor
Po zapoznaniu się z wszystkimi zgłoszonymi propozycjami, komisja zdecydowała, że dęby z Mielna będą nosiły imiona: Dąb Mieliński (najstarszy z dębów), Wincenty i Hektor. Autorką tych propozycji jest Monika Todorowska z Wilkowyji w gminie Kłecko.

Pani Monika tak uzasadnia swoje propozycje: - Największy z dębów – Dąb Mieliński – proponuję taka nazwę, która pochodzi od nazwiska rycerskiego rodu Mielińskich. Dwa pozostałe dęby, propozycja imion synów Marcina Mielińskiego, dziedzica z Mielna, czyli Wincenty i Hektor.

I te propozycje komisja przyjęła jednogłośnie. Ponadto komisja zdecydowała się wyróżnić dwie inne propozycje: zgłoszoną przez Agnieszkę Matysiak z Mieleszyna (Józef, Walenty i Modest) oraz zgłoszone przez Karolinę Jabłońską z Jankowa Dolnego (Sobiesław, Wojciech i Radzym).

A co o konkursie myślą członkowie komisji? - Uważam, że jest to przedsięwzięcie jak najbardziej wskazane. Takich konkursów powinno być więcej, ponieważ zachęcają one zarówno młodzież, jak i dorosłych do angażowania się w życie lokalnych społeczności. Miałam okazję pracować w komisji, wpłynęło kilkadziesiąt wniosków i komisja jednogłośnie wybrała propozycje zgłoszone przez panią Monikę Todorowską – mówi Justyna Sztynyk-Kominkieiwcz, dyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Z kolei Ewa Nitka, podinspektor ds. obrotu nieruchomościami, gospodarki, kultury i sportu Urzędu Gminy w Mieleszynie podkreśla, że co do zwycięskich imion, to bardzo fajny pomysł miała pani Moniki Todorowskiej na nazwę tych dębów. - Są one bardzo lokalne i pasujące do naszej gminy. Dęby w Mielnie są swego rodzaju wizytówką naszej gminy, mają sporo lat – zaznacza.

Zadowolony ze zorganizowania konkursu jest również przedstawiciel Nadleśnictwa Gniezno. - Konkurs bardzo zasadny, a propozycje które zwyciężyły, moim zdaniem, najlepiej pasują do tych dębów, jak i do tej miejscowości związanej z gminą Mieleszyn. Uważam, że komisja dokonała trafnego wybory. Na terenie gminy Mieleszyn rośnie dużo dębów. Są inne dęby pomnikowe m.in. w Popowie Podleśnym czy w Dziadkowie, ale takich jak w Mielnie to nie ma – mówi leśniczy Wojciech Cegiel z Leśnictwa Kowalewko.

Nadanie imion
Oficjalne nadanie imion dębom z Mielna, jak również wręczenie nagród zwyciężczyni i osobom wyróżnionym odbędzie się w najbliższym czasie (o terminie poinformuje). Podczas uroczystości przy dębach w Mielnie staną tabliczki z ich imionami. Imiona dębów będą także wykorzystane przy wszelkich materiałach promocyjnych zarówno powiatu gnieźnieńskiego, jak i gminy Mieleszyn.

Patronat nad konkursem sprawowali: Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński, Janusz Kamiński, wójt gminy Mieleszyn oraz Michał Michalak, nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno.

(as)