Rajd „Puszcza wpuszcza”
Dodane przez admin dnia Maj 24 2015 17:00:00
Po raz dwunasty miłośnicy czynnej rekreacji wyruszyli na trasy rajdu „Puszcza wpuszcza”. Tereny gmin Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Swarzędz i Skoki należą do niezwykle atrakcyjnych turystycznie, a obecna polityka władz gmin oraz Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka przyczyniają się stale do rozwoju aktywnego wypoczynku na tym terenie. Tym razem meta rajdu znajdowała się Uzarzewie w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim.
Treść rozszerzona
Kilkuset uczestników wyruszyło na trasy Rajdu. Przygotowano dwie trasy Nordick Walking, jedną trasę biegową oraz aż 5 tras rowerowych. Jedna z tras rowerowych startowała ze Skoków inna z Murowanej Gośliny, była też i trasa Maltańska która ruszyła z Poznania a Familijna startowała w Swarzędzu. Różnorodność tras sprawiła, że każdy mógł wybrać trasę dostosowaną do swoich możliwości.

- Mamy już doświadczenie kilkunastoletnie, chcemy jednak rozwijać ten produkt dalej. W czerwcu na zgromadzeniu przedstawione zostaną zadania inwestycyjne i koncepcja rozwoju turystyki na terenie 6 gmin wchodzących w skład Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka. Mamy zamiar te 400 km ścieżek, które znajdują się na tych terenach uzbroi, opisać oraz wyposażyć w niezbędny sprzęt potrzebny turystom w trakcie zwiedzania. Powstają też 4 nowe wydawnictwa, w których można się zapoznać z trasami ale i pięknem ziemi pobiedziskiej, swarzędzkiej, kiszkowskiej czy okolic Murowanej Gośliny – powiedział nam Zbigniew Zastrożny, prezes Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka.

Frekwencja rajdu potwierdza jedynie, że ta część Wielkopolski to coraz bardziej doceniane i odkrywane tereny. - Staramy się przygotować ofertę zarówno dla rowerzystów, kajakarzy w przyszłości też ma powstać piękne kąpielisko z możliwością uprawiania sportów wodnych oczywiście myślimy i o tych, którzy uprawiają turystykę pieszą, ta oferta będzie wzbogacana bo znajdujemy się na terenie pięknie położonych gmin opodal aglomeracji Poznania – dodaje prezes Zastrożny, jednocześnie zastępca burmistrza Pobiedzisk.

Sam rajd „Puszcza wpuszcza” utrwalił się już zwolennikom turystyki z Wielkopolski, dlatego nie tylko rowerzyści czy piechurzy ale i od tego roku biegacze z gmin należących do Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka ale też poznaniacy biorą w nim licznie udział. - Sam Rajd zwłaszcza to hasło Puszcza wpuszcza są znane, po drugie ten Rajd jest w cyklu wydarzeń, gdzie właściwie co tydzień coś się dzieje. Przyznam, że jeśli przyglądam się twarzom uczestników to jest to spora grupa osób, które co tydzień wybierają imprezę w Puszczy Zielonce, czy to organizowaną przez Związek, czy przez poszczególne gminy lub PTTK. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce aktywnie spędzać czas w Puszczy Zielonce – powiedział nam Tomasz Łęcki, dyrektor Biura Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka.

- Na mecie rajdu pokonując 8 różnych tras zjawiło się blisko 450 osób. Rajd można było przebyć na różne sposoby, różnorodność tras również przełożyła się na zainteresowanie imprezą – podkreśla nam Artur Krysztofiak z Urzędu Miasta i Gminy Pobiedziska. Niebawem kolejne imprezy rekreacyjno-turystyczne na terenie Puszczy Zielonka o ich terminach będziemy informować na bieżąco.

Jarosław Mikołajczyk