Rowerem po powiecie i z mapą w ręku!
Dodane przez admin dnia Październik 16 2014 21:00:00
Chcesz zwiedzić rowerem powiat gnieźnieński? Teraz można to zrobić z dokładną mapą. Starostwo Powiatowe przygotowało 5 rodzajów takich map w zależności od trudności szlaków. - Zaznaczono na nich także ukształtowanie terenu, dzięki temu trasę można dokładnie dopasować do swoich możliwości – tłumaczy Agnieszka Rzempała-Chmielewska, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.
Treść rozszerzona
System szlaków rowerowych powiatu gnieźnieńskiego oparty jest na pięciu dużych pętlach startujących i kończących się na rynku w Gnieźnie. Wszystkie rozpoczynają swój bieg przy Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej i rozchodzą gwiaździście. Cztery duże pętle podzielone zostały szlakiem łącznikowym w taki sposób, aby umożliwić turystom wybranie dwóch wariantów – dłuższego i krótszego. W związku z tym zostały one też odpowiednio oznakowane. – Wyznaczyliśmy szlaki rowerowe i brakowało już tylko mapek. Osoby, które coraz częściej zaczęły się po tych szlakach poruszać sygnalizowały nam, że brakuje takiej dokładnej informacji o szlaku i samym terenie – mówi Agnieszka Rzempała-Chmielewska, dyrektor Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. – Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom przygotowaliśmy pięć rodzajów map, w zależności od trudności trasy. Zaznaczono na nich także ukształtowanie terenu, dzięki temu ścieżkę można dokładnie dopasować do swoich możliwości . Są tam odwzorowania terenu, spadki i wzniesienia. Przed wyprawą można się z taką mapą dokładnie zapoznać, żeby uniknąć kłopotów na trasie. Wówczas będziemy pewni czy trasę wybieramy dobrą dla uczestników wyprawy czy może jest ponad nasze możliwości – dodaje.

W powiecie gnieźnieńskim oznakowanych jest prawie 280 km. szlaków rowerowych. Najdłuższy, bo liczący 65 km., jest szlak niebieski. Prowadzi na jedno z największych jezior w Wielkopolsce. Nieco krótszy, bo ma prawie 50 km., jest szlak żółty, organizując wyprawę tym szlakiem można zwiedzić okolice Czerniejewa i malownicze lasy. Najtrudniejszy, szlak czerwony biegnie po Lednickim Parku Krajobrazowym i daje okazję odwiedzenia ważnych miejsc historii.

Joanna Gronikowska