Zapraszamy na II Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego!
Dodane przez admin dnia Wrzesień 14 2014 15:00:00
Piastowskie Towarzystwo Historyczno-Turystyczne zaprasza do udziału w II Rajdzie Pieszym im. Pawła Występskiego który tym razem powiedzie z Kłecka przez „Kuś” do Łagiewnik Kościelnych. Wszystkich zainteresowanych, zarówno członków Towarzystwa, jak i osoby niezrzeszone, zachęcamy do udziału w rajdzie po pięknej, urokliwej i tajemniczej krainie na pograniczu gminy Kłecko i Kiszkowo. Termin wyprawy to niedziela, 28 września. Start o godz. 9.00 przy Szkole Podstawowej w Kłecku.
Treść rozszerzona
- Zgodnie ze złożoną rok temu obietnicą, co roku we wrześniu będziemy organizować Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego, którego tegoroczna trasa powiedzie z Kłecka przez miejsce zwane „Kuś” do Łagiewnik Kościelnych – mówi Karol Soberski, prezes Zarządu PTH-T.

Paweł Występski, członek-założyciel Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystycznego (w Zarządzie PTH-T pełnił funkcję skarbnika) zmarł 24 lutego 2013 roku w wieku 56 lat. Był miłośnikiem historii i turystyki, szczególnie kochał rajdy piesze (często właśnie po Bieszczadach Kłeckich), które osobiście przez wiele lat organizował. Był czynnie zaangażowany w promocję swojej „małej Ojczyzny” - gminy Kłecko. Paweł był niestrudzonym propagatorem krajoznawstwa, turystyki, rajdów i historii. Wielokrotnie samotnie przemierzał szlaki po których później oprowadzał miłośników turystyki. Był też wielkim miłośnikiem historii regionu.

- Paweł od pierwszych spotkań był dobrym duchem naszego Towarzystwa. Od początku bardzo mocno zaangażował się działalność Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystycznego. Miał wiele pomysłów, które chciał w ramach Towarzystwa organizować... – podkreśla K. Soberski. - Jego śmierć była dla nas ogromnym szokiem, a dla naszego środowiska niepowetowaną stratą. Odszedł kolejny człowiek, wielki pasjonat historii i turystyki, który ogromną wiedzę na temat naszego regionu zabrał ze sobą... Dlatego już kilka dni po jego śmierci uznaliśmy, że należy go w jakiś szczególny sposób uczcić, by pamięć o nim pozostała na wieki – dodaje.

I wkrótce narodziły się dwa pomysły: pierwszy to organizowanie co roku we wrześniu (miesiącu urodzin Pawła) rajdu pieszego jego imienia; drugi pomysł to nadanie imienia „Paweł” pięknemu, pomnikowemu dębowi, który rośnie w Bieszczadach Kłeckich.

„Kuś”
W trakcie tegorocznej edycji rajdu chcemy zwrócić uwagę na historię Zielarek które zostały spalone na „Kusiu”, szczególnie że rajd odbędzie się w przede dniu kolejnej rocznicy tego dramatu. 30 września 1761 decyzją sądu kiszkowskiego, spalono na stosie dziesięć niewiast – „Zielarek” z Gorzuchowa. Przekazy mówią, iż skazane oskarżono o: „…zapomnienie bojaźni boskiej i przykazań jego artykułów wiary świętej katolickiej, a przywiązawszy się do czarta, którego się na chrzcie świętym wyrzekły i onego sobie do niegodziwych akcji i niecnot swoich, które czyniły, za pomocnika przybrawszy, wyrzekły się Pana Boga i Matki najświętszej i Wszystkich Świętych…”.

Kobiety zostały spalone w miejscu zwanym „Kuś” (dzisiaj rośnie tam las) i tam przy rozwidleniu dróg prowadzących do Gorzuchowo i Łagiewnik Kościelnych postawiona została rzeźba „Zielarki” oraz tablica informacyjna.

Dodatkowo w domniemanym miejscu, gdzie spłonęły nieszczęsne kobiety 21 października 2011 roku odbyła się uroczystość poświęcenia krzyża (ufundowanego przez lokalnego przedsiębiorcę Henryka Kaczora). Tuż za krzyżem – w formie półokręgu – ułożonych zostało dziesięć kamieni, symbolizujących dziesięć nieszczęsnych ofiar. Szczególnie wymowny jest to, że osiem kamieni jest dużych, natomiast dwa małe, co symbolizuje spalenie dwóch matek wraz z córkami. Uroczystość ta była swoistą rehabilitacją po 250 latach niesłusznie skazanych na śmierć kobiet.

Zgłoszenia udziału w rajdzie
Piastowskie Towarzystwo Historyczno-Turystyczne zaprasza w niedzielę, 28 września na II Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego z Kłecka do Łagiewnik Kościelnych. Patronat nad rajdem objął January Giżycki, zastępca burmistrza gminy Kłecko.

Start rajdu zaplanowany został na godz. 9.00 przy Szkole Podstawowej w Kłecku. Długość trasy to ok. 8 km. Trasa rajdu powiedzie spod szkoły przez Rynek, następnie na cmentarz w Kłecku gdzie zapalimy znicze na grobie Pawłe, później powędrujemy w kierunku Gorzuchowa i miejsca zwanego „Kuś”, a stamtąd dalej do Łagiewnik Kościelnych gdzie na boisku szkolnym odbędzie się podsumowanie rajdu i ognisko. Podczas podsumowania nie zabraknie atrakcji, w tym konkursów z nagrodami!

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie - do czwartku, 25 września do godz. 15.00 – swojego udziału w wyprawie na adres mailowy: biuro@piastowskakorona.pl (prosimy podać imię, nazwisko oraz miejscowość) z dopiskiem: „Rajd Pawła”.

Zgłoszenia przyjmowane są także pod numerami telefonów: Karol Soberski - tel. 506 966 706 (komandor rajdu).

Rajd odbędzie się bez względu na pogodę. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

(as)